pečuj doma

Po druhé dávce vakcíny se v ČR nakazilo jen málo lidí

22.6.2021

Po druhé dávce vakcíny proti covidu-19 mělo pozitivní test 3792 lidí z 2,097 milionu plně očkovaných, tedy 0,18 procenta. Z toho zhruba polovina případů byla zachycena dříve než dva týdny po aplikaci, kdy podle odborníků vzniká maximální imunita. Vyplývá to z dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS).

Příznaky koronaviru se objevily jen u zhruba 800 z těchto nakažených. Hospitalizaci kvůli lehkému průběhu potřebovalo 530 z nich a kvůli vážnému 269. Ředitel ÚZIS Ladislav Dušek k tomu uvedl, že se o jejich případy odborníci dále zajímali. Často šlo podle něj o velmi staré lidi nebo osoby s jinou vážnou nemocí, kvůli které si jejich tělo po očkování nevytvořilo dostatečnou ochranu.

Po první dávce očkování zaznamenali statistici 21 774 pozitivně testovaných. Z nich u více než 80 procent se nákaza projevila do 21 dní po očkování. Zhruba pětina nákaz byla prokázána v prvním týdnu po očkování, lidé tak byli infikováni zřejmě ještě před aplikací vakcíny.

Právě alespoň 21 dní ministerstvo zdravotnictví stanovilo jako lhůtu, kterou lze po očkování první dávkou prokazovat svou bezinfekčnost podobně jako negativním testem na koronavirus nebo nákazou prodělanou v posledních šesti měsících. Uznávají ji i některé okolní země pro cestování bez testu či karantény.

Odborníci ale dlouhodobě upozorňují na to, že plnou ochranu po očkování získá člověk u vakcíny, kde se podávají dvě dávky, až zhruba dva týdny po té druhé.

Podle aktuálních dat o očkování bylo do čtvrtka očkováno alespoň jednou dávkou 4,7 milionu lidí, tedy zhruba 43,9 procenta obyvatel. Dalších více než 744 000 na termín očkování či podání první vakcíny čeká. Celkově tak zájem projevilo  o něco více než 50 procent populace.

Zdroj: Právo

 

Videa o aktivizaci seniorů a dlouhodobě nemocných z naší tvůrčí  dílny.
Hovory L. Vencálka s M. Klapetkem a J. Štěpaníka s P. Jemelkou o etice ve zdravotnictví.
A z čeho ji hradit? Přečtěte si zevrubný informační článek Radky Pešlové, aktualizovaný pro rok 2023.
Pročtěte si naše noviny Pečujeme doma. Další číslo je na webu.

Články

PTÁTE SE: Obtížná domluva s bankou i s opatrovancem

23.3.2023 Otec byl omezen na svéprávnosti v nakládání s penězi, uzavírání smluv o poskytování sociálních služeb, nájemních smluv a jednání s úřady. Důchod mu chodí na účet v bance, ke kterému má stále přístup. Platí z něj nájem, splátky úvěrů. Komunikace s bankou je obtížná, dostal jsem vyjádření „účet bude vypovězen, může být veden pouze na osobu více...

ZPRÁVY: My a Poláci máme nejvyšší procento laických pečujících

22.3.2023 Co prožívá člověk, který se v určité fázi svého života stane laickým pečujícím? Podle údajů mezinárodní Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) tvoří sedmdesát až devadesát procent poskytovatelů dlouhodobé péče právě neformálně pečující, tedy členové rodiny, přičemž často i oni jsou již v předdůchodovém věku. více...

INFO: NERV doporučil zvyšovat penze znovu jen o třetinu růstu mezd

21.3.2023 Národní ekonomická rada vlády kvůli zadlužování doporučila zvedání penzí zpomalit a znovu je zvyšovat o třetinu růstu reálných mezd místo poloviny, jak tomu bylo do roku 2017. Zákon dnes stanovuje, že se penze mají zvyšovat o inflaci a polovinu růstu reálných mezd. Půjde tedy o významnou změnu, kterou špičky koalice už začínají projednávat. více...

Podporují nás

Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Nadace ZDRAVÍ PRO MORAVU
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Nadace Agrofert
Středočeský kraj
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.