pečuj doma

Obří výpadek léků. Penicilin bude už v pondělí

13.1.2023

Lékaři i pacienti v Česku pociťují masivní výpadek léků. Aktuálně chybí hlavně penicilin a další antibiotika, lékárníci hovoří o největším výpadku za posledních třicet let. Podle ministerstva zdravotnictví však mají lékárny brzy dostat balení léčiv. V pátek o situaci s léky promluvil ministr zdravotnictví Vlastimil Válek a náměstek Jakub Dvořáček.

Válek uvedl, že antibiotik různých kategorií dorazí v lednu a únoru půl milionu balení. Lékárníci situaci popisují jako nejhorší za posledních třicet let.

Dále řekl, že situace je složitá jak pro lékaře, tak pro lékárníky a pacienty a apeloval na lidi, aby léky neskupovali. Přislíbil, že Lléčiva zamíří primárně do běžných lékáren a ne do nemocnic, kde mají širší možnosti toho, co mohou pacientovi podat. Ministr ujistil, že se nestane, že by pacient nedostal antibiotikum. „Vždycky bude a je dostupná alternativa, dodal.

Není podle něj však možné zabránit lidem z cizích zemí, aby si sem nejezdili pro léky. „Proto je po mě stejně prioritní zajistit dostatek léků na celoevropské úrovni,“ poznamenal s tím, že nic jiného posledních šest týdnů neřeší.

Do Česka již dorazilo 11 tisíc balení základních penicilinů, to je zhruba týdenní spotřeba u nás, podle Dvořáčka budou v pondělí v systému. „Na začátku března by měla být situace naprosto stabilní,“ dodal.

Zdroj: idnes

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na kurzy pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v červnu Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

INFO: Letošní týden pro rodinu začíná 13. května

15.4.2024 Rodinný svaz ČR vyhlašuje pod záštitou hejtmana Jihomoravského kraje 16. ročník týdne rodiny s mottem: „ŠTĚSTÍ RODINY NEJSOU OSAMOCENÉ ŠEDINY“. Proběhne od 13. do 19. května a chce poukázat na důležitost blízkosti a bolestný nárůst osamělosti, především seniorů, vedoucí často k vyloučení, pádu do izolace až ubližování si. více...

ZPRÁVY: Pečující roku 2024. Nominace do 30. dubna

14.4.2024 Ministerstvo práce a sociálních věcí znovu otevírá nominace na ocenění Pečující roku, které si klade za cíl ocenit a veřejně uznat náročnou práci neformálních pečujících po celé České republice. Slavnostní předávání cen se uskuteční 6. června 2024 v rámci 7. ročníku konference Fórum rodinné politiky, která tento rok zamíří do Jihlavy. více...

PTÁTE SE: Lze dokládat nové lékařské zprávy k námitce u příspěvku na péči?

13.4.2024 Dceři snížili příspěvek na péči ze 4. na 3. stupeň, podali jsme námitku. V ní jsme podle rady rané péče a v podstatě logiky nedodali žádné další/nové lékařské zprávy, jenom zdůvodnili, proč nesouhlasíme. Z úřadu práce nám došlo rozhodnutí, že vzhledem k tomu, že jsme k námitce nepřiložili žádné lékařské zprávy či jiné důkazové prostředky, více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.