pečuj doma

"PREHAB" pomáhá před náročnou operací

15.4.2023

Klinika rehabilitace a tělovýchovného lékařství Fakultní nemocnice Ostrava nabízí pacientům s nádorovým onemocněním jícnu, žaludku a konečníku speciální předoperační program. Jeho cílem je, aby se v průběhu chemoterapie nebo radioterapie, které operaci předchází, nezhoršila jejich fyzická kondice.

Po celou dobu nastaveného režimu jsou nemocní se zdravotníky v pravidelném kontaktu.

Na projektu úzce spolupracují chirurgové, anesteziologové a onkologové. Právě oni pacientům, kteří ještě před operací absolvují chemoterapii, případně radioterapii, takzvanou prehabilitaci, doporučí. " Každý pacient prochází vstupním rehabilitačním vyšetřením, jehož součástí je mimo jiné i zátěžové testování. Tím zjišťujeme úroveň kardiorespiračních zdatností. Po skončení prehabilitačního programu měření zopakujeme ," vysvětluje MUDr. Tomáš Hudeček z Kliniky rehabilitace a tělovýchovného lékařství FN Ostrava, kterého doplnila autorka projektu, bývalá dlouholetá primářka kliniky MUDr. Irina Chmelová, Ph.D., MBA: " Program cílí jednak na zlepšení zdatnosti pro člověka nejpřirozenějším způsobem, a sice chůzí...

Celý článek: 

nase-mesto.cz

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Doporučení odborníků z MZČR k očkování proti covidu v sezoně 2023/24. Nepřehlédněte!
Nový seriál videí s ukázkami správného a chybného postupu v různých situacích.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

Blog R. Honzáka: Starý doktor píše mladým stávkujícím kolegům

5.12.2023 Kolegyně a kolegové! Pokud vám bylo dopřáno vystudovat na Universitě Karlově, tak pomnětě, že ještě před pár roky patřila mezi 400 nejkvalitnějších fakult světa. Že se propadla níže, není už zásluha mojí generace. Bylo vám tedy dopřáno vzdělání, jako málokomu na světě. Aniž se na vás požadovaly jiné než elementární poplatky ve formě kolkovného. více...

PTÁTE SE: Jak posunout datum vzniku invalidity do minulosti

4.12.2023 Přijatá dcera, která má přiznány příspěvek na péči 3. stupně a ZTP/P (dlouhodobě, obojí cca od 9 let, nyní v létě jí bylo obojí na dva roky přiznáno) má komplikovanou diagnózu - AS s výraznou poruchou komunikace, ADHD, PTSD, PDA, úzkostná porucha včetně sociální fobie, komplikovaná oční vada, hypersenzitivita. Její stav trvá s určitými obměnami již více...

INFO: Zimní úrazy seniorů na zledovatělých chodnících

3.12.2023 Zima přináší s sebou nejen krásné výhledy a radost z prvního sněhu, ale také zvýšené riziko úrazů, zejména pro seniory. Kluzké chodníky a náledí mohou být pro starší osoby velmi nebezpečné. Podívejme se nyní na nejčastější úrazy, ke kterým dochází na ledu a zledovatělých chodnících v zimě. Tématu se podrobněji věnoval web zdrave.cz více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Nadace ZDRAVÍ PRO MORAVU
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Nadace Agrofert
Středočeský kraj
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.