pečuj doma

Pozor - covidu v odpadních vodách je víc než při vrcholech vln

6.7.2022

Pozitivně testovaných na covid přibývá denně o tisícovku. Někteří odborníci vydávají varování a znovu kladou důraz na očkování. Biochemik Jan Konvalinka upozornil na virus v pražských odpadních vodách, kde současné hodnoty přesahují hodnoty z vrcholů vln.

Konvalinka vyjádřil znepokojení nad současným vývojem pandemie na Facebooku. Napsal, že přesto, že mu v minulosti lidé psali, že zbytečně s covidem straší, nyní v něm současná situace vzbuzuje nervozitu.

Podle Národní referenční laboratoře pro chřipku je 86 procent viru, který koluje v populaci nejnakažlivější variantou Omikron B4/B5. Jeho nakažlivost se blíží spalničkám, podotkl Konvalinka.

„Analýzy prof. Jana Bartáčka z VŠCHT ukazují mimořádně strmý nárůst viru v pražských odpadních vodách, přesahující nejvyšší hodnoty z vrcholů epidemie. Tyhle vrcholy v minulosti předcházely zaplněným nemocnicím zhruba o čtyři týdny,“ napsal Konvalinka. Naději před nejhoršími scénáři vidí v proočkovanosti a promořenosti populace. Jistý si tím však není. „Pokud nejste ještě očkovaní, nebo jste si nezašli pro třetí dávku, prosím, neodkládejte to,“ varoval biochemik.

Virolog Libor Grubhoffer předpovídá, že přijde prudký nárůst denního počtu nově nakažených. „A v září si půjdeme pro čtvrtou dávku. I když mnozí měli jít už teď, pokud by se k té čtvrté dávce dostali,“ řekl Grubhoffer serveru iRozhlas.

Před šířením koronaviru varuje i šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. Podle něj je to vzhledem k horkému počasí překvapivé. „Příčina je jednoznačně daná. Je to nová varianta omikronu, která je ještě nakažlivější, než byla ta předchozí. Teď ji vytěsňuje a má velkou schopnost porážet imunitní ochranu, a to jí dává šanci růst v počtu nákaz,“ vysvětlil iDNES.cz Dušek.

Povinné nošení roušek a respirátorů se podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka neplánuje. „Rouška má smysl i v MHD, má ale smysl jen v době, kdy je to skutečně potřeba. Ale chtěl bych, aby to bylo formou doporučení, ne formou příkazu,“ sdělil Válek minulý týden.

Zdroj: idnes

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na kurzy pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v červnu Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

ZPRÁVY: Významná konference "Stáří spojuje" bude začátkem června

23.4.2024 Již tradiční mezinárodní konference Stáří spojuje 2024 se koná od 3. do 4. června 2024 v Praze. Hlavními tématy konference letos budou: mezigenerační vztahy, umění stárnout, ageismus, postavení seniorů ve společnosti, týrání a zanedbávání seniorů a další. Pozvání přijala řada významných českých i zahraničních expertů. více...

INFO: Zdravotně postižení budou od dubna 2025 patřit pod ČSSZ

22.4.2024 MPSV připravilo návrh zákona, jehož cílem je systémové sjednocení všech sociálních dávek podmíněných dlouhodobě nepříznivým zdravotním stavem pod hlavičku České správy sociálního zabezpečení. Namísto Úřadu práce ČR by tak nově o příspěvku na péči a dávkách pro osoby se zdravotním postižením rozhodovaly územní správy sociálního zabezpečení. více...

PTÁTE SE: Znovuposouzení příspěvku na péči v 18 letech u celiaka

21.4.2024 Dceři v listopadu 2023 skončil posudek (3. v pořadí) na příspěvek na péči v 1. stupni, dg. celiakie, skolióza (celotrupový korzet). Uznáno pokaždé d) stravování, e) oblékání, h) péče o zdraví. (Rozporovali jsme osobní aktivity, ale nedosáhli). Před dvě dny jsem byla na základě Vyrozumění z úřadu práce nahlédnout do spisu. Posudkový lékař popsal více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.