pečuj doma

Pokles proočkovanosti aneb sklizeň pseudovědy za rok 2024

1.1.2025

Vypadá to jako nepříjemný výlet do minulosti. Otázky, které se zdály (minimálně) po celá desetiletí vyřešené díky pokroku medicíny, se znovu vrací pod rouškou „návratu k přírodě“, „odkrývání utajovaných pravd“ či „spiknutí bílých plášťů“. Dávno ale nejde o předkládání alternativních názorů.

Šíření iracionality a pseudovědy má velmi konkrétní negativní důsledky na lidské zdraví i uspořádání společnosti. Zpochybňování čelí nejen hormonální antikoncepce, očkování jako takové, ale třeba také pasterizace mléka. Nejrůznější wellness influenceři pak dokážou tato témata umně monetizovat a na šíření nesmyslů vydělávat.

Rok 2024 opět přinesl víc než bohatou sklizeň na poli iracionality a pseudovědy. I po více než 150 letech od vynálezu pasterizace mléka, musí americké úřady znovu a znovu vysvětlovat, že konzumace syrového mléka opravdu není dobrý nápad, i když to propaguje Robert J. Kennedy mladší, pravděpodobný budoucí ministr zdravotnictví.

Své adresáty si i letos našly vědecké anti-ceny Bludný balvan, které uděluje Český klub skeptiků Sisyfos. Tentokrát bodovaly nikterak překvapivě dezinformace o zdraví šířené řadou způsobů. A ne náhodou se terčem nejrůznějších šarlatánů stalo očkování jako takové, což s sebou přineslo velmi konkrétní negativní důsledky v podobě poklesu proočkovanosti a šíření onemocnění, které byly považovány za takřka zmizelé. Hrozbou se opětovně může stát také poliomyelitida, která by mohla být eradikovaná. V Afghánistánu, což je jedna z posledních zemí světa, kde se toto nebezpečné onemocnění stále vyskytuje a nikdy se zde nepřestalo šířit, se vládnoucí hnutí Tálibán rozhodlo přerušit očkovací program. To může ovlivnit řadu dalších zemí světa.

Naopak ke změně k lepšímu v této oblasti došlo v sousedním Polsku, kde lékařská komora řeší, jak potrestat odpůrce očkování mezi lékaři. Odborná rada komory požádala, aby se tímto jednáním komora více zabývala z hlediska profesní odpovědnosti, což znamená i možnou penalizaci jednotlivých lékařů, kteří se podepisují pod tato „pseudolékařská tvrzení v rozporu s poznáním medicíny postavené na důkazech“.

Do roku 2024 Evropský region Světové zdravotnické organizace (WHO), kam spadá celkem 53 zemí Evropy a Střední Asie, vstoupil s dramatickým nárůstem výskytu spalniček. Podle WHO je situace „alarmující“, a to nikoliv proto, že by byly vakcíny nedostatkovým zbožím. I Velká Británie řeší vůbec nejnižší proočkovanost proti spalničkám za posledních 10 let a dlouhodobě se potýká s poklesem proočkovanosti také proti dalším onemocněním a s jejich návratem. Jen v prvních pěti měsících roku v zemi zemřelo pět kojenců v důsledku černého kašle.

K úmrtím v Evropě docházelo také kvůli spalničkám. „Nikdo by neměl umírat na spalničky. Nárůst počtu případů spalniček, vysoce nakažlivého, ale preventabilního onemocnění, je výraznou připomínkou toho, že by členské státy měly maximalizovat své úsilí o dosažení a také udržení vysoké proočkovanosti proti všem onemocněním, kterým lze předejít očkování,“ zdůraznila v prohlášení pro média Andrea Ammonová, ředitelka ECDC. „Vakcíny jsou bezpečným a účinným nástrojem, jak snížit zdravotní zátěž, kterou představují infekční onemocnění, a zároveň se vyhnout zbytečným ztrátám na životech,“ dodala.

Pokles proočkovanosti musí řešit také Spojené státy americké. Stále více tamních škol a školek uplatňuje výjimky z očkování. V důsledku toho v tomto školním roce nastoupilo do škol více než 125 tisíc dětí, které nedostaly potřebná státem nařízených očkování. A pokles proočkovanosti už přináší i velmi konkrétní důsledky. Více než dvě desítky amerických států od začátku letošního roku například evidují výskyt spalniček. Výrazný nárůst počtu případů se v zemi týká také černého kašle.

Mimochodem, podle údajů Centers for Disease Control and Prevention byl černý kašel ve 20. století jednou z nejčastějších infekcí v dětském věku a také častou příčinou dětské úmrtnosti. Ještě před vynálezem vakcíny ve 40. letech 20. století bylo ročně evidováno více než 200 tisíc případů tohoto onemocnění. Zásadní vliv mělo používání kombinované vakcíny, která chrání proti záškrtu, černému kašli a tetanu. Díky očkování poklesl počet případů onemocnění o více než 90 procent ve srovnání s dobou, kdy vakcíny nebyly k dispozici.

Zdroj: Zdravotnický deník, kráceno

Moravskoslezský kruh, z. s. realizuje nový projekt.
Poslouchejte, odpočiňte a zacvičte si...
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

PTÁTE SE: Opětovná žaloba v řízení o invalidním důchodu

11.7.2025 Jsem pečující osobou o prarodiče a sama mám zdravotní problémy. Z tohoto důvodu jsem se rozhodla požádat o invalidní důchod, který mi byl dříve uznán a poté odebrán. Vzhledem k tomu, že se mi zhoršil zdravotní stav, jsem se rozhodla o ID požádat znovu na konci roku 2023. Invalidní důchod mi byl znovu zamítnut. více...

INFO: Domácí hospice výjimky pro neonkologické pacienty nevybojovaly

10.7.2025 Domácí hospice se čím dál častěji starají i o pacienty s jinou než onkologickou diagnózou, kde ovšem závěr života probíhá jinak. Právě tento fakt chtělo Fórum domácích hospiců zohlednit během letošního dohodovacího řízení s pojišťovnami – ovšem neúspěšně. Výsledkem může být menší ochota domácích hospiců brát tyto pacienty do péče. více...

PTÁTE SE: Co spadá do potřeby oblékání a obouvání

9.7.2025 Manželka, pečující i opatrovník své matky v jedné osobě, opětovně žádá o příspěvek na péči. V žádosti uvedla, že mamince dennodenně na noc pomáhá s navlékáním plenkových inkontinenčních kalhotek. Posudkový lékař do vyjádření napsal, že tento úkon spadá do životní potřeby: oblékání a obouvání. Je to správně? více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.