pečuj doma

Pozor - covidu v odpadních vodách je víc než při vrcholech vln

6.7.2022

Pozitivně testovaných na covid přibývá denně o tisícovku. Někteří odborníci vydávají varování a znovu kladou důraz na očkování. Biochemik Jan Konvalinka upozornil na virus v pražských odpadních vodách, kde současné hodnoty přesahují hodnoty z vrcholů vln.

Konvalinka vyjádřil znepokojení nad současným vývojem pandemie na Facebooku. Napsal, že přesto, že mu v minulosti lidé psali, že zbytečně s covidem straší, nyní v něm současná situace vzbuzuje nervozitu.

Podle Národní referenční laboratoře pro chřipku je 86 procent viru, který koluje v populaci nejnakažlivější variantou Omikron B4/B5. Jeho nakažlivost se blíží spalničkám, podotkl Konvalinka.

„Analýzy prof. Jana Bartáčka z VŠCHT ukazují mimořádně strmý nárůst viru v pražských odpadních vodách, přesahující nejvyšší hodnoty z vrcholů epidemie. Tyhle vrcholy v minulosti předcházely zaplněným nemocnicím zhruba o čtyři týdny,“ napsal Konvalinka. Naději před nejhoršími scénáři vidí v proočkovanosti a promořenosti populace. Jistý si tím však není. „Pokud nejste ještě očkovaní, nebo jste si nezašli pro třetí dávku, prosím, neodkládejte to,“ varoval biochemik.

Virolog Libor Grubhoffer předpovídá, že přijde prudký nárůst denního počtu nově nakažených. „A v září si půjdeme pro čtvrtou dávku. I když mnozí měli jít už teď, pokud by se k té čtvrté dávce dostali,“ řekl Grubhoffer serveru iRozhlas.

Před šířením koronaviru varuje i šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. Podle něj je to vzhledem k horkému počasí překvapivé. „Příčina je jednoznačně daná. Je to nová varianta omikronu, která je ještě nakažlivější, než byla ta předchozí. Teď ji vytěsňuje a má velkou schopnost porážet imunitní ochranu, a to jí dává šanci růst v počtu nákaz,“ vysvětlil iDNES.cz Dušek.

Povinné nošení roušek a respirátorů se podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka neplánuje. „Rouška má smysl i v MHD, má ale smysl jen v době, kdy je to skutečně potřeba. Ale chtěl bych, aby to bylo formou doporučení, ne formou příkazu,“ sdělil Válek minulý týden.

Zdroj: idnes

Videa o aktivizaci seniorů a dlouhodobě nemocných z naší tvůrčí  dílny.
Hovory L. Vencálka s M. Klapetkem a J. Štěpaníka s P. Jemelkou o etice ve zdravotnictví.
Počet dotazů roste a proto jsme "korigovali" naše předsevzetí. Více...
Pročtěte si naše noviny Pečujeme doma. Další číslo je na webu.

Články

INFO: Těm, co musí být odebrána slinivka, mohou pomoci vlastní buňky

30.11.2022 IKEM rozšířil program autologní transplantace Langerhansových ostrůvků do celé ČR a poprvé s ní překročil i hranice státu. Pacienti, kterým způsobuje potíže jejich vlastní slinivka, se mohou léčit v nemocnici přímo ve svém regionu a do IKEM putuje jen pankreas, z něhož lékaři z IKEM izolují ostrůvky a s nimi míří za pacientem, kterému je transplantují. více...

PTÁTE SE: Místo průkazky ZTP/P má mít syn jen TP

29.11.2022 Syn s diagnózou dětský autismus mel do svých 15 let, tedy do srpna 2022, průkaz ZTP/P. Nyní nám přišlo oznámeni, že se chystají přiznat nám pouze TP. Převzala jsem osobně posudek, ale nenašla jsem nic, co by z něj bylo formálně vynecháno. Tudíž z možností, které mi sdělila pracovnice, jsem zvolila odvolaní po přijetí rozhodnutí, protože nové zprávy více...

PŘÍPAD Z PORADNY: Zanedbání zdravotní péče u bezmocného

28.11.2022 Bezplatné poradny MS kruhu mají značné rozpětí. Zvládají dotazy ohledně nároků na pomůcky, průkazy OZP, ošetřovné a dlouhodobé ošetřovné, důchody, také smlouvy s poskytovateli služeb nebo celou agendu opatrovnickou. Často jsme úspěšní s námitkou a s odvoláním u příspěvku na péči a občas rovněž s různými žalobami… více...

Podporují nás

Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Nadace ZDRAVÍ PRO MORAVU
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.