pečuj doma

Pětistovka výchovného pro seniorky bude dvourychlostní

23.11.2023

Zvýhodnění především seniorek, které vychovaly děti, zůstane ve formě pětistovky za potomka zachováno i do budoucna. Na bonus však dosáhnou jen některé důchodkyně. Podle návrhu penzijní reformy šéfa rezortu práce Mariana Jurečky (KDU-ČSL) to budou ženy se třemi a více dětmi.

Pro ostatní začne platit nové opatření, které má podle Jurečky také ocenit péči o děti a srovnat rozdíl mezi důchody žen a mužů. Z nynějších údajů zároveň plyne, že donedávna očekávaná valorizace výchovného se od ledna 2024 neuskuteční.

„Výchovné doplníme rodinným vyměřovacím základem. A bude platit i pro ty, kteří pečovali o osoby blízké, jako jsou například rodiče nebo prarodiče,“ nastínil Jurečka. Dodal, že stávající výchovné, které 1,4 milionu seniorek začalo k měsíčním penzím pobírat od začátku roku, jim zůstane až do konce života. „Na tom se nic měnit nebude,“ zdůraznil ministr.

To však znamená, že současné důchodkyně s dětmi budou zvýhodněny oproti těm, které odpočinek teprve čeká. Tedy v případě, že nevychovaly alespoň tři děti. Pokud mají jednoho nebo dva potomky, budou se muset spokojit s rodinným vyměřovacím základem, případně se společným vyměřovacím základem manželů.

Jurečka ujišťuje, že nikdo nebude krácen. „Nové opatření lépe ocení dobu mateřství, rodičovství i dobu péče o osobu blízkou. Cílem je posílení spravedlnosti vůči ženám, které mají nižší důchody než muži,“ řekl.

Zdroj: E 15

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na kurzy pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v červnu Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

ZPRÁVY: Riziko úmrtí z vedra u nás velmi stoupá, říká expert

15.6.2024 O více než 40 procent vzrostlo za posledních 30 let v Česku riziko úmrtí z vedra. Muži se ovšem dokázali na vysoké teploty adaptovat lépe než ženy. „Podle jedné z hypotéz za to může rozdílná socioekonomická úroveň mužů a žen,” říká v rozhovoru pro iDNES.cz Tomáš Janoš z MU. A v pondělí nám začínají vedra. Vyjímáme z něho: více...

INFO: Rusové počítají s velkou válkou, ale nás mezi dvacítku nepřátel neřadí

14.6.2024 Více než polovina Rusů, a to 57 procent, počítá s možností vypuknutí třetí světové války. Ve vítězství Ruska či koalice s ruskou účastí věří 64 procent dotázaných, napsal server The Moscow Times. Vychází přitom z průzkumu výzkumné skupiny Russian Field. Potěšující pro nás snad je, že ČR Rusové nezahrnují mezi dvacítku hlavních nepřátel. více...

PTÁTE SE: Úmrtí rodiče, který se staral o syna s mentálním postižením

13.6.2024 Zemřelý žil ve společné domácnosti s dospělým synem s mentální retardací. Vše kolem vyřizuje mladší sourozenec. Ale nejsme si jistí, že jsou zajištěny jeho práva a ochráněny jeho zájmy.
ODPOVĚĎ
Děkujeme Vám za dotaz a za důvěru, se kterou jste se na nás obrátila. Musím říci, že z Vašeho dotazu mi není úplně jasné, z čeho plynou více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.