pečuj doma

Pětistovka výchovného pro seniorky bude dvourychlostní

23.11.2023

Zvýhodnění především seniorek, které vychovaly děti, zůstane ve formě pětistovky za potomka zachováno i do budoucna. Na bonus však dosáhnou jen některé důchodkyně. Podle návrhu penzijní reformy šéfa rezortu práce Mariana Jurečky (KDU-ČSL) to budou ženy se třemi a více dětmi.

Pro ostatní začne platit nové opatření, které má podle Jurečky také ocenit péči o děti a srovnat rozdíl mezi důchody žen a mužů. Z nynějších údajů zároveň plyne, že donedávna očekávaná valorizace výchovného se od ledna 2024 neuskuteční.

„Výchovné doplníme rodinným vyměřovacím základem. A bude platit i pro ty, kteří pečovali o osoby blízké, jako jsou například rodiče nebo prarodiče,“ nastínil Jurečka. Dodal, že stávající výchovné, které 1,4 milionu seniorek začalo k měsíčním penzím pobírat od začátku roku, jim zůstane až do konce života. „Na tom se nic měnit nebude,“ zdůraznil ministr.

To však znamená, že současné důchodkyně s dětmi budou zvýhodněny oproti těm, které odpočinek teprve čeká. Tedy v případě, že nevychovaly alespoň tři děti. Pokud mají jednoho nebo dva potomky, budou se muset spokojit s rodinným vyměřovacím základem, případně se společným vyměřovacím základem manželů.

Jurečka ujišťuje, že nikdo nebude krácen. „Nové opatření lépe ocení dobu mateřství, rodičovství i dobu péče o osobu blízkou. Cílem je posílení spravedlnosti vůči ženám, které mají nižší důchody než muži,“ řekl.

Zdroj: E 15

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Seriál videí s ukázkami správného a chybného postupu v různých situacích.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

PTÁTE SE: Stala jsem se opatrovníkem. Kam je to nutné nahlásit?

1.3.2024 Dcera byla tedy omezena ve svéprávnosti, právní moci to nabylo v prosinci 2023, invalidní důchod 3. stupně ji přiznali od plnoletosti, čili od dubna. Výplata důchodu je zasílána na její účet, který v osmnácti přešel z dětského účtu na běžný. Kam všude vlastně to omezení svéprávnosti musím hlásit, že jsem opatrovník... do banky, na OSSZ, ČSSZ? více...

INFO: Pečující o nemocné příbuzné nemá kdo vystřídat

29.2.2024 Žena pečující o vážně nemocného manžela usiluje o to, aby pečovatelky a osobní asistenti mohli pomáhat i s péčí o děti. Ministerští úředníci slibují, že to s nimi projednají. Návrh novely zákona o sociálních službách nyní mají na stole poslanci. Lucie Ovsenáková z Libiše pečuje o manžela s amyotrofickou laterální sklerózou přes pět let. více...

PTÁTE SE: Souběh invalidního a sirotčího důchodu

28.2.2024 Chlapec je narozen v srpnu 2004, omezen na svéprávnosti, byl mu ustanoven opatrovník. Studuje na střední praktické škole. Od 2.9.2020 je mu vyplácen sirotčí důchod. V říjnu 2023 bylo požádáno o invalidní důchod a ČSSZ ho přiznala ID I. stupně od 2.9.2020. ČSSZ sdělila, že sirotčí důchod nemá vliv na invalidní důchod. Podle rozhodnutí z ČSSZ se ukázalo více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.