pečuj doma

Petice za zvýšení příspěvku na péči ve všech stupních

23.9.2023

Poslední valorizace příspěvku na péči se uskutečnila v roce 2018, kdy byly zvýšeny příspěvky na péči ve III. a IV. stupni. Poslední valorizace všech stupňů příspěvku na péči o 10 % byla realizována v roce 2016. Od roku 2018 došlo k obrovskému nárůstu cen ve všech oblastech života, tedy i v sociálních službách. Od té doby však došlo k několikerému navýšení cen za poskytování služeb.

Naposledy se tak stalo od 1. 1. 2023 změnou vyhlášky č. 505/2006 Sb. Zvyšováním hodinových cen služeb se tak pro klienty stále průběžně zhoršuje dostupnost sociálních služeb, jejichž rozsah je z pohledu možnosti jejich úhrady v mnoha případech už i tak, bez tohoto vývoje, zcela nedostatečný. Zvýšení částek příspěvku na péči v jednotlivých stupních je tak jediné schůdné řešení, jak navrátit dostupnost sociálních služeb alespoň na úroveň roku 2016.

MPSV ČR stáhlo z legislativního procesu poslední návrh novely zákona o sociálních službách, tudíž v současné době není žádný legislativní návrh, který by umožnil zvýšení příspěvku na péči. Proto se NRZP ČR rozhodla vypracovat vlastní návrh novely zákona o sociálních službách, který je zaměřen pouze na zvýšení příspěvku na péči.

Návrh je koncipován tak, že navrhujeme zvýšení příspěvků na péči pro osoby do 18 let věku upravit ve všech stupních příspěvku na péči o deset procent měsíčně. Předkladatelé jsou si vědomi toho, že zvýšení příspěvků na péči o deset procent nevyrovná propad jejich hodnoty, ale alespoň jej částečně zmírní. Tato uměřenost pramení z vědomí složité hospodářské situace České republiky.

Současně navrhujeme výši příspěvků na péči pro osoby starší 18 let upravit takto:

U příspěvku na péči v I. stupni se navrhuje zvýšit z 880,- Kč měsíčně na 2000,- Kč měsíčně. U příspěvku na péči ve II. stupni navrhujeme zvýšení o 2000,- Kč měsíčně, protože vlivem valorizací dochází k neustálému prohlubování rozdílu mezi II. a III. příspěvku na péči. Protože současná hospodářská situace je složitá, navrhujeme pouze částečné vyrovnání rozdílu mezi výše uvedenými stupni tak, aby stupeň II. alespoň částečně odpovídal rozsahu poskytované péče. Dále navrhujeme zvýšení příspěvku na péči pro stupně III. a IV. o deset procent.

Celkové roční náklady představují přibližně pět miliard korun, což považujeme, vzhledem k současné situaci, za přiměřené.

Republikový výbor NRZP ČR schválil petici na podporu přijetí tohoto návrhu, který bude podán poslaneckou iniciativou. Petice má podpořit, aby poslanecký návrh neležel v Poslanecké sněmovně dlouhé měsíce. Na stránkách www.nrzp.cz je možné si petiční archy vytisknou a požádat příbuzné, blízké a známé, aby vám petici podepsali. Poté ji odešlete na NRZP, podrobnosti najdete na výše zmíněných stránkách. 

Zdroj: NRZP

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Doporučení odborníků z MZČR k očkování proti covidu v sezoně 2023/24. Nepřehlédněte!
Nový seriál videí s ukázkami správného a chybného postupu v různých situacích.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

Zprávy: Pečujeme doma o hrdinství všedního dne i valorizaci příspěvku

6.12.2023 Včera, 5. prosince vyšlo další číslo novin Pečujeme doma. Nabízí mj. rozhovor s Jolandou Voldánovou, novou ředitelkou Konta Bariéry, všímáme si seriálů, které se zabývají pečováním, a nemůžeme samozřejmě vynechat ústřední problém pečujících: odsouvání valorizace příspěvku na péči, k němuž nedošlo u některých stupňů od roku 2016. více...

Blog R. Honzáka: Starý doktor píše mladým stávkujícím kolegům

5.12.2023 Kolegyně a kolegové! Pokud vám bylo dopřáno vystudovat na Universitě Karlově, tak pomnětě, že ještě před pár roky patřila mezi 400 nejkvalitnějších fakult světa. Že se propadla níže, není už zásluha mojí generace. Bylo vám tedy dopřáno vzdělání, jako málokomu na světě. Aniž se na vás požadovaly jiné než elementární poplatky ve formě kolkovného. více...

PTÁTE SE: Jak posunout datum vzniku invalidity do minulosti

4.12.2023 Přijatá dcera, která má přiznány příspěvek na péči 3. stupně a ZTP/P (dlouhodobě, obojí cca od 9 let, nyní v létě jí bylo obojí na dva roky přiznáno) má komplikovanou diagnózu - AS s výraznou poruchou komunikace, ADHD, PTSD, PDA, úzkostná porucha včetně sociální fobie, komplikovaná oční vada, hypersenzitivita. Její stav trvá s určitými obměnami již více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Nadace ZDRAVÍ PRO MORAVU
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Nadace Agrofert
Středočeský kraj
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.