pečuj doma

Po výměně ministra jso nové léky dostupné všem i nad 65 let

7.5.2021

V přístupu k léčbě covidu-19 u starších lidí došlo v posledních dnech k průlomu ve prospěch nemocných. K novým americkým monoklonálním protilátkovým lékům Bamlanivimab a Regeneron, které jsou zatím proti covidu nejúčinnější, se konečně už dostávají i senioři starší 65 let, aniž by museli mít nějaké další nemoci.

„Ze starších pacientů jsme měli nemocného s vaskulitidou (zánětlivé onemocnění cév), který po aplikaci druhý den oznámil, že už mu skoro nic není. Ustoupily horečky, kašel i chřipkové příznaky,“ přiblížil primář Dmitry Rakita z Pneumologické kliniky 2. LF UK a FN Motol.

Na pacienta narazili lékaři přímo ve fakultní nemocnici, méně komplikované případy posílají i praktičtí lékaři.

„Dáváme to hodně starým lidem, kteří jsou na rehabilitaci po nějakém zákroku, třeba po zlomení nohy, a potvrdí se u nich covid. Nejsou to lidé po transplantaci, nemají imunosupresivní nebo jiná onemocnění, která byla dřív nutná pro indikaci,“ popsal primář Michal Rezek z brněnské Fakultní nemocnice u sv. Anny s tím, že přibývá případů, kdy se nákaza šíří mezi pacienty.

Pacient po transplantaci srdce a plic měl příznaky už jen velmi mírné, těžký průběh se nerozvinul,“ říká primář Dmitry Rakita z Pneumologické kliniky 2. LF UK a FN Motol o léčbě Regeneronem.

Protilátkové léky sv. Anna aplikovala zhruba 70 pacientům, v pražské motolské nemocnici více než 80, a k šesti desítkám nakažených se už dostaly také ve fakultní nemocnici v brněnských Bohunicích. Více než polovině z nich to vyjednali praktičtí lékaři.

S ustupující nákazou se vytváří poměrně velká rezerva těchto drahých, ale velmi účinných léků. Na jejich využití je ale podle nemocnic dost času. Dovezené šarže léku od Regeneronu vydrží do ledna 2023, bamlanivimab se musí spotřebovat rychleji. „Doba expirace je u něho minimálně do konce letošního roku. Jedna ze šarží je do první poloviny ledna příštího roku,“ řekl Právu mluvčí Thomayerovy nemocnice Petr Sulek.

Monoklonální protilátky mají jednu velkou nevýhodu – jsou velmi drahé. Jedna dávka bamlanivimabu přijde zhruba na 20 tisíc korun a regeneronu dokonce na 60 tisíc.

To byl důvod, proč ministerstvo zdravotnictví stanovilo zprvu tak přísná kritéria, že se k zhruba 14 tisícům dovezených a zaplacených léků skoro nikdo nedostal, přitom v nemocnicích zbytečně trpěli a umírali lidé.

Právo proti tomu vystupovalo od konce března v řadě článků a žádalo razantní uvolnění podmínek. K tomu nakonec došlo až po výměně ministra zdravotnictví, kdy se umožnilo podávat tyto léky  nemocným nad 65 let bez ohledu na to, zda jsou, nebo nejsou ve skupině rizikových.

Zdroj: Novinky

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na podpůrné skupiny pro pečující, které pořádáme od září v Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

PTÁTE SE: Invalidní důchod při roční docházce na střední školu

26.7.2024 Syn mi dal plnou moc k vyřízení žádosti o invalidní důchod, podávala jsem žádost v dubnu 2024. Syn se narodil v listopadu 2003, nyní je mu 20. Do jeho 12 let jsem na něj pobírala příspěvek na péči v druhém stupni. Byla jsem se ptát na posudkovou sociální zabezpečení, zda už má důchod vyřízený. Tam mi řekli, že mu posudkový lékař uznal invaliditu více...

INFO: Sbírky budou jednodušší a všichni pacienti naleznou zastání

25.7.2024 Prezident republiky podepsal dvě novelizace zákonů, které výrazně zjednoduší činnost veřejně prospěšných organizací. Jedná se o změnu zákona o veřejných sbírkách a zákona o zdravotních službách, která mimo jiné upravila definici pacientské organizace. Obě novely omezí zbytečnou byrokracii a přispějí k transparentnímu prostředí v tomto sektoru. více...

PTÁTE SE: Může opatrovník zakázat nahlížet do lékařské dokumentace?

24.7.2024 Jsem opatrovnicí mé matky. Můj bratr po mě žádá povolení k nahlížení do lékařské dokumentace matky. Vzhledem k tomu, že má velmi nepříjemné chování k ošetřujícím lékařům i personálu, nedala jsem souhlas k jeho nahlížení do zdravotní dokumentace. Mám právo mu neumožnit toto nahlížení? Jsem povinna ho informovat o zdravotním stavu matky více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.