pečuj doma

Pomoc 177 miliard. Ale je v tom i valorizace důchodů

24.8.2022

Na celkovou pomoc českým občanům podle premiéra Petra Fialy vláda vyčlenila 177 miliard korun. Tato částka ale zahrnuje ale i například trojí letošní valorizaci důchodů. Petr Fiala také konstatoval, že vývoj cen elektřiny překračuje i ta nejhorší vládní očekávání.

„Pomoc od státu obdrží všechny domácnosti, které mají smlouvu s dodavatelem elektřiny, bez ohledu na to, jestli používají primárně plyn, elektřinu, nebo jestli mají vytápění zajištěno přes centrální vytápění či domovní kotelny. Navrhujeme, aby byla pomoc přes úsporný tarif vyplacena nadvakrát, což vyžaduje schválená revize státního rozpočtu,“ uvedl ministr Síkela.

U zákazníka, který platí zálohy přes SIPO nebo bankovním inkasem, má být podle výše státní pomoci automaticky upravena výše zálohy. Zákazník, který platí zálohu trvalým příkazem, si bude moci zálohu sám upravit změnou trvalého příkazu. Slevu uvidí zákazník v nejbližším vyúčtování.

Ministerstvo průmyslu a obchodu po jednání vlády už ve čtvrtek podle Síkely spustí kalkulačku, aby si každá domácnost mohla spočítat, jak vysokou podporu získá.

Už v půli srpna řekl, že letos vláda plánuje v rámci úsporného tarifu rozdělit mezi domácnosti více než 10 miliard korun jako první část pomoci a dalších 30 miliard korun na začátku roku 2023.

„Shodli jsme se na tom, že vývoj cen elektřiny, zvláště v těch posledních dnech, překračuje všechna, i ta nejhorší očekávání,“ řekl předseda vlády Petr Fiala.

Síkela řekl, že Česká republika je připravena podpořit celoevropské zastropování cen elektřiny.

„Pokud by došlo k další eskalaci cen, jsme schopni v rámci tohoto nástroje schválit další pomoc,“ řekl ministr průmyslu Jozef Síkela na setkání s novináři poté, co vláda schválila nařízení k úspornému tarifu.

O valorizaci příspěvků na bydlení kvůli růstu cen energií bude vláda rozhodovat podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky v druhé polovině září.

Zdroj: idnes

 

Videa o aktivizaci seniorů a dlouhodobě nemocných z naší tvůrčí  dílny.
Hovory L. Vencálka s M. Klapetkem a J. Štěpaníka s P. Jemelkou o etice ve zdravotnictví.
A z čeho ji hradit? Přečtěte si zevrubný informační článek Radky Pešlové, aktualizovaný pro rok 2023.
Pročtěte si naše noviny Pečujeme doma. Další číslo je na webu.

Články

INFO: Zrušení odpočtu daně na partnera poškodí pečující a postižené

28.5.2023 Zásadní připomínky vyslovila Národní rada zdravotně postižených České republiky k tzv. Konsolidačnímu nebo též ozdravnému balíčku vlády. Týkají se především praktického zrušení odpočtu daně na partnera. Návrh na jeho ponechání pouze do tří let věku dítěte považuje za další opatření proti soudržnosti českých rodin. více...

PTÁTE SE: Podpora v nezaměstnanosti po skončení péče o osobu blízkou

28.5.2023 Pečuji o maminku s Alzheimerovou chorobou ve 3. stupni postižení. Nemůžu chodit do zaměstnání. Maminka bere příspěvek na péči ve 3. stupni už 22 měsíců. Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti, kdyby skončila péče o maminku už nyní? Ať už v případě jejího úmrtí, nebo umístění maminky v nějakém sociálním zařízení. více...

ZPRÁVY: Na vyšetření štítné žlázy čekají lidé i půl roku

27.5.2023 Pacienti musí na vyšetření štítné žlázy u specialisty čekat i půl roku, protože endokrinologů je málo a jejich kapacitní možnosti nejsou neomezené. O pacienty s mírnými poruchami nebo ty, kteří jsou stabilizovaní a mají zavedenou léčbu, by se přitom v budoucnu mohli starat všeobecní praktičtí lékaři. více...

Podporují nás

Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Nadace ZDRAVÍ PRO MORAVU
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Nadace Agrofert
Středočeský kraj
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.