pečuj doma

Po druhé dávce vakcíny se v ČR nakazilo jen málo lidí

22.6.2021

Po druhé dávce vakcíny proti covidu-19 mělo pozitivní test 3792 lidí z 2,097 milionu plně očkovaných, tedy 0,18 procenta. Z toho zhruba polovina případů byla zachycena dříve než dva týdny po aplikaci, kdy podle odborníků vzniká maximální imunita. Vyplývá to z dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS).

Příznaky koronaviru se objevily jen u zhruba 800 z těchto nakažených. Hospitalizaci kvůli lehkému průběhu potřebovalo 530 z nich a kvůli vážnému 269. Ředitel ÚZIS Ladislav Dušek k tomu uvedl, že se o jejich případy odborníci dále zajímali. Často šlo podle něj o velmi staré lidi nebo osoby s jinou vážnou nemocí, kvůli které si jejich tělo po očkování nevytvořilo dostatečnou ochranu.

Po první dávce očkování zaznamenali statistici 21 774 pozitivně testovaných. Z nich u více než 80 procent se nákaza projevila do 21 dní po očkování. Zhruba pětina nákaz byla prokázána v prvním týdnu po očkování, lidé tak byli infikováni zřejmě ještě před aplikací vakcíny.

Právě alespoň 21 dní ministerstvo zdravotnictví stanovilo jako lhůtu, kterou lze po očkování první dávkou prokazovat svou bezinfekčnost podobně jako negativním testem na koronavirus nebo nákazou prodělanou v posledních šesti měsících. Uznávají ji i některé okolní země pro cestování bez testu či karantény.

Odborníci ale dlouhodobě upozorňují na to, že plnou ochranu po očkování získá člověk u vakcíny, kde se podávají dvě dávky, až zhruba dva týdny po té druhé.

Podle aktuálních dat o očkování bylo do čtvrtka očkováno alespoň jednou dávkou 4,7 milionu lidí, tedy zhruba 43,9 procenta obyvatel. Dalších více než 744 000 na termín očkování či podání první vakcíny čeká. Celkově tak zájem projevilo  o něco více než 50 procent populace.

Zdroj: Právo

 

Moravskoslezský kruh, z. s. realizuje nový projekt.
Poslouchejte, odpočiňte a zacvičte si...
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

PTÁTE SE: Opětovná žaloba v řízení o invalidním důchodu

11.7.2025 Jsem pečující osobou o prarodiče a sama mám zdravotní problémy. Z tohoto důvodu jsem se rozhodla požádat o invalidní důchod, který mi byl dříve uznán a poté odebrán. Vzhledem k tomu, že se mi zhoršil zdravotní stav, jsem se rozhodla o ID požádat znovu na konci roku 2023. Invalidní důchod mi byl znovu zamítnut. více...

INFO: Domácí hospice výjimky pro neonkologické pacienty nevybojovaly

10.7.2025 Domácí hospice se čím dál častěji starají i o pacienty s jinou než onkologickou diagnózou, kde ovšem závěr života probíhá jinak. Právě tento fakt chtělo Fórum domácích hospiců zohlednit během letošního dohodovacího řízení s pojišťovnami – ovšem neúspěšně. Výsledkem může být menší ochota domácích hospiců brát tyto pacienty do péče. více...

PTÁTE SE: Co spadá do potřeby oblékání a obouvání

9.7.2025 Manželka, pečující i opatrovník své matky v jedné osobě, opětovně žádá o příspěvek na péči. V žádosti uvedla, že mamince dennodenně na noc pomáhá s navlékáním plenkových inkontinenčních kalhotek. Posudkový lékař do vyjádření napsal, že tento úkon spadá do životní potřeby: oblékání a obouvání. Je to správně? více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.