pečuj doma

Pozor - covidu v odpadních vodách je víc než při vrcholech vln

6.7.2022

Pozitivně testovaných na covid přibývá denně o tisícovku. Někteří odborníci vydávají varování a znovu kladou důraz na očkování. Biochemik Jan Konvalinka upozornil na virus v pražských odpadních vodách, kde současné hodnoty přesahují hodnoty z vrcholů vln.

Konvalinka vyjádřil znepokojení nad současným vývojem pandemie na Facebooku. Napsal, že přesto, že mu v minulosti lidé psali, že zbytečně s covidem straší, nyní v něm současná situace vzbuzuje nervozitu.

Podle Národní referenční laboratoře pro chřipku je 86 procent viru, který koluje v populaci nejnakažlivější variantou Omikron B4/B5. Jeho nakažlivost se blíží spalničkám, podotkl Konvalinka.

„Analýzy prof. Jana Bartáčka z VŠCHT ukazují mimořádně strmý nárůst viru v pražských odpadních vodách, přesahující nejvyšší hodnoty z vrcholů epidemie. Tyhle vrcholy v minulosti předcházely zaplněným nemocnicím zhruba o čtyři týdny,“ napsal Konvalinka. Naději před nejhoršími scénáři vidí v proočkovanosti a promořenosti populace. Jistý si tím však není. „Pokud nejste ještě očkovaní, nebo jste si nezašli pro třetí dávku, prosím, neodkládejte to,“ varoval biochemik.

Virolog Libor Grubhoffer předpovídá, že přijde prudký nárůst denního počtu nově nakažených. „A v září si půjdeme pro čtvrtou dávku. I když mnozí měli jít už teď, pokud by se k té čtvrté dávce dostali,“ řekl Grubhoffer serveru iRozhlas.

Před šířením koronaviru varuje i šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. Podle něj je to vzhledem k horkému počasí překvapivé. „Příčina je jednoznačně daná. Je to nová varianta omikronu, která je ještě nakažlivější, než byla ta předchozí. Teď ji vytěsňuje a má velkou schopnost porážet imunitní ochranu, a to jí dává šanci růst v počtu nákaz,“ vysvětlil iDNES.cz Dušek.

Povinné nošení roušek a respirátorů se podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka neplánuje. „Rouška má smysl i v MHD, má ale smysl jen v době, kdy je to skutečně potřeba. Ale chtěl bych, aby to bylo formou doporučení, ne formou příkazu,“ sdělil Válek minulý týden.

Zdroj: idnes

Videa o aktivizaci seniorů a dlouhodobě nemocných z naší tvůrčí  dílny.
Hovory L. Vencálka s M. Klapetkem a J. Štěpaníka s P. Jemelkou o etice ve zdravotnictví.
A z čeho ji hradit? Přečtěte si zevrubný informační článek Radky Pešlové, aktualizovaný pro rok 2023.
Pročtěte si naše noviny Pečujeme doma. Další číslo je na webu.

Články

PTÁTE SE: Obtížná domluva s bankou i s opatrovancem

23.3.2023 Otec byl omezen na svéprávnosti v nakládání s penězi, uzavírání smluv o poskytování sociálních služeb, nájemních smluv a jednání s úřady. Důchod mu chodí na účet v bance, ke kterému má stále přístup. Platí z něj nájem, splátky úvěrů. Komunikace s bankou je obtížná, dostal jsem vyjádření „účet bude vypovězen, může být veden pouze na osobu více...

ZPRÁVY: My a Poláci máme nejvyšší procento laických pečujících

22.3.2023 Co prožívá člověk, který se v určité fázi svého života stane laickým pečujícím? Podle údajů mezinárodní Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) tvoří sedmdesát až devadesát procent poskytovatelů dlouhodobé péče právě neformálně pečující, tedy členové rodiny, přičemž často i oni jsou již v předdůchodovém věku. více...

INFO: NERV doporučil zvyšovat penze znovu jen o třetinu růstu mezd

21.3.2023 Národní ekonomická rada vlády kvůli zadlužování doporučila zvedání penzí zpomalit a znovu je zvyšovat o třetinu růstu reálných mezd místo poloviny, jak tomu bylo do roku 2017. Zákon dnes stanovuje, že se penze mají zvyšovat o inflaci a polovinu růstu reálných mezd. Půjde tedy o významnou změnu, kterou špičky koalice už začínají projednávat. více...

Podporují nás

Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Nadace ZDRAVÍ PRO MORAVU
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Nadace Agrofert
Středočeský kraj
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.