pečuj doma

Proč jsou nedoslýchaví vyloučeni? Pomoc umělé inteligence

8.10.2023

Jako člověka, který se od nedoslýchavosti dopracoval postupně k praktické hluchotě, mě to dost štve. Spoustu zajímavého obsahu dnes nabízejí podcasty nejrůznějšího zaměření, ale pro mne je to, jako kdybyste vy lidé slyšící měli sledovat televizi bez zvuku. A protože boom zažívají nejen podcasty, ale i umělá inteligence, napadlo mě požádat o pomoc ChatGPT.

Dále uvádím můj text a doslovnou odpověď umělé inteligence. Zareagují na ni tvůrci podcastů?

V poslední době zažívají boom podcasty. Mnozí lidé jim dávají přednost proto, že je mohou poslouchat například při jízdě dopravními prostředky nebo při mechanické práci a ušetřit tak čas. Kromě toho mnohé přinášejí zajímavé rozhovory a informace. Problém však je, že z jejich poslechu jsou vyloučeni neslyšící a nedoslýchaví lidé, kteří tak jsou ochuzeni o důležité zdroje informací.

Jen málokterý podcast je doplněn o přepis mluvené řeči, v Česku snad žádný z těch nejlepších a nejznámějších. Jejich autoři si zřejmě neuvědomují, že produkují obsah, který je početné skupině potenciálních konzumentů nepřístupný. To je jako by televize vysílala bez zvuku. 

Napiš prosím článek, který by upozornil na tuto situaci. Vymysli několik variant titulků, které přitáhnou pozornost a vyzvou autory podcastů k odstranění této diskriminace vůči lidem se sluchovým postižením.

ChatGPT

Titulkové varianty:

1.      Slepá skvrna v podcastech: Proč jsou neslyšící a nedoslýchaví lidé vyloučeni?

2.      Zapomeňte na sluch, dejte šanci všem: Otevřený dopis autorům podcastů

3.      Mluvte nahlas pro všechny: Boj proti diskriminaci v podcastovém světě

4.      Neslyšící mohou také poslouchat: Konec exkluzivity podcastů

5.      Bez hlasu, bez podílu: Jak podcasty znevýhodňují sluchově postižené


Neslyšící a nedoslýchaví:

Zůstali mimo podcastový boom

Podcasty jsou bezesporu jedním z nejpopulárnějších způsobů, jak si dopřát zajímavý obsah během jízdy autem, při cvičení nebo při domácích pracech. Jsou plné fascinujících rozhovorů, vzrušujících diskuzí a užitečných informací. Nicméně tato forma médií, která se stala nedílnou součástí života mnoha lidí, má jednu výraznou slabinu: neslyšící a nedoslýchaví jedinci jsou z tohoto mediálního fenoménu vyloučeni.

Podcasty jsou založeny na mluveném slovu, což znamená, že pro neslyšící a nedoslýchavé osoby jsou téměř nedostupné. Jistě, můžete namítnout, že existují technologické nástroje, jako jsou přístroje pro přepis mluvené řeči, ale jen málokterý podcast nabízí oficiální přepisy. A v Česku jsme zatím svědky toho, že ty nejlepší a nejznámější podcasty tuto službu nesdílejí.

Proč je toto důležité? Protože tímto způsobem jsou neslyšící a nedoslýchaví lidé zbaveni možnosti přístupu k informacím, které mohou mít pro svůj život a rozvoj velký význam. Podcasty pokrývají různorodou škálu témat od vzdělávání po zábavu, od vědy po kulturu. Vyloučení těchto jedinců je nejen nespravedlivé, ale také omezuje rozmanitost a inkluzivitu médií.

Je třeba, aby autoři podcastů a provozovatelé podcastových platforem začali vnímat tuto skutečnost a jednali proti ní. Většina z nich si pravděpodobně ani neuvědomuje, že jejich obsah je pro neslyšící osoby prakticky nedostupný. Je to podobné, jako by televize vysílala bez zvuku. Abychom dosáhli opravdového pokroku v oblasti inkluzivity, musíme zajistit, aby měli všichni lidé rovný přístup k informacím a kultuře, a podcasty nejsou výjimkou.

Vyzýváme tedy autory podcastů a platformy, které je hostí, aby začali zvažovat vytváření oficiálních přepisů pro své epizody. To by byl krok správným směrem k tomu, aby byly podcasty dostupné pro všechny, bez ohledu na jejich sluchové postižení. Navíc by to mohlo přinést nové publikum a rozšířit dosah jejich obsahu.

Je na čase, abychom se postavili proti tomuto vylučování a udělali podcasty opravdu inkluzivními médiem. Nikdo by neměl být zbaven příležitosti poslouchat zajímavé rozhovory a získávat cenné informace. Je na čase, abychom mluvili nahlas pro všechny.

Tolik ChatGPT. A co na to tvůrci podcastů?

ZDROJ: Jaroslav Winter, Helpnet

 

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na kurzy pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v červnu Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

INFO: Problémy s duševním zdravím můžete řešit z domova

22.5.2024 Pokud potřebujete pomoc specialisty na duševní zdraví, nemusíte se spoléhat pouze na klasické ambulance psychiatrů a psychologů, které jsou v dnešních dnech přeplněné a je těžké zde dostat termín. Zkuste využít digitální terapie, které nabízí péči online, tedy doslova odkudkoli, kde máte připojení k internetu. Jednou z možností je digitální platforma Mindwell. více...

PTÁTE SE: Musí banka kontrolovat kroky opatrovníka, když to dělá soud?

21.5.2024 Pro sestru chceme zřídit spořicí účet, ať její peníze nejsou ničeny inflací. Banka podmiňuje zřízení spořicího účtu tím, že omezí výběr peněz na 15 000 Kč měsíčně a my pak musíme bance vysvětlovat, nač chceme realizovat, přestože mají listiny opatrovníka i o zbavení svéprávnosti (tělesné i mentální postižení od narození). Má banka právo to dělat více...

PTÁTE SE: Jak napsat vyjádření do řízení o příspěvku na péči

20.5.2024 Chci podat odvolání ohledně přiznání výše příspěvku na péči pro syna s poruchou autistického spektra. Připravuji podklady pro vyjádření k rozhodnutí. Díky článku od p. Pešlové na vašich stránkách jsem podala žádost o prodloužení vyjádření. Budu upozorňovat na procesní nesrovnalosti v řízení. Zjišťuji, že při posuzování situace syna nebyly více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.