pečuj doma

Odborníci zachytili v ČR variantu koronaviru Kentaur

9.10.2022

Odborníci zachytili v Česku druhý případ koronavirové varianty omikron kentaur označené BA.2.75. Vzorek typu viru zvaný kentaur sekvenovala v polovině září Fakultní nemocnice Hradec Králové. V pravidelné týdenní zprávě o sekvenaci viru o tom informoval Státní zdravotní ústav.

Poprvé byla tato varianta zachycená v Praze.

Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) posuzuje nebezpečnost nových variant koronaviru. „Dle ECDC je tato varianta klasifikována jako varianta hodná zájmu,“ uvedl SZÚ.

V posledním měsíci v ČR převažují podle dat o sekvenaci viru různé podtypy omikronu, sekvenováno bylo 469 vzorků. Zcela jasně dominuje typ BA.5, který  tvoří 72 procent vzorků, subvarianta BE 7,5 procenta vzorků, podtypy BA.2.x 1,3 procenta BA.4, na který funguje nová vakcína, ouhých 0,9 procent atd.. Na ochranu proti subtypům BA.4 a BA.5 byly upravené covidové vakcíny, kterými se v září začalo v Česku očkovat.

„Přestože struktura spike proteinu stále umožňuje adaptační evoluci, není zřejmé, jak bude vypadat další vývoj viru,“ doplnil SZÚ.

Podle molekulárního genetika Jana Pačese z Akademie věd ČR koronavirus se bude dál snažit unikat našim protilátkám. „Je tady stále omikron, ale není to už omikron, který začal vlnu někdy v létě. Jsou to jeho dceřiné varianty. Biologové jim je přiřazují sami, takže tady máme kentaura, gryfona a miasmu. Evoluce se nezastaví, koronavirus bude dál unikat a my se ho budeme snažit dohánět,“ popsal.

Zdroj: idnes

.

 

Videa o aktivizaci seniorů a dlouhodobě nemocných z naší tvůrčí  dílny.
Hovory L. Vencálka s M. Klapetkem a J. Štěpaníka s P. Jemelkou o etice ve zdravotnictví.
A z čeho ji hradit? Přečtěte si zevrubný informační článek Radky Pešlové, aktualizovaný pro rok 2023.
Pročtěte si naše noviny Pečujeme doma. Další číslo je na webu.

Články

PTÁTE SE: Nestihlo se rozhodnout o změně stupně závislosti

27.3.2023 Osm let jsem pečovala o svého tatínka ve věku 84 let, který byl po amputaci nohy. Pobíral příspěvek na péči 2. stupně. Vzhledem k zhoršujícímu se zdravotnímu stavu jsme v říjnu 2022 podali žádost o změnu stupně závislosti. Proběhlo šetření v domácnosti tatínka, lékař úřadu doložil zdravotní dokumentaci a čekali jsme na vyjádření. více...

ZPRÁVY: Vyjádření Fóra mobilních hospiců: Nikoho nezabíjíme

26.3.2023 Fórum mobilních hospiců reagovalo na článek iDNES Umři do měsíce, jinak nezaplatíme… „Smyslem paliativní a hospicové péče je důraz na kvalitu života pacienta. Opiáty jsou tedy aplikovány za účelem zmírnění bolestí a jiných nepříznivých projevů nemoci, které pacienta tíží, právě aby zlepšily celkové pohodlí a kvalitu pacientova života v závěru.“ více...

ZPRÁVY: Umři do měsíce, jinak nezaplatíme...

25.3.2023 Ví, že už brzy zemře. Osmašedesátiletá paní Jiřina ze Starého Města na Uherskohradišťsku trpí rakovinou slinivky v terminálním stadiu. Stará se o ni od loňského listopadu terénní hospic PAHOP. Nemoc z ní vysála zbytek sil a změnila ji v uzlíček kostí a kůže. Oxygenerátor v rohu místnosti na podporu dechu tiše hučí… více...

Podporují nás

Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Nadace ZDRAVÍ PRO MORAVU
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Nadace Agrofert
Středočeský kraj
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.