pečuj doma

Nurofen a penicilin jsou tu, dárek pod stromeček

22.12.2022

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek potvrdil, že do lékáren dorazilo 300 tisíc balení Nurofenu pro děti. Dostupný je podle něj nyní i penicilin. Aby však stát dokázal efektivně čelit špatné situaci na trhu léčiv, zřídil resort skupinu pro efektivní nákup léků. Problém by totiž mohl trvat až rok. „Situaci na lékovém trhu řešíme, a to efektivně a rychle. Máme ji plně pod kontrolou,“ řekl ministr Válek.

Dnes se v lékárnách v celé České republice Nurofen vyskytuje,“ potvrdil vedoucí lékárník Fakultní nemocnice Motol Petr Horák. Je však podle něj třeba situaci nadále aktivně monitorovat a případné výpadky řešit.

Kvůli složité situaci na trhu s léčivy resort proto založil pracovní skupinu, kterou povede náměstek ministra Jakub Dvořáček. V dalších měsících bude skupina zasedat pravidelně, poté se uvidí dle situace. Podle něho neexistuje podle něj jednoduché řešení problému.

„Nejčastěji jde o důvody, které souvisí s výrobním či dodavatelským řetězcem. Je to záležitost, která se dotýká celé Evropy,“ uvedla Irena Storová, ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Může to být třeba nedostatek aktivních substancí, které léky obsahují a které se vyrábí především v Asii. „Další důvody jsou obchodní, marketingové,“ dodala.

Jako další důvod toho, proč léky chybí, uvedla i fakt, že se zvýšila nemocnost oproti minulým rokům, a proto se zvýšily i prodeje.

Zdroj: idnes

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na kurzy pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v červnu Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

INFO: Problémy s duševním zdravím můžete řešit z domova

22.5.2024 Pokud potřebujete pomoc specialisty na duševní zdraví, nemusíte se spoléhat pouze na klasické ambulance psychiatrů a psychologů, které jsou v dnešních dnech přeplněné a je těžké zde dostat termín. Zkuste využít digitální terapie, které nabízí péči online, tedy doslova odkudkoli, kde máte připojení k internetu. Jednou z možností je digitální platforma Mindwell. více...

PTÁTE SE: Musí banka kontrolovat kroky opatrovníka, když to dělá soud?

21.5.2024 Pro sestru chceme zřídit spořicí účet, ať její peníze nejsou ničeny inflací. Banka podmiňuje zřízení spořicího účtu tím, že omezí výběr peněz na 15 000 Kč měsíčně a my pak musíme bance vysvětlovat, nač chceme realizovat, přestože mají listiny opatrovníka i o zbavení svéprávnosti (tělesné i mentální postižení od narození). Má banka právo to dělat více...

PTÁTE SE: Jak napsat vyjádření do řízení o příspěvku na péči

20.5.2024 Chci podat odvolání ohledně přiznání výše příspěvku na péči pro syna s poruchou autistického spektra. Připravuji podklady pro vyjádření k rozhodnutí. Díky článku od p. Pešlové na vašich stránkách jsem podala žádost o prodloužení vyjádření. Budu upozorňovat na procesní nesrovnalosti v řízení. Zjišťuji, že při posuzování situace syna nebyly více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.