pečuj doma

Není čas na mou rezignaci, ale čas najít řešení, říká Válek

8.5.2023

Není čas na mou rezignaci, ale na hledání řešení, řekl v neděli k výpadkům v dodávkách léků ministr zdravotnictví České republiky Vlastimil Válek (TOP 09). K rezignaci jej vyzývá opoziční hnutí ANO. Důvodem je, že v lékárnách totiž už několik měsíců chybí stovky léků a stav se zatím stále nelepší.

„Není čas na mou rezignaci, je čas najít řešení. Chápu, že opozice to navrhuje, protože ona všechny problémy ve zdravotnictví řešila odvoláváním ministrů. Vzpomeňme si na poslední covidový rok. Řešení koalice je hledat řešení, v tom se lišíme,“ uvedl Válek.

Zároveň upozornil na to, že výpadky léků jsou dlouhodobé… Kroků, jak situaci zachránit, podle svých slov už „provedl hodně“. „Udělali jsme první krok už v loňském roce. Podařilo se nám schválit průlomový zákon, který nám umožňuje lék, pokud vůbec v Evropě existuje, dovézt na speciální dovoz, schválit mu úhradu a dostat ho okamžitě do lékáren. Tak jsme dovezli například 140 tisíc balení antibiotik,“ hájil se.

V současné době je podle něj v Česku ke všem druhům antibiotik alespoň nějaká varianta. „Teď už máme možnost v každé kategorii nějaké antibiotikum předepsat,“ zdůraznil.

Podle opozice Válek situaci „absolutně nezvládá“. „Měl by rezignovat, protože skutečně nezvládl tuto situaci. Díváme se na zoufalé matky, které s dětmi objíždí lékárny,“ upozorňovala v minulosti například šéfka poslaneckého klubu hnutí ANO Alena Schillerová.

Ministr zdravotnictví také uvedl, že se pacienti „za posledních deset let stali rukojmími farma průmyslu“. Farmaceutické firmy chce do budoucna za nedodávání léků postihovat.

Změnit to má podle něj novela zákona o léčivech, kterou chce ministerstvo v květnu předložit vládě a v červnu Sněmovně. Dává povinnost výrobcům držet měsíční až dvouměsíční zásobu léků, lékárnám pak úřady informovat o svých zásobách a rizicích nedostatku nějakého léku. Ministr chce, aby novela vstoupila v platnost letos v říjnu.

Podle prezidenta České lékárnické komory Aleše Krebse by měly být za nedodání léků příslušné sankce. „Byl bych asi tvrdší než současný ministr. Byl bych za to, aby excesy byly adekvátně trestány,“ zdůraznil.¨

Zdroj: Novinky

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na podpůrné skupiny pro pečující, které pořádáme od září v Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

PTÁTE SE: Kolizní opatrovník při užívání bytu opatrovaného

17.7.2024 Po dohodě s rodinou jsem se stal opatrovníkem mého dědy, který aktuálně žije delší dobu v domově důchodců. Po zhoršení zdravotního stavu se za ním do domova přestěhovala i má babička, kde spolu nyní žijí. Mají společně byt v osobním vlastnictví, který oba hradí svým důchodem, byt je ale nyní prázdný. Domluvil jsem se s babičkou více...

INFO: Nesouhlas s upozaděním sociálního šetření u příspěvků na péči

16.7.2024 V legislativním procesu se nachází zákon, kterým se mění zákon č. 108/2006 Sb., o sociálních službách, ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 329/2011 Sb., o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením a o změně souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony. Poslední úpravy se dělaly na konci června. více...

PTÁTE SE: Práce ve stavebnictví při invalidním důchodu třetího stupně

15.7.2024 Můj otec, onkologický pacient, by rád zažádal o přiznání invalidního důchodu. S ohledem na jeho diagnózu by mu byl s největší pravděpodobností přiznán 3. stupeň. Nicméně můj otec je zároveň stále zaměstnán u mezinárodní stavební firmy, přičemž se nejedná v jeho případě o kancelářskou činnost, a pro otce je velmi podstatné, aby i po přiznání více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.