pečuj doma

Práce na dálku je dostupnější. Pomůže pečujícím

1.10.2023

Rodiče malých dětí snadněji skloubí pracovní a rodinný život. Úprava zákoníku práce jim ulehčí získání práce na dálku a rovněž podpoří flexibilní úvazky. Z lepších podmínek budou těžit i další znevýhodněné skupiny na trhu práce, jako jsou těhotné ženy či lidé, kteří pečují o blízké.

Novelu zákoníku práce, která reaguje na požadavky evropských směrnic, schválila Poslanecká sněmovna v půlce září. V platnost vstupuje od října. O výkon práce na dálku neboli home office mohou podle úpravy požádat svého zaměstnavatele těhotné ženy, rodiče dětí do devíti let a lidé pečující o osoby závislé.

Pokud zaměstnavatel odmítne pracujícím z těchto tří kategorií vyjít vstříc, musí nově své rozhodnutí písemně odůvodnit. Nevyhovět požadavku zmíněných skupin zaměstnanců bude možné pouze kvůli vážným provozním důvodům.

„Záměrem je, aby zejména rodiče malých dětí nebo pečující měli co nejlepší oporu v zákoně a dobré podmínky pro skloubení rodinného života s prací,“ vysvětluje ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.

Takzvaného home office se týkají i další změny, které novela přináší. Lidé, kteří pracují z domova, mohou od zaměstnavatele nově získat náhradu nákladů za spotřebovanou elektřinu, plyn a vodu. Výši kompenzace určí každoročně ministerstvo, podle posledního odhadu by se mohlo jednat o částku 2,8 koruny za hodinu práce. Při 160 odpracovaných hodinách měsíčně by tak zaměstnanec dostal 448 korun.

O práci na dálku, ať už probíhá z domova, od moře nebo z chalupy, musí nově zaměstnavatel se zaměstnancem uzavřít písemnou dohodu. To se týká i již existujících dohod uzavřených ústně. Nově vyžadovaná písemná varianta určí místo výkonu práce, způsob komunikace, přidělování práce či rozvržení pracovní doby.

Zdroj: HELPNET

 
 

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Doporučení odborníků z MZČR k očkování proti covidu v sezoně 2023/24. Nepřehlédněte!
Nový seriál videí s ukázkami správného a chybného postupu v různých situacích.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

Zprávy: Pečujeme doma o hrdinství všedního dne i valorizaci příspěvku

6.12.2023 Včera, 5. prosince vyšlo další číslo novin Pečujeme doma. Nabízí mj. rozhovor s Jolandou Voldánovou, novou ředitelkou Konta Bariéry, všímáme si seriálů, které se zabývají pečováním, a nemůžeme samozřejmě vynechat ústřední problém pečujících: odsouvání valorizace příspěvku na péči, k němuž nedošlo u některých stupňů od roku 2016. více...

Blog R. Honzáka: Starý doktor píše mladým stávkujícím kolegům

5.12.2023 Kolegyně a kolegové! Pokud vám bylo dopřáno vystudovat na Universitě Karlově, tak pomnětě, že ještě před pár roky patřila mezi 400 nejkvalitnějších fakult světa. Že se propadla níže, není už zásluha mojí generace. Bylo vám tedy dopřáno vzdělání, jako málokomu na světě. Aniž se na vás požadovaly jiné než elementární poplatky ve formě kolkovného. více...

PTÁTE SE: Jak posunout datum vzniku invalidity do minulosti

4.12.2023 Přijatá dcera, která má přiznány příspěvek na péči 3. stupně a ZTP/P (dlouhodobě, obojí cca od 9 let, nyní v létě jí bylo obojí na dva roky přiznáno) má komplikovanou diagnózu - AS s výraznou poruchou komunikace, ADHD, PTSD, PDA, úzkostná porucha včetně sociální fobie, komplikovaná oční vada, hypersenzitivita. Její stav trvá s určitými obměnami již více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Nadace ZDRAVÍ PRO MORAVU
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Nadace Agrofert
Středočeský kraj
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.