pečuj doma

Nurofen a penicilin jsou tu, dárek pod stromeček

22.12.2022

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek potvrdil, že do lékáren dorazilo 300 tisíc balení Nurofenu pro děti. Dostupný je podle něj nyní i penicilin. Aby však stát dokázal efektivně čelit špatné situaci na trhu léčiv, zřídil resort skupinu pro efektivní nákup léků. Problém by totiž mohl trvat až rok. „Situaci na lékovém trhu řešíme, a to efektivně a rychle. Máme ji plně pod kontrolou,“ řekl ministr Válek.

Dnes se v lékárnách v celé České republice Nurofen vyskytuje,“ potvrdil vedoucí lékárník Fakultní nemocnice Motol Petr Horák. Je však podle něj třeba situaci nadále aktivně monitorovat a případné výpadky řešit.

Kvůli složité situaci na trhu s léčivy resort proto založil pracovní skupinu, kterou povede náměstek ministra Jakub Dvořáček. V dalších měsících bude skupina zasedat pravidelně, poté se uvidí dle situace. Podle něho neexistuje podle něj jednoduché řešení problému.

„Nejčastěji jde o důvody, které souvisí s výrobním či dodavatelským řetězcem. Je to záležitost, která se dotýká celé Evropy,“ uvedla Irena Storová, ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Může to být třeba nedostatek aktivních substancí, které léky obsahují a které se vyrábí především v Asii. „Další důvody jsou obchodní, marketingové,“ dodala.

Jako další důvod toho, proč léky chybí, uvedla i fakt, že se zvýšila nemocnost oproti minulým rokům, a proto se zvýšily i prodeje.

Zdroj: idnes

 

Videa o aktivizaci seniorů a dlouhodobě nemocných z naší tvůrčí  dílny.
Hovory L. Vencálka s M. Klapetkem a J. Štěpaníka s P. Jemelkou o etice ve zdravotnictví.
A z čeho ji hradit? Přečtěte si zevrubný informační článek Radky Pešlové, aktualizovaný pro rok 2023.
Pročtěte si naše noviny Pečujeme doma. Další číslo je na webu.

Články

INFO: Máme penicilin ze Slovenska, situace je momentálně o něco lepší

29.1.2023 Očekávání lékárníků i lékařů týkající se penicilinových antibiotik z ciziny se naplnilo. Do většiny nemocničních i privátních lékáren distributoři léčiv poprvé dodali dva druhy jednoduchého penicilinu, jehož dovoz ze Slovenska zajistilo ministerstvo zdravotnictví. Jde o V penicilin s označením na krabičce V PNC o síle 500 nebo 750 miligramů. více...

PTÁTE SE: Může maminka doplácet pobytovou službu z úspor?

28.1.2023 Mé mamince nedostačuje příjem na úhradu domova pro seniory. Má však úspory, je možné vzniklý nedoplatek hradit z těchto úspor? Chtěla by si ho hradit sama, ale bylo nám řečeno, že může pouze rodina.
ODPOVĚĎ
Co se týče úhrady za sociální služby, zde je situace trochu složitá. Na jedné straně více...

ZPRÁVY: Poradní orgán ombudsmana upozorňuje…

27.1.2023 Na Noci důstojnosti jsme připomněli tragický osud Doroty Šandorové, kterou před dvěma lety usmrtil pečovatel. Minulý rok na systematické návštěvě Domovu pod lípou pracovníci Kanceláře ombudsmana objevili a museli nahlásit závažná zjištění. A ombudsman kvůli špatnému zacházení s klienty podal na tento domov poté trestní oznámení. více...

Podporují nás

Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Nadace ZDRAVÍ PRO MORAVU
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.