pečuj doma

Pomoc 177 miliard. Ale je v tom i valorizace důchodů

24.8.2022

Na celkovou pomoc českým občanům podle premiéra Petra Fialy vláda vyčlenila 177 miliard korun. Tato částka ale zahrnuje ale i například trojí letošní valorizaci důchodů. Petr Fiala také konstatoval, že vývoj cen elektřiny překračuje i ta nejhorší vládní očekávání.

„Pomoc od státu obdrží všechny domácnosti, které mají smlouvu s dodavatelem elektřiny, bez ohledu na to, jestli používají primárně plyn, elektřinu, nebo jestli mají vytápění zajištěno přes centrální vytápění či domovní kotelny. Navrhujeme, aby byla pomoc přes úsporný tarif vyplacena nadvakrát, což vyžaduje schválená revize státního rozpočtu,“ uvedl ministr Síkela.

U zákazníka, který platí zálohy přes SIPO nebo bankovním inkasem, má být podle výše státní pomoci automaticky upravena výše zálohy. Zákazník, který platí zálohu trvalým příkazem, si bude moci zálohu sám upravit změnou trvalého příkazu. Slevu uvidí zákazník v nejbližším vyúčtování.

Ministerstvo průmyslu a obchodu po jednání vlády už ve čtvrtek podle Síkely spustí kalkulačku, aby si každá domácnost mohla spočítat, jak vysokou podporu získá.

Už v půli srpna řekl, že letos vláda plánuje v rámci úsporného tarifu rozdělit mezi domácnosti více než 10 miliard korun jako první část pomoci a dalších 30 miliard korun na začátku roku 2023.

„Shodli jsme se na tom, že vývoj cen elektřiny, zvláště v těch posledních dnech, překračuje všechna, i ta nejhorší očekávání,“ řekl předseda vlády Petr Fiala.

Síkela řekl, že Česká republika je připravena podpořit celoevropské zastropování cen elektřiny.

„Pokud by došlo k další eskalaci cen, jsme schopni v rámci tohoto nástroje schválit další pomoc,“ řekl ministr průmyslu Jozef Síkela na setkání s novináři poté, co vláda schválila nařízení k úspornému tarifu.

O valorizaci příspěvků na bydlení kvůli růstu cen energií bude vláda rozhodovat podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky v druhé polovině září.

Zdroj: idnes

 

Hovory L. Vencálka s M. Klapetkem a J. Štěpaníka s P. Jemelkou o etice ve zdravotnictví.
Počet dotazů roste a proto jsme "korigovali" naše předsevzetí. Více...
Pročtěte si naše noviny Pečujeme doma. Další číslo je na webu.
Konference s tématem Holistický přístup k dlouhodobé péči se konala od 13. do 15. září.

Články

PTÁTE SE: Manžel, již omezený ve svéprávnosti, prodal pole a les

4.10.2022 Manžel v době, kdy byl již omezen ve svéprávnosti, prodal pole a les. Byl v té době úplně mimo a chtěl jet na Kilimandžáro, tak potřeboval peníze, i si bral půjčku. Zajímalo by mě, jestli je ten prodej platný. Myslím si, že dnes by za ta pozemky dostal daleko víc peněz. Zajímalo by mě taky, jako to řešit více...

ZPRÁVY: Covid udeří už v říjnu? Chlíbek by nenasazoval respirátory

3.10.2022 Zatímco podle ministra zdravotnictví ČR Vlastimila Válka by měla podzimní vlna covidu-19 přijít až v měsíci listopadu, šéf Ústavu zdravotních informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek a předseda České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek shodně zmiňují již říjen. více...

PŘEDNÁŠKA: Marián Kuffa a jeho moudrá a pravdivá slova

2.10.2022 O smíření, milosrdenství, lásce...  Video Slovenského dohovoru za rodinu, v němž vystupuje katolický kněz P. Marián Kuffa. Všechno, co říká, je hluboce lidské a pravdivé. Hovoří o věcech, které se našich národů, ale nejen jich, právě teď bytostně týkají. Přednášku proslovil na konci září. více...

Podporují nás

Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Nadace ZDRAVÍ PRO MORAVU
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.