pečuj doma

Osamělost je u diabetiků spojena s určitým rizikem

13.8.2023

Osamělost je větším rizikovým faktorem pro srdeční onemocnění u pacientů s diabetem než strava, cvičení, kouření a deprese. Vyplývá to z výzkumu zveřejněného v časopise Evropské kardiologické společnosti (ESC) European Heart Journal. Zdá se, že kvalita sociálních vztahů je pro zdraví srdce u lidí s diabetem zřejmě nejdůležitější.

„Neměli bychom proto zlehčovat důležitost osamělosti pro fyzické a emocionální zdraví. Je potřeba povzbuzovat pacienty s diabetem, kteří se cítí osamělí, aby se připojili k nějaké skupině a pokusili se spřátelit s lidmi, kteří mají společné zájmy,“ řekl autor studie profesor Lu Qi z Tulane University School of Public Health and Tropical Medicine, New Orleans, USA.

Samota a sociální izolace jsou v dnešních společnostech běžné a v posledních letech se staly středem zájmu výzkumu, zejména kvůli pandemii covidu-19 a pokračující digitalizaci společnosti. Zatímco samota se týká kvality sociálních kontaktů, izolace se týká jejich kvantity. Lidský druh je ze své podstaty sociální. Lidé nejen vyžadují přítomnost ostatních, ale spoléhají na smysluplné sociální vztahy, aby se rozvinuli do zdravé dospělosti. Jako jednotlivci se snažíme patřit do rodiny, vrstevnické skupiny, komunity. Tyto sociální interakce s rodinou, přáteli, sousedy nebo kolegy jsou prvořadé pro naši fyzickou a duševní pohodu.

Pacienti s diabetem jsou vystaveni většímu riziku kardiovaskulárních onemocnění a jsou častěji osamělí než jejich zdraví vrstevníci. Předchozí studie v běžné populaci zjistily, že osamělost i sociální izolace souvisejí s vyšší pravděpodobností kardiovaskulárního onemocnění. Tato studie provedená u pacientů s diabetem zkoumala, zda pacienti, kteří byli osamělí nebo sociálně izolovaní, měli větší pravděpodobnost rozvoje kardiovaskulárního onemocnění než ti, kteří osamělí nebyli.

Zdroj: Medical Tribune

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na kurzy pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v červnu Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

ZPRÁVY: Riziko úmrtí z vedra u nás velmi stoupá, říká expert

14.6.2024 O více než 40 procent vzrostlo za posledních 30 let v Česku riziko úmrtí z vedra. Muži se ovšem dokázali na vysoké teploty adaptovat lépe než ženy. „Podle jedné z hypotéz za to může rozdílná socioekonomická úroveň mužů a žen,” říká v rozhovoru pro iDNES.cz Tomáš Janoš z centra RECETOX Přírodovědecké fakulty MU. Vyjímáme z něho: více...

INFO: Rusové počítají s velkou válkou, ale nás mezi dvacítku nepřátel neřadí

14.6.2024 Více než polovina Rusů, a to 57 procent, počítá s možností vypuknutí třetí světové války. Ve vítězství Ruska či koalice s ruskou účastí věří 64 procent dotázaných, napsal server The Moscow Times. Vychází přitom z průzkumu výzkumné skupiny Russian Field. Potěšující pro nás snad je, že ČR Rusové nezahrnují mezi dvacítku hlavních nepřátel. více...

PTÁTE SE: Úmrtí rodiče, který se staral o syna s mentálním postižením

13.6.2024 Zemřelý žil ve společné domácnosti s dospělým synem s mentální retardací. Vše kolem vyřizuje mladší sourozenec. Ale nejsme si jistí, že jsou zajištěny jeho práva a ochráněny jeho zájmy.
ODPOVĚĎ
Děkujeme Vám za dotaz a za důvěru, se kterou jste se na nás obrátila. Musím říci, že z Vašeho dotazu mi není úplně jasné, z čeho plynou více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.