pečuj doma

Obrovská pohroma v Číně. Možná 90 procent Číňanů má covid

27.12.2022

Vlny mohutných protestů měli za následek, že v Číně vláda podle požadavků demonstrantů na začátku prosince uvolnila všechna covidová opatření. Do tří týdnů od uvolnění se však nakazilo 250 milionů lidí. Podle Financial Times takové odhady vyslovil zástupce ředitele čínského zdravotního vládního výboru Sun Yang. Podle jiných odhadů je situace však ještě mnohem horší.

Oficiální statistiky nejsou. Čína je zakázala zveřejňovat. Podle novinářů světových médií působících v zemi jsou čínské nemocnice přeplněné a krematoria si neporadí se spalováním mrtvol. Podle agentury DPA už na covid v Číně zemřely statisíce lidí.

Země, když zrušila všechna karanténní a zdravotní opatření, tak umožnila nakaženým i izolovat se a zotavit doma. Zrušení všech opatření pro boj s pandemií vedlo už čtvrtý den k velkému nárůstu výskytu onemocnění.

Podle posledních zpráv covid zasáhl dnes už přes devadesát procent populace. Čína nemá léky, za účinný paxlovid se platí na černém trhu za jedno balení 800 dolarů. Dokonce paracetamol se prodává na černém trhu po jednom dvou prášcích. Doprava nejezdí, obchody jsou zavřené, nemá kdo pracovat. O příčinách se odborníci zatím jen dohadují: Za dvě nejčastější z příčin nového propuknutí nemoci odborníci označují mutaci viru koronaviru na pozadí nedostatku přirozené imunity, kdy byla většina lidí nemocná, jak se to stalo ve většině zemí světa. Další odborníci mají za to, že příčinou mohl být listopadový pokles proočkovanosti po kampaních proti očkování. Senioři a nemocní už v Číně nedostali čtvrtou posilovací dávku a samozřejmě velkou roli sehrála obrovská koncentrace obyvatel.

Zdroj: Financial Times, strana.ua, DPA, pd   

Doporučení odborníků z MZČR k očkování proti covidu v sezoně 2023/24. Nepřehlédněte!
Nový seriál videí s ukázkami správného a chybného postupu v různých situacích.
A z čeho ji hradit? Přečtěte si zevrubný informační článek Radky Pešlové, aktualizovaný pro rok 2023.
Pročtěte si naše noviny Pečujeme doma. Další číslo je na webu.

Články

ZPRÁVY: Konference o age managementu - už 13. prosince v Brně

28.11.2023 Jihomoravský kraj Vás zve na konferenci, kterou pořádá v Brně 13. 12. 2023 ve spolupráci s Age management z.s. a Asociací nestátních neziskových organizací JMK.
Age management nabízí komplexní přístup k řešení demografické situace formou řízení jednotlivých faktorů pracovní schopnosti. Je důležité, aby zaměstnanci pracovali více...

INFO: Proběhla stávka a v Praze se konaly protestní průvody

27.11.2023 V pondělí proběhla celodenní výstražná stávka škol, proti krokům vlády protestují také odboráři. Podle školských odborů zcela zavřelo nebo omezilo provoz 7 213 škol. Je to 74 procent všech regionálních škol. Výstražnou stávku zorganizovaly i vysokoškolské odbory na 13 fakultách. Omezil se také provoz 12 pracovišť úřadu práce. více...

ZPRÁVY: Nároční na péči? „Umrtví“je velkými dávkami psychotik

25.11.2023 Příběhy dvou mužů s mentálním postižením, které spolu s dalšími zaznamenali během návštěv v zařízeních pracovníci Kanceláře ombudsmana, ilustrují dosud téměř přehlížený fenomén: někteří lidé s mentálním postižením, především ti s chováním náročným na péči, dostávají vysoké dávky léků na zklidnění. Toto se podle zástupce ombudsmana musí změnit. více...

Podporují nás

Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Nadace ZDRAVÍ PRO MORAVU
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Nadace Agrofert
Středočeský kraj
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.