pečuj doma

Práce na dálku je dostupnější. Pomůže pečujícím

1.10.2023

Rodiče malých dětí snadněji skloubí pracovní a rodinný život. Úprava zákoníku práce jim ulehčí získání práce na dálku a rovněž podpoří flexibilní úvazky. Z lepších podmínek budou těžit i další znevýhodněné skupiny na trhu práce, jako jsou těhotné ženy či lidé, kteří pečují o blízké.

Novelu zákoníku práce, která reaguje na požadavky evropských směrnic, schválila Poslanecká sněmovna v půlce září. V platnost vstupuje od října. O výkon práce na dálku neboli home office mohou podle úpravy požádat svého zaměstnavatele těhotné ženy, rodiče dětí do devíti let a lidé pečující o osoby závislé.

Pokud zaměstnavatel odmítne pracujícím z těchto tří kategorií vyjít vstříc, musí nově své rozhodnutí písemně odůvodnit. Nevyhovět požadavku zmíněných skupin zaměstnanců bude možné pouze kvůli vážným provozním důvodům.

„Záměrem je, aby zejména rodiče malých dětí nebo pečující měli co nejlepší oporu v zákoně a dobré podmínky pro skloubení rodinného života s prací,“ vysvětluje ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.

Takzvaného home office se týkají i další změny, které novela přináší. Lidé, kteří pracují z domova, mohou od zaměstnavatele nově získat náhradu nákladů za spotřebovanou elektřinu, plyn a vodu. Výši kompenzace určí každoročně ministerstvo, podle posledního odhadu by se mohlo jednat o částku 2,8 koruny za hodinu práce. Při 160 odpracovaných hodinách měsíčně by tak zaměstnanec dostal 448 korun.

O práci na dálku, ať už probíhá z domova, od moře nebo z chalupy, musí nově zaměstnavatel se zaměstnancem uzavřít písemnou dohodu. To se týká i již existujících dohod uzavřených ústně. Nově vyžadovaná písemná varianta určí místo výkonu práce, způsob komunikace, přidělování práce či rozvržení pracovní doby.

Zdroj: HELPNET

 
 

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na kurzy pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v červnu Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

INFO: Letošní týden pro rodinu začíná 13. května

15.4.2024 Rodinný svaz ČR vyhlašuje pod záštitou hejtmana Jihomoravského kraje 16. ročník týdne rodiny s mottem: „ŠTĚSTÍ RODINY NEJSOU OSAMOCENÉ ŠEDINY“. Proběhne od 13. do 19. května a chce poukázat na důležitost blízkosti a bolestný nárůst osamělosti, především seniorů, vedoucí často k vyloučení, pádu do izolace až ubližování si. více...

ZPRÁVY: Pečující roku 2024. Nominace do 30. dubna

14.4.2024 Ministerstvo práce a sociálních věcí znovu otevírá nominace na ocenění Pečující roku, které si klade za cíl ocenit a veřejně uznat náročnou práci neformálních pečujících po celé České republice. Slavnostní předávání cen se uskuteční 6. června 2024 v rámci 7. ročníku konference Fórum rodinné politiky, která tento rok zamíří do Jihlavy. více...

PTÁTE SE: Lze dokládat nové lékařské zprávy k námitce u příspěvku na péči?

13.4.2024 Dceři snížili příspěvek na péči ze 4. na 3. stupeň, podali jsme námitku. V ní jsme podle rady rané péče a v podstatě logiky nedodali žádné další/nové lékařské zprávy, jenom zdůvodnili, proč nesouhlasíme. Z úřadu práce nám došlo rozhodnutí, že vzhledem k tomu, že jsme k námitce nepřiložili žádné lékařské zprávy či jiné důkazové prostředky, více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.