pečuj doma

Obří výpadek léků. Penicilin bude už v pondělí

13.1.2023

Lékaři i pacienti v Česku pociťují masivní výpadek léků. Aktuálně chybí hlavně penicilin a další antibiotika, lékárníci hovoří o největším výpadku za posledních třicet let. Podle ministerstva zdravotnictví však mají lékárny brzy dostat balení léčiv. V pátek o situaci s léky promluvil ministr zdravotnictví Vlastimil Válek a náměstek Jakub Dvořáček.

Válek uvedl, že antibiotik různých kategorií dorazí v lednu a únoru půl milionu balení. Lékárníci situaci popisují jako nejhorší za posledních třicet let.

Dále řekl, že situace je složitá jak pro lékaře, tak pro lékárníky a pacienty a apeloval na lidi, aby léky neskupovali. Přislíbil, že Lléčiva zamíří primárně do běžných lékáren a ne do nemocnic, kde mají širší možnosti toho, co mohou pacientovi podat. Ministr ujistil, že se nestane, že by pacient nedostal antibiotikum. „Vždycky bude a je dostupná alternativa, dodal.

Není podle něj však možné zabránit lidem z cizích zemí, aby si sem nejezdili pro léky. „Proto je po mě stejně prioritní zajistit dostatek léků na celoevropské úrovni,“ poznamenal s tím, že nic jiného posledních šest týdnů neřeší.

Do Česka již dorazilo 11 tisíc balení základních penicilinů, to je zhruba týdenní spotřeba u nás, podle Dvořáčka budou v pondělí v systému. „Na začátku března by měla být situace naprosto stabilní,“ dodal.

Zdroj: idnes

Doporučení odborníků z MZČR k očkování proti covidu v sezoně 2023/24. Nepřehlédněte!
Nový seriál videí s ukázkami správného a chybného postupu v různých situacích.
A z čeho ji hradit? Přečtěte si zevrubný informační článek Radky Pešlové, aktualizovaný pro rok 2023.
Pročtěte si naše noviny Pečujeme doma. Další číslo je na webu.

Články

ZPRÁVY: Konference o age managementu - už 13. prosince v Brně

28.11.2023 Jihomoravský kraj Vás zve na konferenci, kterou pořádá v Brně 13. 12. 2023 ve spolupráci s Age management z.s. a Asociací nestátních neziskových organizací JMK.
Age management nabízí komplexní přístup k řešení demografické situace formou řízení jednotlivých faktorů pracovní schopnosti. Je důležité, aby zaměstnanci pracovali více...

INFO: Proběhla stávka a v Praze se konaly protestní průvody

27.11.2023 V pondělí proběhla celodenní výstražná stávka škol, proti krokům vlády protestují také odboráři. Podle školských odborů zcela zavřelo nebo omezilo provoz 7 213 škol. Je to 74 procent všech regionálních škol. Výstražnou stávku zorganizovaly i vysokoškolské odbory na 13 fakultách. Omezil se také provoz 12 pracovišť úřadu práce. více...

ZPRÁVY: Nároční na péči? „Umrtví“je velkými dávkami psychotik

25.11.2023 Příběhy dvou mužů s mentálním postižením, které spolu s dalšími zaznamenali během návštěv v zařízeních pracovníci Kanceláře ombudsmana, ilustrují dosud téměř přehlížený fenomén: někteří lidé s mentálním postižením, především ti s chováním náročným na péči, dostávají vysoké dávky léků na zklidnění. Toto se podle zástupce ombudsmana musí změnit. více...

Podporují nás

Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Nadace ZDRAVÍ PRO MORAVU
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Nadace Agrofert
Středočeský kraj
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.