pečuj doma

Po výměně ministra jso nové léky dostupné všem i nad 65 let

7.5.2021

V přístupu k léčbě covidu-19 u starších lidí došlo v posledních dnech k průlomu ve prospěch nemocných. K novým americkým monoklonálním protilátkovým lékům Bamlanivimab a Regeneron, které jsou zatím proti covidu nejúčinnější, se konečně už dostávají i senioři starší 65 let, aniž by museli mít nějaké další nemoci.

„Ze starších pacientů jsme měli nemocného s vaskulitidou (zánětlivé onemocnění cév), který po aplikaci druhý den oznámil, že už mu skoro nic není. Ustoupily horečky, kašel i chřipkové příznaky,“ přiblížil primář Dmitry Rakita z Pneumologické kliniky 2. LF UK a FN Motol.

Na pacienta narazili lékaři přímo ve fakultní nemocnici, méně komplikované případy posílají i praktičtí lékaři.

„Dáváme to hodně starým lidem, kteří jsou na rehabilitaci po nějakém zákroku, třeba po zlomení nohy, a potvrdí se u nich covid. Nejsou to lidé po transplantaci, nemají imunosupresivní nebo jiná onemocnění, která byla dřív nutná pro indikaci,“ popsal primář Michal Rezek z brněnské Fakultní nemocnice u sv. Anny s tím, že přibývá případů, kdy se nákaza šíří mezi pacienty.

Pacient po transplantaci srdce a plic měl příznaky už jen velmi mírné, těžký průběh se nerozvinul,“ říká primář Dmitry Rakita z Pneumologické kliniky 2. LF UK a FN Motol o léčbě Regeneronem.

Protilátkové léky sv. Anna aplikovala zhruba 70 pacientům, v pražské motolské nemocnici více než 80, a k šesti desítkám nakažených se už dostaly také ve fakultní nemocnici v brněnských Bohunicích. Více než polovině z nich to vyjednali praktičtí lékaři.

S ustupující nákazou se vytváří poměrně velká rezerva těchto drahých, ale velmi účinných léků. Na jejich využití je ale podle nemocnic dost času. Dovezené šarže léku od Regeneronu vydrží do ledna 2023, bamlanivimab se musí spotřebovat rychleji. „Doba expirace je u něho minimálně do konce letošního roku. Jedna ze šarží je do první poloviny ledna příštího roku,“ řekl Právu mluvčí Thomayerovy nemocnice Petr Sulek.

Monoklonální protilátky mají jednu velkou nevýhodu – jsou velmi drahé. Jedna dávka bamlanivimabu přijde zhruba na 20 tisíc korun a regeneronu dokonce na 60 tisíc.

To byl důvod, proč ministerstvo zdravotnictví stanovilo zprvu tak přísná kritéria, že se k zhruba 14 tisícům dovezených a zaplacených léků skoro nikdo nedostal, přitom v nemocnicích zbytečně trpěli a umírali lidé.

Právo proti tomu vystupovalo od konce března v řadě článků a žádalo razantní uvolnění podmínek. K tomu nakonec došlo až po výměně ministra zdravotnictví, kdy se umožnilo podávat tyto léky  nemocným nad 65 let bez ohledu na to, zda jsou, nebo nejsou ve skupině rizikových.

Zdroj: Novinky

Přihlaste se na nový program kurzů pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v Brně.
Moravskoslezský kruh, z. s. realizuje nový projekt.
Poslouchejte, odpočiňte a zacvičte si...
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.

Články

PTÁTE SE: Snižuje se příspěvek na bydlení kvůli přeplatku za energie?

22.6.2025 Pečovala jsem o nemocnou maminku. Asi po dvou letech se, možná náročností péče nebo věkem, projevila bolestí vrozená vada čéšky 5. stupně. Maminka už nežije a já jsem na Úřadu práce a zatím jsem práce neschopná, chodím na fyzioterapii, kterou si platím. Nemám žádný příjem ani dávky, kromě příspěvku na bydlení. více...

ROZHOVOR: „Všichni mi říkali, že jsem se zbláznil…“

21.6.2025 Publicista Pavel Černý hovořil pro časopis Statistika&My s Vojtěchem Sedláčkem o jeho projektech na pomoc lidem, kteří se ocitli na ulici. Díky těmto projektům si dokázaly zajistit střechu nad hlavou už stovky osob. Rozhovor je velice zajímavý, ukazuje problém v jiném světle, než ho většinová společnost vímá, a tak jej přetiskujeme celý. více...

INFO: Pečující se mohou školit v poradenském centru v Brně

20.6.2025 Výukové a poradenské centrum pro pečující provozuje Generace Care z.ú. Zváni jsou pečující z Brna a blízkého okolí – mohou se v centru účastnit vzdělávacích programů, workshopů a seminářů, získat praktické rady při konzultacích s odborníky, probrat všechny otázky včetně finančních a právních. Protože je péče fyzicky i emocionálně náročná více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.