pečuj doma

Obří výpadek léků. Penicilin bude už v pondělí

13.1.2023

Lékaři i pacienti v Česku pociťují masivní výpadek léků. Aktuálně chybí hlavně penicilin a další antibiotika, lékárníci hovoří o největším výpadku za posledních třicet let. Podle ministerstva zdravotnictví však mají lékárny brzy dostat balení léčiv. V pátek o situaci s léky promluvil ministr zdravotnictví Vlastimil Válek a náměstek Jakub Dvořáček.

Válek uvedl, že antibiotik různých kategorií dorazí v lednu a únoru půl milionu balení. Lékárníci situaci popisují jako nejhorší za posledních třicet let.

Dále řekl, že situace je složitá jak pro lékaře, tak pro lékárníky a pacienty a apeloval na lidi, aby léky neskupovali. Přislíbil, že Lléčiva zamíří primárně do běžných lékáren a ne do nemocnic, kde mají širší možnosti toho, co mohou pacientovi podat. Ministr ujistil, že se nestane, že by pacient nedostal antibiotikum. „Vždycky bude a je dostupná alternativa, dodal.

Není podle něj však možné zabránit lidem z cizích zemí, aby si sem nejezdili pro léky. „Proto je po mě stejně prioritní zajistit dostatek léků na celoevropské úrovni,“ poznamenal s tím, že nic jiného posledních šest týdnů neřeší.

Do Česka již dorazilo 11 tisíc balení základních penicilinů, to je zhruba týdenní spotřeba u nás, podle Dvořáčka budou v pondělí v systému. „Na začátku března by měla být situace naprosto stabilní,“ dodal.

Zdroj: idnes

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na kurzy pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v červnu Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

ZPRÁVY: Riziko úmrtí z vedra u nás velmi stoupá, říká expert

14.6.2024 O více než 40 procent vzrostlo za posledních 30 let v Česku riziko úmrtí z vedra. Muži se ovšem dokázali na vysoké teploty adaptovat lépe než ženy. „Podle jedné z hypotéz za to může rozdílná socioekonomická úroveň mužů a žen,” říká v rozhovoru pro iDNES.cz Tomáš Janoš z centra RECETOX Přírodovědecké fakulty MU. Vyjímáme z něho: více...

INFO: Rusové počítají s velkou válkou, ale nás mezi dvacítku nepřátel neřadí

14.6.2024 Více než polovina Rusů, a to 57 procent, počítá s možností vypuknutí třetí světové války. Ve vítězství Ruska či koalice s ruskou účastí věří 64 procent dotázaných, napsal server The Moscow Times. Vychází přitom z průzkumu výzkumné skupiny Russian Field. Potěšující pro nás snad je, že ČR Rusové nezahrnují mezi dvacítku hlavních nepřátel. více...

PTÁTE SE: Úmrtí rodiče, který se staral o syna s mentálním postižením

13.6.2024 Zemřelý žil ve společné domácnosti s dospělým synem s mentální retardací. Vše kolem vyřizuje mladší sourozenec. Ale nejsme si jistí, že jsou zajištěny jeho práva a ochráněny jeho zájmy.
ODPOVĚĎ
Děkujeme Vám za dotaz a za důvěru, se kterou jste se na nás obrátila. Musím říci, že z Vašeho dotazu mi není úplně jasné, z čeho plynou více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.