pečuj doma

Petice za zvýšení příspěvku na péči ve všech stupních

23.9.2023

Poslední valorizace příspěvku na péči se uskutečnila v roce 2018, kdy byly zvýšeny příspěvky na péči ve III. a IV. stupni. Poslední valorizace všech stupňů příspěvku na péči o 10 % byla realizována v roce 2016. Od roku 2018 došlo k obrovskému nárůstu cen ve všech oblastech života, tedy i v sociálních službách. Od té doby však došlo k několikerému navýšení cen za poskytování služeb.

Naposledy se tak stalo od 1. 1. 2023 změnou vyhlášky č. 505/2006 Sb. Zvyšováním hodinových cen služeb se tak pro klienty stále průběžně zhoršuje dostupnost sociálních služeb, jejichž rozsah je z pohledu možnosti jejich úhrady v mnoha případech už i tak, bez tohoto vývoje, zcela nedostatečný. Zvýšení částek příspěvku na péči v jednotlivých stupních je tak jediné schůdné řešení, jak navrátit dostupnost sociálních služeb alespoň na úroveň roku 2016.

MPSV ČR stáhlo z legislativního procesu poslední návrh novely zákona o sociálních službách, tudíž v současné době není žádný legislativní návrh, který by umožnil zvýšení příspěvku na péči. Proto se NRZP ČR rozhodla vypracovat vlastní návrh novely zákona o sociálních službách, který je zaměřen pouze na zvýšení příspěvku na péči.

Návrh je koncipován tak, že navrhujeme zvýšení příspěvků na péči pro osoby do 18 let věku upravit ve všech stupních příspěvku na péči o deset procent měsíčně. Předkladatelé jsou si vědomi toho, že zvýšení příspěvků na péči o deset procent nevyrovná propad jejich hodnoty, ale alespoň jej částečně zmírní. Tato uměřenost pramení z vědomí složité hospodářské situace České republiky.

Současně navrhujeme výši příspěvků na péči pro osoby starší 18 let upravit takto:

U příspěvku na péči v I. stupni se navrhuje zvýšit z 880,- Kč měsíčně na 2000,- Kč měsíčně. U příspěvku na péči ve II. stupni navrhujeme zvýšení o 2000,- Kč měsíčně, protože vlivem valorizací dochází k neustálému prohlubování rozdílu mezi II. a III. příspěvku na péči. Protože současná hospodářská situace je složitá, navrhujeme pouze částečné vyrovnání rozdílu mezi výše uvedenými stupni tak, aby stupeň II. alespoň částečně odpovídal rozsahu poskytované péče. Dále navrhujeme zvýšení příspěvku na péči pro stupně III. a IV. o deset procent.

Celkové roční náklady představují přibližně pět miliard korun, což považujeme, vzhledem k současné situaci, za přiměřené.

Republikový výbor NRZP ČR schválil petici na podporu přijetí tohoto návrhu, který bude podán poslaneckou iniciativou. Petice má podpořit, aby poslanecký návrh neležel v Poslanecké sněmovně dlouhé měsíce. Na stránkách www.nrzp.cz je možné si petiční archy vytisknou a požádat příbuzné, blízké a známé, aby vám petici podepsali. Poté ji odešlete na NRZP, podrobnosti najdete na výše zmíněných stránkách. 

Zdroj: NRZP

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na kurzy pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v červnu Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

INFO: Letošní týden pro rodinu začíná 13. května

15.4.2024 Rodinný svaz ČR vyhlašuje pod záštitou hejtmana Jihomoravského kraje 16. ročník týdne rodiny s mottem: „ŠTĚSTÍ RODINY NEJSOU OSAMOCENÉ ŠEDINY“. Proběhne od 13. do 19. května a chce poukázat na důležitost blízkosti a bolestný nárůst osamělosti, především seniorů, vedoucí často k vyloučení, pádu do izolace až ubližování si. více...

ZPRÁVY: Pečující roku 2024. Nominace do 30. dubna

14.4.2024 Ministerstvo práce a sociálních věcí znovu otevírá nominace na ocenění Pečující roku, které si klade za cíl ocenit a veřejně uznat náročnou práci neformálních pečujících po celé České republice. Slavnostní předávání cen se uskuteční 6. června 2024 v rámci 7. ročníku konference Fórum rodinné politiky, která tento rok zamíří do Jihlavy. více...

PTÁTE SE: Lze dokládat nové lékařské zprávy k námitce u příspěvku na péči?

13.4.2024 Dceři snížili příspěvek na péči ze 4. na 3. stupeň, podali jsme námitku. V ní jsme podle rady rané péče a v podstatě logiky nedodali žádné další/nové lékařské zprávy, jenom zdůvodnili, proč nesouhlasíme. Z úřadu práce nám došlo rozhodnutí, že vzhledem k tomu, že jsme k námitce nepřiložili žádné lékařské zprávy či jiné důkazové prostředky, více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.