pečuj doma

Proběhla stávka a v Praze se konaly protestní průvody

27.11.2023

V pondělí proběhla celodenní výstražná stávka škol, proti krokům vlády protestují také odboráři. Podle školských odborů zcela zavřelo nebo omezilo provoz 7 213 škol.  Je to 74 procent všech regionálních škol. Výstražnou stávku zorganizovaly i vysokoškolské odbory na 13 fakultách. Omezil se také provoz 12 pracovišť úřadu práce.

V pondělí proběhla celodenní výstražná stávka škol, proti krokům vlády protestují také odboráři. Podle školských odborů zcela zavřelo nebo omezilo provoz 7 213 škol.  Je to 74 procent všech regionálních škol. Výstražnou stávku zorganizuovaly i vysokoškolské odbory na 13 fakultách. Omezil se také provoz 12 pracovišť úřadu práce, v celodenní stávce je desetina zaměstnanců. 

Do stávky se zapojili také úředníci České správy sociálního zabezpečení, katastrálních úřadů či finančních úřadů po celém Česku. Tyto úřady však přesto zůstaly otevřené. Část jejich pracovníků přerušila práci v čase od 12.00 do 13.00. Stávka neproběhla na Úřadu vlády, tamní odbory však požadavkům odborů vyslovily plnou podporu. V pondělí stávkovalo celkem přes milion lidí.

Prahou procházely v pondělí i tisícihlavé protestní průvody. K pedagogům a dalším zaměstnancům školství se přidali i zaměstnanci z průmyslu a služeb, doplnili je i sami studenti. Ti dorazili v průvodu přímo za ministrem školství Mikulášem Bekem. Mezitím se odbory sešly k demonstraci na Malostranském náměstí.

„Myslíte si, že nevíte, proč tady jste? Myslíte si, že jedním z důvodů, proč tu dnes jsme, je, že nám dramaticky i díky vládě klesla životní úroveň?“ ptal se šéf odborářů Josef Středula davu, který skanduje „demisi, demisi“.

„Pan premiér se snaží lidem říkat, že neví, co požadujeme. Vzal jsem si takový tahák. Má 55 stran a jsou to připomínky ČMKOS ke státnímu rozpočtu na rok 2024. Stačí si to přečíst a budete vědět, co navrhujeme pro lepší budoucnost České republiky,“ vzkázal Středula předsedovi vlády Petru Fialovi.

Středula uvedl, že odboráři na demonstraci nemluví jen sami za sebe, ale také za zaměstnance či manažery. „Taková situace se tu ještě nikdy nestala, pane premiére, zapamatujte si to,“ řekl. Svou řeč ukončil otázkou, zda je dav protestujících připraven k pokračování protestních akcí v případě, že vláda nebude jednat. Malostranské náměstí mu odpovědělo souhlasným skandováním.

Premiér Fiala byl včera n návštěvě zemědělského družstva Pooslaví Nová Ves, kterému šéfuje Lukáš Jurečka, bratr vicepremiéra Mariana Jurečky. Fiala také v pondělí stihl návštěvu soukromou školu v Pozďatíně. Prohlásil, že nechtěl kvůli stávce a protestům měnit  program. „Vláda nemůže pod tlakem odborů ustoupit od snahy o ozdravení veřejných financí a důchodové reformy, řekl premiér Petr Fiala a odmítl důvody, jimiž odbory zdůvodnily protest. „Jsem připraven jednat, ale ne pod tlakem,“ kritizoval Fiala protesty.

Zdroj: iDNES, České noviny, Lidovky

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na kurzy pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v červnu Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

PTÁTE SE: Vrácení listiny opatrovníka po úmrtí opatrované

24.6.2024 Byl jsem jako vnuk určen soudem opatrovníkem své babičky, u které se začala v rámci dlouhodobé těžké cukrovky začala rozvíjet stařecká demence a kvadruparéza. Obdržel jsem listinu opatrovníka. Babička zemřela v listopadu 2023, čímž mé opatrovnictví automaticky zaniklo. Teď v červnu mně do mé osobní datové schránky přišla žádost od soudu, více...

INFO: V soukromých domovech by měli senioři odevzdat celý svůj příjem

23.6.2024 Je zde další novela zákona o sociálních službách. Jedná se o rozsáhlou novelu, jehož smyslem je zákonem upravit sociálně zdravotní pomezí pro lidi, kteří potřebují zdravotní péči současně se sociální péčí. NRZP ČR souhlasí s tezí propojení sociální péče a zdravotní péče u lidí, kteří potřebují poskytovat oba druhy péče společně více...

PTÁTE SE: Započítání doby péče nebo evidence na úřadu práce do důchodu

22.6.2024 Pečuji o matku, do 31.5.2020 jsem byl zaměstnán, od 1.6.2020 jsem byl veden v evidenci úřadu práce jako uchazeč o zaměstnání, podpora mi byla poskytnuta od 1.6. do 31.10.2020. Z důvodu covidu a odsouvání návštěv úřadu práce jsem byl vyřazen z evidence až 10.5.2021. V květnu 2020 jsme zažádali o příspěvek na péči, tento se vyřídil více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.