pečuj doma

Němci se soukromým zdravotním pojištěním mívají u lékařů přednost

28.12.2024

Jestli někdo spadá do systému zákonného zdravotního pojištění a někdo jiný do systému soukromého zdravotního pojištění, by mělo být jedno. Oba typy pojištěnců by měli mít zaručenu stejnou dostupnost zdravotní péče. Jenže teď se ukazuje, že v Německu, kde oba dva systémy fungují paralelně, to tak nemusí platit za všech okolností.

Některé německé zdravotní pojišťovny si stěžují, že pojištěnci ze systému zákonného zdravotního pojištění bývají diskriminováni, uvedl německý deník Süddeutsche Zeitung.

Pojištěnci, kteří v Německu spadají do systému zákonného zdravotního pojištění (ekvivalent českého veřejného zdravotního pojištění), musí někdy na návštěvu specialisty čekat i celé týdny. Asociace zákonných zdravotních pojišťoven (GKV – Spitzenverband) chce tuto praxi změnit, uvedl německý deník Süddeutsche Zeitung.

Za šest týdnů, nebo hned zítra

Právě GKV – Spitzenverband v posledních dnech hlasitě kritizuje upřednostňování pojištěnců ze systému soukromého zdravotního pojištění při sjednávání návštěv specialistů. Za tímto upřednostňováním údajně stojí samotní lékaři, respektive rezervační systém, skrze který se pacienti ke specialistům objednávají.

„Pokud chcete skutečně rovné zacházení, měli byste se ujistit, že se při sjednávání schůzky již nebude možné pacienta dotazovat, zda je v systému zákonného, nebo soukromého zdravotního pojištění,“ uvedla podle deníku Süddeutsche Zeitung Stefanie Stoff-Ahnisová, místopředsedkyně GKV – Spitzenverbandu.

„Pokud půjdete na rezervační portál a chcete se objednat ke specialistovi jako někdo, kdo je v systému zákonného zdravotního pojištění, bude vám nabídnut termín 6 týdnů nebo i později. Pokud však uvedete, že jste ze systému soukromého zdravotního pojištění, ukáže se nabídka hned na druhý den,“ dodala Stoff-Ahnisová.

Systém je třeba zprůhlednit

Mistopředsedkyně GKV – Spitzenverbandu připomněla, že v Německu je 90 procent pojištěnců v systému zákonného zdravotního pojištění. „Je nanejvýš žádoucí, aby u pacientů při objednávání ke specialistům bylo ze sta procent zohledněna potřeba zdravotní péče a nikoli to, zda je člověk pojištěn v systému zákonného nebo soukromého zdravotního pojištění,“ řekla Stoff-Ahnisová.

Podle ní by se mělo stát zákonnou povinností pro všechny ordinace, aby při objednávání pacientů zpřístupnily termíny, k nimž budou mít přístup jak jednotlivé zdravotní pojišťovny ze systému zákonného zdravotního pojištění, tak i asociace lékařů, která sdružuje lékaře z tohoto systému.

K úpravám příslušných zákonů vyzvala také správní rada Německé nadace na ochranu pacientů, a to prostřednictvím svého předsedy Eugena Brysche. „Systém přidělování návštěv specialistů a rodinných lékařů je neprůhledný,“ cituje Brysche deník Süddeutsche Zeitung.

Dvoutřídní medicína?

Podle něho je velmi opožděno také přezkoumávání časů lékařské prohlídky a postupů přidělování návštěv u lékařů. Brysch požaduje, aby Asociace lékařů zákonného zdravotního pojištění za to byla právně zodpovědná. „Spolkové země, které mají ve skutečnosti povinnost dohlížet na postupy zadávání veřejných zakázek, nedělají nic pro nápravu situace. Budoucí spolková vláda by měla každé dva roky předkládat zprávu o postupech při plánování návštěv u lékařů. Diskriminaci ukončí jedině transparentnost,“ řekl.

Spolkový ministr zdravotnictví Karl Lauterbach (SPD) označil přidělování návštěv lékařů za nespravedlivé. „Jestliže pacientům ze systému soukromého zdravotního pojištění se dostává rychlejší a lepší péče než těm ze systému zákonného zdravotního pojištěním, je to bez diskuse nefér. Je prostě nespravedlivé, když peníze rozhodují o tom, kdo se bude léčit jako první,“ napsal Lauterbach na platformě X. „Tabuizované téma dvoutřídní medicíny“ se podle něho musí konečně řešit.

Zdroj: Zdravotnický deník

 

Přihlaste se na nový program kurzů pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v Brně.
Moravskoslezský kruh, z. s. realizuje nový projekt.
Poslouchejte, odpočiňte a zacvičte si...
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.

Články

PTÁTE SE: Snižuje se příspěvek na bydlení kvůli přeplatku za energie?

22.6.2025 Pečovala jsem o nemocnou maminku. Asi po dvou letech se, možná náročností péče nebo věkem, projevila bolestí vrozená vada čéšky 5. stupně. Maminka už nežije a já jsem na Úřadu práce a zatím jsem práce neschopná, chodím na fyzioterapii, kterou si platím. Nemám žádný příjem ani dávky, kromě příspěvku na bydlení. více...

ROZHOVOR: „Všichni mi říkali, že jsem se zbláznil…“

21.6.2025 Publicista Pavel Černý hovořil pro časopis Statistika&My s Vojtěchem Sedláčkem o jeho projektech na pomoc lidem, kteří se ocitli na ulici. Díky těmto projektům si dokázaly zajistit střechu nad hlavou už stovky osob. Rozhovor je velice zajímavý, ukazuje problém v jiném světle, než ho většinová společnost vímá, a tak jej přetiskujeme celý. více...

INFO: Pečující se mohou školit v poradenském centru v Brně

20.6.2025 Výukové a poradenské centrum pro pečující provozuje Generace Care z.ú. Zváni jsou pečující z Brna a blízkého okolí – mohou se v centru účastnit vzdělávacích programů, workshopů a seminářů, získat praktické rady při konzultacích s odborníky, probrat všechny otázky včetně finančních a právních. Protože je péče fyzicky i emocionálně náročná více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.