pečuj doma

Obrovská pohroma v Číně. Možná 90 procent Číňanů má covid

27.12.2022

Vlny mohutných protestů měli za následek, že v Číně vláda podle požadavků demonstrantů na začátku prosince uvolnila všechna covidová opatření. Do tří týdnů od uvolnění se však nakazilo 250 milionů lidí. Podle Financial Times takové odhady vyslovil zástupce ředitele čínského zdravotního vládního výboru Sun Yang. Podle jiných odhadů je situace však ještě mnohem horší.

Oficiální statistiky nejsou. Čína je zakázala zveřejňovat. Podle novinářů světových médií působících v zemi jsou čínské nemocnice přeplněné a krematoria si neporadí se spalováním mrtvol. Podle agentury DPA už na covid v Číně zemřely statisíce lidí.

Země, když zrušila všechna karanténní a zdravotní opatření, tak umožnila nakaženým i izolovat se a zotavit doma. Zrušení všech opatření pro boj s pandemií vedlo už čtvrtý den k velkému nárůstu výskytu onemocnění.

Podle posledních zpráv covid zasáhl dnes už přes devadesát procent populace. Čína nemá léky, za účinný paxlovid se platí na černém trhu za jedno balení 800 dolarů. Dokonce paracetamol se prodává na černém trhu po jednom dvou prášcích. Doprava nejezdí, obchody jsou zavřené, nemá kdo pracovat. O příčinách se odborníci zatím jen dohadují: Za dvě nejčastější z příčin nového propuknutí nemoci odborníci označují mutaci viru koronaviru na pozadí nedostatku přirozené imunity, kdy byla většina lidí nemocná, jak se to stalo ve většině zemí světa. Další odborníci mají za to, že příčinou mohl být listopadový pokles proočkovanosti po kampaních proti očkování. Senioři a nemocní už v Číně nedostali čtvrtou posilovací dávku a samozřejmě velkou roli sehrála obrovská koncentrace obyvatel.

Zdroj: Financial Times, strana.ua, DPA, pd   

Videa o aktivizaci seniorů a dlouhodobě nemocných z naší tvůrčí  dílny.
Hovory L. Vencálka s M. Klapetkem a J. Štěpaníka s P. Jemelkou o etice ve zdravotnictví.
A z čeho ji hradit? Přečtěte si zevrubný informační článek Radky Pešlové, aktualizovaný pro rok 2023.
Pročtěte si naše noviny Pečujeme doma. Další číslo je na webu.

Články

INFO: Máme penicilin ze Slovenska, situace je momentálně o něco lepší

29.1.2023 Očekávání lékárníků i lékařů týkající se penicilinových antibiotik z ciziny se naplnilo. Do většiny nemocničních i privátních lékáren distributoři léčiv poprvé dodali dva druhy jednoduchého penicilinu, jehož dovoz ze Slovenska zajistilo ministerstvo zdravotnictví. Jde o V penicilin s označením na krabičce V PNC o síle 500 nebo 750 miligramů. více...

PTÁTE SE: Může maminka doplácet pobytovou službu z úspor?

28.1.2023 Mé mamince nedostačuje příjem na úhradu domova pro seniory. Má však úspory, je možné vzniklý nedoplatek hradit z těchto úspor? Chtěla by si ho hradit sama, ale bylo nám řečeno, že může pouze rodina.
ODPOVĚĎ
Co se týče úhrady za sociální služby, zde je situace trochu složitá. Na jedné straně více...

ZPRÁVY: Poradní orgán ombudsmana upozorňuje…

27.1.2023 Na Noci důstojnosti jsme připomněli tragický osud Doroty Šandorové, kterou před dvěma lety usmrtil pečovatel. Minulý rok na systematické návštěvě Domovu pod lípou pracovníci Kanceláře ombudsmana objevili a museli nahlásit závažná zjištění. A ombudsman kvůli špatnému zacházení s klienty podal na tento domov poté trestní oznámení. více...

Podporují nás

Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Nadace ZDRAVÍ PRO MORAVU
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.