pečuj doma

Pomoc 177 miliard. Ale je v tom i valorizace důchodů

24.8.2022

Na celkovou pomoc českým občanům podle premiéra Petra Fialy vláda vyčlenila 177 miliard korun. Tato částka ale zahrnuje ale i například trojí letošní valorizaci důchodů. Petr Fiala také konstatoval, že vývoj cen elektřiny překračuje i ta nejhorší vládní očekávání.

„Pomoc od státu obdrží všechny domácnosti, které mají smlouvu s dodavatelem elektřiny, bez ohledu na to, jestli používají primárně plyn, elektřinu, nebo jestli mají vytápění zajištěno přes centrální vytápění či domovní kotelny. Navrhujeme, aby byla pomoc přes úsporný tarif vyplacena nadvakrát, což vyžaduje schválená revize státního rozpočtu,“ uvedl ministr Síkela.

U zákazníka, který platí zálohy přes SIPO nebo bankovním inkasem, má být podle výše státní pomoci automaticky upravena výše zálohy. Zákazník, který platí zálohu trvalým příkazem, si bude moci zálohu sám upravit změnou trvalého příkazu. Slevu uvidí zákazník v nejbližším vyúčtování.

Ministerstvo průmyslu a obchodu po jednání vlády už ve čtvrtek podle Síkely spustí kalkulačku, aby si každá domácnost mohla spočítat, jak vysokou podporu získá.

Už v půli srpna řekl, že letos vláda plánuje v rámci úsporného tarifu rozdělit mezi domácnosti více než 10 miliard korun jako první část pomoci a dalších 30 miliard korun na začátku roku 2023.

„Shodli jsme se na tom, že vývoj cen elektřiny, zvláště v těch posledních dnech, překračuje všechna, i ta nejhorší očekávání,“ řekl předseda vlády Petr Fiala.

Síkela řekl, že Česká republika je připravena podpořit celoevropské zastropování cen elektřiny.

„Pokud by došlo k další eskalaci cen, jsme schopni v rámci tohoto nástroje schválit další pomoc,“ řekl ministr průmyslu Jozef Síkela na setkání s novináři poté, co vláda schválila nařízení k úspornému tarifu.

O valorizaci příspěvků na bydlení kvůli růstu cen energií bude vláda rozhodovat podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky v druhé polovině září.

Zdroj: idnes

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Seriál videí s ukázkami správného a chybného postupu v různých situacích.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

PTÁTE SE: Stala jsem se opatrovníkem. Kam je to nutné nahlásit?

1.3.2024 Dcera byla tedy omezena ve svéprávnosti, právní moci to nabylo v prosinci 2023, invalidní důchod 3. stupně ji přiznali od plnoletosti, čili od dubna. Výplata důchodu je zasílána na její účet, který v osmnácti přešel z dětského účtu na běžný. Kam všude vlastně to omezení svéprávnosti musím hlásit, že jsem opatrovník... do banky, na OSSZ, ČSSZ? více...

INFO: Pečující o nemocné příbuzné nemá kdo vystřídat

29.2.2024 Žena pečující o vážně nemocného manžela usiluje o to, aby pečovatelky a osobní asistenti mohli pomáhat i s péčí o děti. Ministerští úředníci slibují, že to s nimi projednají. Návrh novely zákona o sociálních službách nyní mají na stole poslanci. Lucie Ovsenáková z Libiše pečuje o manžela s amyotrofickou laterální sklerózou přes pět let. více...

PTÁTE SE: Souběh invalidního a sirotčího důchodu

28.2.2024 Chlapec je narozen v srpnu 2004, omezen na svéprávnosti, byl mu ustanoven opatrovník. Studuje na střední praktické škole. Od 2.9.2020 je mu vyplácen sirotčí důchod. V říjnu 2023 bylo požádáno o invalidní důchod a ČSSZ ho přiznala ID I. stupně od 2.9.2020. ČSSZ sdělila, že sirotčí důchod nemá vliv na invalidní důchod. Podle rozhodnutí z ČSSZ se ukázalo více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.