pečuj doma

Nemocnice na covid reagují různě. Některé přísně, některé vlažně

18.12.2023

Některé nemocnice, zejména v Praze, začínají přijímat protiepidemická opatření, ministerstvo zdravotnictví se ale žádná plošná nařízení vydávat nechystá. „Čísla se zvyšují, jsou i hospitalizovaní, lidé na covid umírají, ale opatření vydáváme zatím v rovině doporučení, je to vše na zřizovatelích,“ konstatuje mluvčí ministerstva Ondřej Jakob.

Konkrétně to podle něj znamená, že jednotlivé nemocnice a sociální zařízení mohou zavést zvláštní podmínky vstupu, nařídit používání respirátorů nebo omezit návštěvy pacientů.

Nadále ale platí doporučení, aby se hlavně rizikové skupiny očkovaly nejen proti chřipce, o kterou byl letos zájem, ale také proti covidu, na který podle ministerstva se lidé neočkují. „Lidé se stále očkují spíše proti chřipce, což nákaze koronavirem nezabrání,“ řekl Jakob.

Některé nemocnice skutečně zavádějí přísná opatření pro návštěvníky, někde i personál začal nosit roušky. Například FN Motol se už pro návštěvy zcela uzavřela. Na druhé straně jiné nemocnice na situaci prakticky nereagují. Nic nenařizují, maximálně dají jen vlažné doporučení, aby návštěvy nosili roušky, ale pozor prý kvůli vlastní ochraně. A proč ne kvůli ochraně pacientů?  Můžeme jen hádat, ale asi leccos napovídá, že ani zdravotnický personál tam nenosí roušky. Situaci budeme sledovat a čtenáře informovat.  

Zdroj: IDNES, red   

 

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na kurzy pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v červnu Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

ZPRÁVY: Riziko úmrtí z vedra u nás velmi stoupá, říká expert

14.6.2024 O více než 40 procent vzrostlo za posledních 30 let v Česku riziko úmrtí z vedra. Muži se ovšem dokázali na vysoké teploty adaptovat lépe než ženy. „Podle jedné z hypotéz za to může rozdílná socioekonomická úroveň mužů a žen,” říká v rozhovoru pro iDNES.cz Tomáš Janoš z centra RECETOX Přírodovědecké fakulty MU. Vyjímáme z něho: více...

INFO: Rusové počítají s velkou válkou, ale nás mezi dvacítku nepřátel neřadí

14.6.2024 Více než polovina Rusů, a to 57 procent, počítá s možností vypuknutí třetí světové války. Ve vítězství Ruska či koalice s ruskou účastí věří 64 procent dotázaných, napsal server The Moscow Times. Vychází přitom z průzkumu výzkumné skupiny Russian Field. Potěšující pro nás snad je, že ČR Rusové nezahrnují mezi dvacítku hlavních nepřátel. více...

PTÁTE SE: Úmrtí rodiče, který se staral o syna s mentálním postižením

13.6.2024 Zemřelý žil ve společné domácnosti s dospělým synem s mentální retardací. Vše kolem vyřizuje mladší sourozenec. Ale nejsme si jistí, že jsou zajištěny jeho práva a ochráněny jeho zájmy.
ODPOVĚĎ
Děkujeme Vám za dotaz a za důvěru, se kterou jste se na nás obrátila. Musím říci, že z Vašeho dotazu mi není úplně jasné, z čeho plynou více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.