pečuj doma

Po výměně ministra jso nové léky dostupné všem i nad 65 let

7.5.2021

V přístupu k léčbě covidu-19 u starších lidí došlo v posledních dnech k průlomu ve prospěch nemocných. K novým americkým monoklonálním protilátkovým lékům Bamlanivimab a Regeneron, které jsou zatím proti covidu nejúčinnější, se konečně už dostávají i senioři starší 65 let, aniž by museli mít nějaké další nemoci.

„Ze starších pacientů jsme měli nemocného s vaskulitidou (zánětlivé onemocnění cév), který po aplikaci druhý den oznámil, že už mu skoro nic není. Ustoupily horečky, kašel i chřipkové příznaky,“ přiblížil primář Dmitry Rakita z Pneumologické kliniky 2. LF UK a FN Motol.

Na pacienta narazili lékaři přímo ve fakultní nemocnici, méně komplikované případy posílají i praktičtí lékaři.

„Dáváme to hodně starým lidem, kteří jsou na rehabilitaci po nějakém zákroku, třeba po zlomení nohy, a potvrdí se u nich covid. Nejsou to lidé po transplantaci, nemají imunosupresivní nebo jiná onemocnění, která byla dřív nutná pro indikaci,“ popsal primář Michal Rezek z brněnské Fakultní nemocnice u sv. Anny s tím, že přibývá případů, kdy se nákaza šíří mezi pacienty.

Pacient po transplantaci srdce a plic měl příznaky už jen velmi mírné, těžký průběh se nerozvinul,“ říká primář Dmitry Rakita z Pneumologické kliniky 2. LF UK a FN Motol o léčbě Regeneronem.

Protilátkové léky sv. Anna aplikovala zhruba 70 pacientům, v pražské motolské nemocnici více než 80, a k šesti desítkám nakažených se už dostaly také ve fakultní nemocnici v brněnských Bohunicích. Více než polovině z nich to vyjednali praktičtí lékaři.

S ustupující nákazou se vytváří poměrně velká rezerva těchto drahých, ale velmi účinných léků. Na jejich využití je ale podle nemocnic dost času. Dovezené šarže léku od Regeneronu vydrží do ledna 2023, bamlanivimab se musí spotřebovat rychleji. „Doba expirace je u něho minimálně do konce letošního roku. Jedna ze šarží je do první poloviny ledna příštího roku,“ řekl Právu mluvčí Thomayerovy nemocnice Petr Sulek.

Monoklonální protilátky mají jednu velkou nevýhodu – jsou velmi drahé. Jedna dávka bamlanivimabu přijde zhruba na 20 tisíc korun a regeneronu dokonce na 60 tisíc.

To byl důvod, proč ministerstvo zdravotnictví stanovilo zprvu tak přísná kritéria, že se k zhruba 14 tisícům dovezených a zaplacených léků skoro nikdo nedostal, přitom v nemocnicích zbytečně trpěli a umírali lidé.

Právo proti tomu vystupovalo od konce března v řadě článků a žádalo razantní uvolnění podmínek. K tomu nakonec došlo až po výměně ministra zdravotnictví, kdy se umožnilo podávat tyto léky  nemocným nad 65 let bez ohledu na to, zda jsou, nebo nejsou ve skupině rizikových.

Zdroj: Novinky

Videa o aktivizaci seniorů a dlouhodobě nemocných z naší tvůrčí  dílny.
Hovory L. Vencálka s M. Klapetkem a J. Štěpaníka s P. Jemelkou o etice ve zdravotnictví.
A z čeho ji hradit? Přečtěte si zevrubný informační článek Radky Pešlové, aktualizovaný pro rok 2023.
Pročtěte si naše noviny Pečujeme doma. Další číslo je na webu.

Články

PTÁTE SE: Nestihlo se rozhodnout o změně stupně závislosti

27.3.2023 Osm let jsem pečovala o svého tatínka ve věku 84 let, který byl po amputaci nohy. Pobíral příspěvek na péči 2. stupně. Vzhledem k zhoršujícímu se zdravotnímu stavu jsme v říjnu 2022 podali žádost o změnu stupně závislosti. Proběhlo šetření v domácnosti tatínka, lékař úřadu doložil zdravotní dokumentaci a čekali jsme na vyjádření. více...

ZPRÁVY: Vyjádření Fóra mobilních hospiců: Nikoho nezabíjíme

26.3.2023 Fórum mobilních hospiců reagovalo na článek iDNES Umři do měsíce, jinak nezaplatíme… „Smyslem paliativní a hospicové péče je důraz na kvalitu života pacienta. Opiáty jsou tedy aplikovány za účelem zmírnění bolestí a jiných nepříznivých projevů nemoci, které pacienta tíží, právě aby zlepšily celkové pohodlí a kvalitu pacientova života v závěru.“ více...

ZPRÁVY: Umři do měsíce, jinak nezaplatíme...

25.3.2023 Ví, že už brzy zemře. Osmašedesátiletá paní Jiřina ze Starého Města na Uherskohradišťsku trpí rakovinou slinivky v terminálním stadiu. Stará se o ni od loňského listopadu terénní hospic PAHOP. Nemoc z ní vysála zbytek sil a změnila ji v uzlíček kostí a kůže. Oxygenerátor v rohu místnosti na podporu dechu tiše hučí… více...

Podporují nás

Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Nadace ZDRAVÍ PRO MORAVU
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Nadace Agrofert
Středočeský kraj
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.