pečuj doma

INFO: Očkování zůstane nepovinné i pro zdravotníky, rozhodl ministr

21.7.2021

Očkování v Česku zůstane dobrovolné i nadále, a to i pro zdravotníky. Řekl to ministr zdravotnictví za ANO Adam Vojtěch, který tak reagoval na rozhodnutí některých evropských zemí o povinném očkování pro pracovníky ve zdravotnictví či sociálních službách. Naposledy k takovému kroku přistoupily vlády ve Francii a Řecku.

Nějakou dobu už platí i v Itálii a připravuje ho také Maďarsko, Rusko či Británie. U nás není politicky průchozí.  

Není na místě v tuto chvíli zavádět povinnost očkování. Uvidíme, jak se situace bude vyvíjet, řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Dokončené očkování proti covidu-19 má podle prezidenta lékařské komory Milana Kubka 83 % lékařů, 75 % sester a skoro 70 % ostatních zdravotníků. Česko tak patří k premiantům Evropy. „Zájem už zřejmě vyšší nebude,“ myslí si Kubek.

Dlouhodobě nejnižší zájem je u skupiny sanitářů, která přitom začátkem roku byla nákazou nejvíc postižená.

„Když si představím graf, bylo to řádově jinde než ostatní zdravotnické a lékařské profese,“ přibližuje šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek.

„Sanitáři se z povahy své práce setkávají s velkým množstvím lidí, pracují s materiálem, který distribuují po nemocnicích, pomáhají velkému množství pacientů. Pravděpodobnost nákazy je u nich vysoká a zároveň je i velká rizikovost, protože jsou to lidé, kteří procházejí mnoha odděleními a někdy i celou nemocnicí,“ upozorňuje.

Cestou zemí, kde je vakcína podmínkou pro setrvání v práci, a to třeba i v sociálních službách, ministr Adam Vojtěch jít nechce.

„Není na místě v tuto chvíli zavádět povinnost očkování. Uvidíme, jak se situace bude vyvíjet,“ říká pro Radiožurnál. 

„Samozřejmě bychom si přáli, aby v těchto službách byla 100procentní proočkovanost, ale zase abychom nevylili s vaničkou dítě a neznamenalo to, že třeba někteří lidé to budou odmítat a zkrátka z těch služeb, třeba sociálních a podobně, odejdou.“

Očkování proti covidu-19 má asi 65 % zaměstnanců v sociálních službách.

Exministr zdravotnictví za ANO a epidemiolog Roman Prymula si stojí za tím, že očkování by mělo být povinné alespoň pro zdravotníky. „Je to nezbytné, protože oni jsou s lidmi v nemocnicích v kontaktu a může dojít k tomu, že by zdravotník nakazil pacienta. Proto je žádoucí, aby zdravotníci očkováni byli,“ argumentuje.

Podobně to vidí i poslanci z hnutí ANO Jiří Mašek a Miloslav Janulík. Avšak zatímco první by dal očkování jako povinné, druhý jej vidí jako podmínku pro práci ve zdravotnictví. „Kdo se nechce očkovat, tak ať se neočkuje, ale v tom případě nemůže dělat to, co dělá a ohrožovat pacienty, takže by si měl asi najít jinou práci nebo dělat administrativu,“ říká Janulík.

Experti na zdravotnictví ostatních parlamentních stran se shodují na tom, že očkování by mělo zůstat dobrovolné i pro zdravotníky a pracovníky sociálních služeb. 

„Některé ty profese jsou dneska velmi potřebné a je nedostatek lidí, kteří se jim věnují. Pokud přijdu o deset procent zdravotníků nebo zaměstnanců v domovech důchodců, protože se nechtějí nechat očkovat a půjdou někam jinam, tak je to taky riskantní rozhodnutí. Osobně nejsem pro nějaká taková nařízení, jsem spíš pro to vysvětlovat, vysvětlovat, vysvětlovat…,“ nastínil svůj postoj předseda klubu poslanců TOP 09 a lékař Vlastimil Válek.

Podobně hovoří i zástupci ČSSD

Dalším hlasem proti povinnému očkování je poslankyně SPD Karla Maříková. „Máme tady listinu práv a svobod, ta platí i pro zdravotníky, ale samozřejmě je tady taky mezinárodní úmluva o právech a biomedicíně a není možné tady stanovit nějakou skupinu, která se musí očkovat,“ říká. 

Pokud by tedy ministerstvo zdravotnictví změnilo názor a chtělo po vzoru jiných zemí očkování pro vybrané skupiny zavést povinně, pravděpodobně by pro to v Poslanecké sněmovně nenašlo potřebnou podporu.

Zdroj: irozhlas, red

Videa o aktivizaci seniorů a dlouhodobě nemocných z naší tvůrčí  dílny.
Hovory L. Vencálka s M. Klapetkem a J. Štěpaníka s P. Jemelkou o etice ve zdravotnictví.
A z čeho ji hradit? Přečtěte si zevrubný informační článek Radky Pešlové, aktualizovaný pro rok 2023.
Pročtěte si naše noviny Pečujeme doma. Další číslo je na webu.

Články

INFO: Zvažujeme zvýšení poplatku za pohotovost, připustil Stanjura

31.5.2023 Vláda zvažuje zvýšení poplatku za pohotovost, připustil ministr financí Zbyněk Stanjura. „Nebavili jsme se o konkrétní částce, ale říkali jsme si, že by bylo dobré, kdyby vláda nebo ministerstvo zdravotnictví zvážily zvýšení této částky,“ potvrdil Stanjura na dotaz, zda vláda zvýší poplatek za pohotovost. Ten v současnosti činí 90 korun. více...

PTÁTE SE: Opatrovník brání kontaktu opatrovaného s matkou

30.5.2023 Jak postupovat v situaci, kdy opatrovník brání kontaktu s jinými osobami (v tomto případě se jedná o matku opatrovance)? Obrátila se na nás matka našeho uživatele (denního stacionáře pro lidi s mentálním postižením). Neví si rady se situací, kdy jí její bývalý manžel a zároveň opatrovník jejího syna brání v kontaktu s ním. více...

INFO: Do sociálních služeb může prakticky kdokoli. Chystá se změna

29.5.2023 Česká republika má jedna z nejnižších kvalifikačních kritérií pro práci v sociálních službách v Evropě. Nastoupit může prakticky kdokoli, stačí když má čistý trestní rejstřík a do roku a půl od nástupu do zaměstnání absolvuje kvalifikační kurs. Z pohledu nedostatku pracovníků v sociálních službách to může být jistá výhoda. více...

Podporují nás

Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Nadace ZDRAVÍ PRO MORAVU
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Nadace Agrofert
Středočeský kraj
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.