pečuj doma

Nurofen a penicilin jsou tu, dárek pod stromeček

22.12.2022

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek potvrdil, že do lékáren dorazilo 300 tisíc balení Nurofenu pro děti. Dostupný je podle něj nyní i penicilin. Aby však stát dokázal efektivně čelit špatné situaci na trhu léčiv, zřídil resort skupinu pro efektivní nákup léků. Problém by totiž mohl trvat až rok. „Situaci na lékovém trhu řešíme, a to efektivně a rychle. Máme ji plně pod kontrolou,“ řekl ministr Válek.

Dnes se v lékárnách v celé České republice Nurofen vyskytuje,“ potvrdil vedoucí lékárník Fakultní nemocnice Motol Petr Horák. Je však podle něj třeba situaci nadále aktivně monitorovat a případné výpadky řešit.

Kvůli složité situaci na trhu s léčivy resort proto založil pracovní skupinu, kterou povede náměstek ministra Jakub Dvořáček. V dalších měsících bude skupina zasedat pravidelně, poté se uvidí dle situace. Podle něho neexistuje podle něj jednoduché řešení problému.

„Nejčastěji jde o důvody, které souvisí s výrobním či dodavatelským řetězcem. Je to záležitost, která se dotýká celé Evropy,“ uvedla Irena Storová, ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Může to být třeba nedostatek aktivních substancí, které léky obsahují a které se vyrábí především v Asii. „Další důvody jsou obchodní, marketingové,“ dodala.

Jako další důvod toho, proč léky chybí, uvedla i fakt, že se zvýšila nemocnost oproti minulým rokům, a proto se zvýšily i prodeje.

Zdroj: idnes

 

Videa o aktivizaci seniorů a dlouhodobě nemocných z naší tvůrčí  dílny.
Hovory L. Vencálka s M. Klapetkem a J. Štěpaníka s P. Jemelkou o etice ve zdravotnictví.
A z čeho ji hradit? Přečtěte si zevrubný informační článek Radky Pešlové, aktualizovaný pro rok 2023.
Pročtěte si naše noviny Pečujeme doma. Další číslo je na webu.

Články

INFO: Zvažujeme zvýšení poplatku za pohotovost, připustil Stanjura

31.5.2023 Vláda zvažuje zvýšení poplatku za pohotovost, připustil ministr financí Zbyněk Stanjura. „Nebavili jsme se o konkrétní částce, ale říkali jsme si, že by bylo dobré, kdyby vláda nebo ministerstvo zdravotnictví zvážily zvýšení této částky,“ potvrdil Stanjura na dotaz, zda vláda zvýší poplatek za pohotovost. Ten v současnosti činí 90 korun. více...

PTÁTE SE: Opatrovník brání kontaktu opatrovaného s matkou

30.5.2023 Jak postupovat v situaci, kdy opatrovník brání kontaktu s jinými osobami (v tomto případě se jedná o matku opatrovance)? Obrátila se na nás matka našeho uživatele (denního stacionáře pro lidi s mentálním postižením). Neví si rady se situací, kdy jí její bývalý manžel a zároveň opatrovník jejího syna brání v kontaktu s ním. více...

INFO: Do sociálních služeb může prakticky kdokoli. Chystá se změna

29.5.2023 Česká republika má jedna z nejnižších kvalifikačních kritérií pro práci v sociálních službách v Evropě. Nastoupit může prakticky kdokoli, stačí když má čistý trestní rejstřík a do roku a půl od nástupu do zaměstnání absolvuje kvalifikační kurs. Z pohledu nedostatku pracovníků v sociálních službách to může být jistá výhoda. více...

Podporují nás

Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Nadace ZDRAVÍ PRO MORAVU
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Nadace Agrofert
Středočeský kraj
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.