pečuj doma

Obří výpadek léků. Penicilin bude už v pondělí

13.1.2023

Lékaři i pacienti v Česku pociťují masivní výpadek léků. Aktuálně chybí hlavně penicilin a další antibiotika, lékárníci hovoří o největším výpadku za posledních třicet let. Podle ministerstva zdravotnictví však mají lékárny brzy dostat balení léčiv. V pátek o situaci s léky promluvil ministr zdravotnictví Vlastimil Válek a náměstek Jakub Dvořáček.

Válek uvedl, že antibiotik různých kategorií dorazí v lednu a únoru půl milionu balení. Lékárníci situaci popisují jako nejhorší za posledních třicet let.

Dále řekl, že situace je složitá jak pro lékaře, tak pro lékárníky a pacienty a apeloval na lidi, aby léky neskupovali. Přislíbil, že Lléčiva zamíří primárně do běžných lékáren a ne do nemocnic, kde mají širší možnosti toho, co mohou pacientovi podat. Ministr ujistil, že se nestane, že by pacient nedostal antibiotikum. „Vždycky bude a je dostupná alternativa, dodal.

Není podle něj však možné zabránit lidem z cizích zemí, aby si sem nejezdili pro léky. „Proto je po mě stejně prioritní zajistit dostatek léků na celoevropské úrovni,“ poznamenal s tím, že nic jiného posledních šest týdnů neřeší.

Do Česka již dorazilo 11 tisíc balení základních penicilinů, to je zhruba týdenní spotřeba u nás, podle Dvořáčka budou v pondělí v systému. „Na začátku března by měla být situace naprosto stabilní,“ dodal.

Zdroj: idnes

Videa o aktivizaci seniorů a dlouhodobě nemocných z naší tvůrčí  dílny.
Hovory L. Vencálka s M. Klapetkem a J. Štěpaníka s P. Jemelkou o etice ve zdravotnictví.
A z čeho ji hradit? Přečtěte si zevrubný informační článek Radky Pešlové, aktualizovaný pro rok 2023.
Pročtěte si naše noviny Pečujeme doma. Další číslo je na webu.

Články

INFO: Máme penicilin ze Slovenska, situace je momentálně o něco lepší

29.1.2023 Očekávání lékárníků i lékařů týkající se penicilinových antibiotik z ciziny se naplnilo. Do většiny nemocničních i privátních lékáren distributoři léčiv poprvé dodali dva druhy jednoduchého penicilinu, jehož dovoz ze Slovenska zajistilo ministerstvo zdravotnictví. Jde o V penicilin s označením na krabičce V PNC o síle 500 nebo 750 miligramů. více...

PTÁTE SE: Může maminka doplácet pobytovou službu z úspor?

28.1.2023 Mé mamince nedostačuje příjem na úhradu domova pro seniory. Má však úspory, je možné vzniklý nedoplatek hradit z těchto úspor? Chtěla by si ho hradit sama, ale bylo nám řečeno, že může pouze rodina.
ODPOVĚĎ
Co se týče úhrady za sociální služby, zde je situace trochu složitá. Na jedné straně více...

ZPRÁVY: Poradní orgán ombudsmana upozorňuje…

27.1.2023 Na Noci důstojnosti jsme připomněli tragický osud Doroty Šandorové, kterou před dvěma lety usmrtil pečovatel. Minulý rok na systematické návštěvě Domovu pod lípou pracovníci Kanceláře ombudsmana objevili a museli nahlásit závažná zjištění. A ombudsman kvůli špatnému zacházení s klienty podal na tento domov poté trestní oznámení. více...

Podporují nás

Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Nadace ZDRAVÍ PRO MORAVU
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.