pečuj doma

Proč jsou Češi v Tokiu nakažení? Jsou tam poctivější testy

22.7.2021

Čeští sportovci i lidé z doprovodu mají v Tokiu pozitivní testy na covid. Tři dny před vstupem do soutěže se to dověděl například náš stolní tenista Pavel Širůček. Do soutěže nezasáhne, musí zůstat v Japonsku v desetidenní karanténě, která se může prodloužit ještě o další 3 týdny. A jak to, že u nás byli naši sportovci negativní a v Tokiu jsou pozitivní?

Nejsou to zdaleka první čeští sportovci, kteří jsou u nás negativní a jako nositelé covidu jsou identifikováni až v místě zahraničního utkání nebo podniku. Jsou jich už na stovky.

Podle Širůčka každý den přibývají pozitivně testovaní i v Tokiu: „U nás se nedělají kvalitní testy na covid. Japonci vzorky analyzují mnohem podrobněji. Manželčina teta pracuje v Česku v laboratořích a říkala, že v Česku se testy dělají třeba na dvacet nějakých hodnot, cyklů, aby ušetřili. A v Japonsku se testy dělají na 100 nebo 120 těchto hodnot. Jsou dražší, podrobnější. Proto se může stávat, že výsledky jsou jiné.“ 

Zřejmě tak nějak to bude. Japonci jsou v přístupu ke covidu velice poctiví. Jako prvního vychytali z našich lékaře výpravy Vlastimila Voráčka. Ten působí mj. v Centru pohybové medicíny Pavla Koláře. Podle informací z naší výpravy Voráček patří mezi neočkované.  

Není žádným tajemstvím, že k pořádání her bylo Japonsko přinuceno. Japonci samotní převážně odsuzují nátlak MOV i sportovce, kteří jsou zde nevítaní. Řada zdejších sponzorů odvolala svou podporu olympiádě, aby nepřišla o svoji pozitivní image. Japonci stále ještě bojují, aby se olympiáda nekonala, ale že by se jim to podařilo, je už nepravděpodobné.

Olympiáda bude celá bez diváků, což si Japonci vybojovali, ale bude jiná i z dalších pohledů. Hry v Tokiu budou silněji než v minulosti ve znamení vyjadřování politických stanovisek. Mezinárodní olympijský výbor (MOV) kvůli tomu poupravil dokonce letitá pravidla a hesla. Změny doznalo dokonce i tradiční olympijské motto. Jestliže v minulosti se museli sportovci během olympiády chovat přísně apoliticky, protože jinak jim hrozilo vyloučení z her, případně že přijdou u medaile, letos v Tokiu prostor k vyjádření svých ideologických a občanských postojů a stanovisek budou mít.

Podle posledních zpráv si naši sportovci v letu, z něhož je pět nakažených, odmítli v letadle nasadit roušky. Covid pozitivní je po Perušičovi a Nauschovi i plážová volejbalistka Nausch-Sluková a pár Sluková-Hermannová nebude tedy startovat. Také cyklista Schlegel má covid a nebude v sobotu startovat.

Server iROZHLAS.cz se na Český olympijský výbor obrátil s dotazem, kolik z českých sportovců, kteří jsou v Tokiu, podstoupilo očkování. „To podléhá lékařskému tajemství. Naočkováno je ale více než 80 procent výpravy,“ reagoval ředitel komunikace ČOV Tibor Alföldi.

Zmíněný lékař Voráček je známý odpůrce očkování a nikde se tím netají. Žádaly si ho údajně naše tenistky. Že je odpůrce a sám neočkovaný není podle ČOV argument pro jeho neúčast. „Sportovce a jejich doprovod nutit k očkování nemůžeme,“ řekl mluvčí.

Slavnostní zahájení olympiády je v pátek. Vlajku ponesou Satoranský a Kvitová.

Zdroj: red, idnes, lidovky, seznam zprávy

 

Moravskoslezský kruh, z. s. realizuje nový projekt.
Poslouchejte, odpočiňte a zacvičte si...
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

INFO: Videa s lékařkou Horkou a se zástupcem ombudsmana Schormem

16.7.2025 Natočili jsme dvě nová videa z cyklu Etika ve zdravotnictví a sociálních službách.
Z rozhovoru s lékařkou, psycholožkou a terapeutkou Horkou se dozvíte, jak liší etika práce profesionálního a rodinného pečujícího a jaké zásady by měl dodržovat rodinný pečující. Doktorka Taťjána Horká vychází z bohaté praxe více...

INFO: Pobídce Evropské komise ČR rozumí, ale využije ji jen omezeně

15.7.2025 Evropská komise projevuje intenzivní snahu o financování zbrojení a tzv. dekarbonizace z programů Evropského sociálního fondu. Zveřejnila návrh nařízení EP a Rady, kterým se mění nařízení o ESF Plus. Komise navrhla přidat do něj dvě nové samostatné priority: podporu obranného průmyslu a podporu dekarbonizace výrobních kapacit. více...

ROZHOVOR: Zásilkový výdej léků je riziko pro zdraví, říká lékárnice

14.7.2025 Zásilkový výdej léků na předpis může na první pohled působit jako moderní způsob, jak zvýšit dostupnost léčiv. Podle lékárnice Heleny Slámové však nejde o pokrok, ale o zásadní ohrožení celého systému lékárenské péče. V rozhovoru pro Zdravotnický deník lékárnice upozorňuje, že důsledky takového kroku mohou být už nevratné. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.