pečuj doma

Pomoc 177 miliard. Ale je v tom i valorizace důchodů

24.8.2022

Na celkovou pomoc českým občanům podle premiéra Petra Fialy vláda vyčlenila 177 miliard korun. Tato částka ale zahrnuje ale i například trojí letošní valorizaci důchodů. Petr Fiala také konstatoval, že vývoj cen elektřiny překračuje i ta nejhorší vládní očekávání.

„Pomoc od státu obdrží všechny domácnosti, které mají smlouvu s dodavatelem elektřiny, bez ohledu na to, jestli používají primárně plyn, elektřinu, nebo jestli mají vytápění zajištěno přes centrální vytápění či domovní kotelny. Navrhujeme, aby byla pomoc přes úsporný tarif vyplacena nadvakrát, což vyžaduje schválená revize státního rozpočtu,“ uvedl ministr Síkela.

U zákazníka, který platí zálohy přes SIPO nebo bankovním inkasem, má být podle výše státní pomoci automaticky upravena výše zálohy. Zákazník, který platí zálohu trvalým příkazem, si bude moci zálohu sám upravit změnou trvalého příkazu. Slevu uvidí zákazník v nejbližším vyúčtování.

Ministerstvo průmyslu a obchodu po jednání vlády už ve čtvrtek podle Síkely spustí kalkulačku, aby si každá domácnost mohla spočítat, jak vysokou podporu získá.

Už v půli srpna řekl, že letos vláda plánuje v rámci úsporného tarifu rozdělit mezi domácnosti více než 10 miliard korun jako první část pomoci a dalších 30 miliard korun na začátku roku 2023.

„Shodli jsme se na tom, že vývoj cen elektřiny, zvláště v těch posledních dnech, překračuje všechna, i ta nejhorší očekávání,“ řekl předseda vlády Petr Fiala.

Síkela řekl, že Česká republika je připravena podpořit celoevropské zastropování cen elektřiny.

„Pokud by došlo k další eskalaci cen, jsme schopni v rámci tohoto nástroje schválit další pomoc,“ řekl ministr průmyslu Jozef Síkela na setkání s novináři poté, co vláda schválila nařízení k úspornému tarifu.

O valorizaci příspěvků na bydlení kvůli růstu cen energií bude vláda rozhodovat podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky v druhé polovině září.

Zdroj: idnes

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na kurzy pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v červnu Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

ZPRÁVY: Riziko úmrtí z vedra u nás velmi stoupá, říká expert

14.6.2024 O více než 40 procent vzrostlo za posledních 30 let v Česku riziko úmrtí z vedra. Muži se ovšem dokázali na vysoké teploty adaptovat lépe než ženy. „Podle jedné z hypotéz za to může rozdílná socioekonomická úroveň mužů a žen,” říká v rozhovoru pro iDNES.cz Tomáš Janoš z centra RECETOX Přírodovědecké fakulty MU. Vyjímáme z něho: více...

INFO: Rusové počítají s velkou válkou, ale nás mezi dvacítku nepřátel neřadí

14.6.2024 Více než polovina Rusů, a to 57 procent, počítá s možností vypuknutí třetí světové války. Ve vítězství Ruska či koalice s ruskou účastí věří 64 procent dotázaných, napsal server The Moscow Times. Vychází přitom z průzkumu výzkumné skupiny Russian Field. Potěšující pro nás snad je, že ČR Rusové nezahrnují mezi dvacítku hlavních nepřátel. více...

PTÁTE SE: Úmrtí rodiče, který se staral o syna s mentálním postižením

13.6.2024 Zemřelý žil ve společné domácnosti s dospělým synem s mentální retardací. Vše kolem vyřizuje mladší sourozenec. Ale nejsme si jistí, že jsou zajištěny jeho práva a ochráněny jeho zájmy.
ODPOVĚĎ
Děkujeme Vám za dotaz a za důvěru, se kterou jste se na nás obrátila. Musím říci, že z Vašeho dotazu mi není úplně jasné, z čeho plynou více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.