pečuj doma

Odborníci zachytili v ČR variantu koronaviru Kentaur

9.10.2022

Odborníci zachytili v Česku druhý případ koronavirové varianty omikron kentaur označené BA.2.75. Vzorek typu viru zvaný kentaur sekvenovala v polovině září Fakultní nemocnice Hradec Králové. V pravidelné týdenní zprávě o sekvenaci viru o tom informoval Státní zdravotní ústav.

Poprvé byla tato varianta zachycená v Praze.

Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) posuzuje nebezpečnost nových variant koronaviru. „Dle ECDC je tato varianta klasifikována jako varianta hodná zájmu,“ uvedl SZÚ.

V posledním měsíci v ČR převažují podle dat o sekvenaci viru různé podtypy omikronu, sekvenováno bylo 469 vzorků. Zcela jasně dominuje typ BA.5, který  tvoří 72 procent vzorků, subvarianta BE 7,5 procenta vzorků, podtypy BA.2.x 1,3 procenta BA.4, na který funguje nová vakcína, ouhých 0,9 procent atd.. Na ochranu proti subtypům BA.4 a BA.5 byly upravené covidové vakcíny, kterými se v září začalo v Česku očkovat.

„Přestože struktura spike proteinu stále umožňuje adaptační evoluci, není zřejmé, jak bude vypadat další vývoj viru,“ doplnil SZÚ.

Podle molekulárního genetika Jana Pačese z Akademie věd ČR koronavirus se bude dál snažit unikat našim protilátkám. „Je tady stále omikron, ale není to už omikron, který začal vlnu někdy v létě. Jsou to jeho dceřiné varianty. Biologové jim je přiřazují sami, takže tady máme kentaura, gryfona a miasmu. Evoluce se nezastaví, koronavirus bude dál unikat a my se ho budeme snažit dohánět,“ popsal.

Zdroj: idnes

.

 

Videa o aktivizaci seniorů a dlouhodobě nemocných z naší tvůrčí  dílny.
Hovory L. Vencálka s M. Klapetkem a J. Štěpaníka s P. Jemelkou o etice ve zdravotnictví.
Počet dotazů roste a proto jsme "korigovali" naše předsevzetí. Více...
Pročtěte si naše noviny Pečujeme doma. Další číslo je na webu.

Články

INFO: Těm, co musí být odebrána slinivka, mohou pomoci vlastní buňky

1.12.2022 IKEM rozšířil program autologní transplantace Langerhansových ostrůvků do celé ČR a poprvé s ní překročil i hranice státu. Pacienti, kterým způsobuje potíže jejich vlastní slinivka, se mohou léčit v nemocnici přímo ve svém regionu a do IKEM putuje jen pankreas, z něhož lékaři z IKEM izolují ostrůvky a s nimi míří za pacientem, kterému je transplantují. více...

DOPORUČENÍ: APSS ČR: Nepodceňte přípravu na blackout

30.11.2022 Poskytovatelé sociálních služeb v České republice by měli být připraveni na rozsáhlý a déletrvající výpadek elektrické energie. Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR (APSS ČR) proto zpracovala doporučený postup, jak by měli zaměstnanci v pobytových sociálních službách jednat v takovéto nouzové situaci, aby byly dopady na klienty co nejmenší. více...

PTÁTE SE: Místo průkazky ZTP/P má mít syn jen TP

29.11.2022 Syn s diagnózou dětský autismus mel do svých 15 let, tedy do srpna 2022, průkaz ZTP/P. Nyní nám přišlo oznámeni, že se chystají přiznat nám pouze TP. Převzala jsem osobně posudek, ale nenašla jsem nic, co by z něj bylo formálně vynecháno. Tudíž z možností, které mi sdělila pracovnice, jsem zvolila odvolaní po přijetí rozhodnutí, protože nové zprávy více...

Podporují nás

Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Nadace ZDRAVÍ PRO MORAVU
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.