pečuj doma

Přelomový verdikt. Nemocnice se musí omluvit

12.4.2024

Když dospělá žena před časem prosila lékaře Fakultní nemocnice v Motole, aby u uspávání před operací kýly a probuzení z narkózy mohla mít svůj doprovod, striktně ji odmítli. Marně vysvětlovala, že trpí panickými atakami a bez osoby blízké zákrok nezvládne. Na operaci proto nakonec nešla. Teď má konečně šanci. Zastal se jí totiž soud.

„Městský soud v Praze vyhlásil ve čtvrtek 11. dubna rozsudek, kterým uložil Fakultní nemocnici v Motole povinnost omluvit se pacientce za to, že jí v roce 2022 neumožnila přítomnost osoby blízké při uvádění do celkové anestezie před plánovanou operací a při následném probouzení,“ sdělila iDNES.cz advokátka žalující strany Zuzana Candigliota.

Podotkla, že podle soudu tak bylo neoprávněně zasaženo do zákonného práva pacientky na přítomnost zvolené osoby při poskytování zdravotních služeb a také do jejího práva na ochranu zdraví.

Pacientka s psychiatrickou diagnózou si na operaci bez doprovodu netroufla. Neměla ani sílu pustit se do sporu s největší nemocnicí v zemi. Za její práva se ale postavila Petra Langová, zakladatelka osvětového spolku Juno Moneta, který hájí zájmy pacientů. Na soudní spor přispěla řada lidí, kteří činnost spolku podporují a jeho pomoci také využívají.

„Našim cílem je, aby to děti i dospělí znevýhodnění pacienti měli v českých nemocnicích jednodušší. Aby nemuseli trpět úzkostmi a strachem z neznámého prostředí bez podpory svých blízkých,“ řekla Petra Langová. Verdikt je chápán jako přelomový.

Zdroj: iDNES

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na kurzy pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v červnu Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

INFO: Problémy s duševním zdravím můžete řešit z domova

22.5.2024 Pokud potřebujete pomoc specialisty na duševní zdraví, nemusíte se spoléhat pouze na klasické ambulance psychiatrů a psychologů, které jsou v dnešních dnech přeplněné a je těžké zde dostat termín. Zkuste využít digitální terapie, které nabízí péči online, tedy doslova odkudkoli, kde máte připojení k internetu. Jednou z možností je digitální platforma Mindwell. více...

PTÁTE SE: Musí banka kontrolovat kroky opatrovníka, když to dělá soud?

21.5.2024 Pro sestru chceme zřídit spořicí účet, ať její peníze nejsou ničeny inflací. Banka podmiňuje zřízení spořicího účtu tím, že omezí výběr peněz na 15 000 Kč měsíčně a my pak musíme bance vysvětlovat, nač chceme realizovat, přestože mají listiny opatrovníka i o zbavení svéprávnosti (tělesné i mentální postižení od narození). Má banka právo to dělat více...

PTÁTE SE: Jak napsat vyjádření do řízení o příspěvku na péči

20.5.2024 Chci podat odvolání ohledně přiznání výše příspěvku na péči pro syna s poruchou autistického spektra. Připravuji podklady pro vyjádření k rozhodnutí. Díky článku od p. Pešlové na vašich stránkách jsem podala žádost o prodloužení vyjádření. Budu upozorňovat na procesní nesrovnalosti v řízení. Zjišťuji, že při posuzování situace syna nebyly více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.