pečuj doma

Není čas na mou rezignaci, ale čas najít řešení, říká Válek

8.5.2023

Není čas na mou rezignaci, ale na hledání řešení, řekl v neděli k výpadkům v dodávkách léků ministr zdravotnictví České republiky Vlastimil Válek (TOP 09). K rezignaci jej vyzývá opoziční hnutí ANO. Důvodem je, že v lékárnách totiž už několik měsíců chybí stovky léků a stav se zatím stále nelepší.

„Není čas na mou rezignaci, je čas najít řešení. Chápu, že opozice to navrhuje, protože ona všechny problémy ve zdravotnictví řešila odvoláváním ministrů. Vzpomeňme si na poslední covidový rok. Řešení koalice je hledat řešení, v tom se lišíme,“ uvedl Válek.

Zároveň upozornil na to, že výpadky léků jsou dlouhodobé… Kroků, jak situaci zachránit, podle svých slov už „provedl hodně“. „Udělali jsme první krok už v loňském roce. Podařilo se nám schválit průlomový zákon, který nám umožňuje lék, pokud vůbec v Evropě existuje, dovézt na speciální dovoz, schválit mu úhradu a dostat ho okamžitě do lékáren. Tak jsme dovezli například 140 tisíc balení antibiotik,“ hájil se.

V současné době je podle něj v Česku ke všem druhům antibiotik alespoň nějaká varianta. „Teď už máme možnost v každé kategorii nějaké antibiotikum předepsat,“ zdůraznil.

Podle opozice Válek situaci „absolutně nezvládá“. „Měl by rezignovat, protože skutečně nezvládl tuto situaci. Díváme se na zoufalé matky, které s dětmi objíždí lékárny,“ upozorňovala v minulosti například šéfka poslaneckého klubu hnutí ANO Alena Schillerová.

Ministr zdravotnictví také uvedl, že se pacienti „za posledních deset let stali rukojmími farma průmyslu“. Farmaceutické firmy chce do budoucna za nedodávání léků postihovat.

Změnit to má podle něj novela zákona o léčivech, kterou chce ministerstvo v květnu předložit vládě a v červnu Sněmovně. Dává povinnost výrobcům držet měsíční až dvouměsíční zásobu léků, lékárnám pak úřady informovat o svých zásobách a rizicích nedostatku nějakého léku. Ministr chce, aby novela vstoupila v platnost letos v říjnu.

Podle prezidenta České lékárnické komory Aleše Krebse by měly být za nedodání léků příslušné sankce. „Byl bych asi tvrdší než současný ministr. Byl bych za to, aby excesy byly adekvátně trestány,“ zdůraznil.¨

Zdroj: Novinky

 

Videa o aktivizaci seniorů a dlouhodobě nemocných z naší tvůrčí  dílny.
Hovory L. Vencálka s M. Klapetkem a J. Štěpaníka s P. Jemelkou o etice ve zdravotnictví.
A z čeho ji hradit? Přečtěte si zevrubný informační článek Radky Pešlové, aktualizovaný pro rok 2023.
Pročtěte si naše noviny Pečujeme doma. Další číslo je na webu.

Články

INFO: Do sociálních služeb může prakticky kdokoli. Chystá se změna

29.5.2023 Česká republika má jedna z nejnižších kvalifikačních kritérií pro práci v sociálních službách v Evropě. Nastoupit může prakticky kdokoli, stačí když má čistý trestní rejstřík a do roku a půl od nástupu do zaměstnání absolvuje kvalifikační kurs. Z pohledu nedostatku pracovníků v sociálních službách to může být jistá výhoda. více...

INFO: Zrušení odpočtu daně na partnera poškodí pečující a postižené

28.5.2023 Zásadní připomínky vyslovila Národní rada zdravotně postižených České republiky k tzv. Konsolidačnímu nebo též ozdravnému balíčku vlády. Týkají se především praktického zrušení odpočtu daně na partnera. Návrh na jeho ponechání pouze do tří let věku dítěte považuje za další opatření proti soudržnosti českých rodin. více...

PTÁTE SE: Podpora v nezaměstnanosti po skončení péče o osobu blízkou

28.5.2023 Pečuji o maminku s Alzheimerovou chorobou ve 3. stupni postižení. Nemůžu chodit do zaměstnání. Maminka bere příspěvek na péči ve 3. stupni už 22 měsíců. Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti, kdyby skončila péče o maminku už nyní? Ať už v případě jejího úmrtí, nebo umístění maminky v nějakém sociálním zařízení. více...

Podporují nás

Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Nadace ZDRAVÍ PRO MORAVU
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Nadace Agrofert
Středočeský kraj
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.