pečuj doma

Schválen plán přechodu sociálních služeb na komunitní péči

23.10.2023

Vláda schválila Akční plán k přechodu sociálních služeb k péči poskytované na komunitní bázi a k větší individualizaci péče a k podpoře deinstitucionalizace sociálních služeb pro období 2023–2025 (zkráceně Akční plán pro DI), který předložil ministr práce a sociálních věcí České republiky Marian Jurečka.

Deinstitucionalizace je proces, během kterého dochází k transformaci institucionální péče o osoby se zdravotním postižením směrem k péči komunitní.

„Naším hlavním úkolem je zkvalitnění života lidem s některým typem zdravotního postižení. Vždy je prvořadné umožnit jim žít běžný život, který bude srovnatelný s životem jejich vrstevníků,“ přiblížil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

„Díky tomuto materiálu se v praxi rychleji zlepší kvalita péče v sociálních službách. To je ostatně náš dlouhodobý cíl. Chceme lidem zajišťovat stále kvalitnější péči, a to nejen pokud jde o prostředí, ale i přístup pečujících v těchto službách,“ dodal ministr Jurečka.

Struktura Akčního plánu vychází z následující logiky: analýza současného stavu, stanovení strategických cílů, formulace specifických cílů, navržení opatření, definování způsobu implementace a následné hodnocení výstupů a výsledků. Celý plán je postaven na potřebě transformace sociálních služeb, zahrnující změny v řízení, financování, vzdělávání a formách poskytování služeb. Péče tak bude poskytována zejména v přirozeném prostředí klienta a zároveň se sníží počet lůžek v zařízeních s nekomunitním charakterem.

„Je třeba legislativně zakotvit zásadu, ze které vyplývá, že u seniorů a osob se zdravotním postižením má vždy přednost zajištění sociálních služeb umožňujících jejich setrvání doma v domácím prostředí, před zajištěním služeb v pobytovém zařízení. To je jeden ze strategických cílů materiálu. V tomto bodě vycházíme z analýzy stávajících zákonných úprav,“ zdůvodnil ministr Jurečka.

Schválení plánu je zároveň předpokladem pro splnění tzv. Základní podmínky pro oblast sociálního začleňování na programové období 2021–2027 ze strany Evropské komise. Na jejím plnění je navázáno čerpání finančních prostředků EU na investiční i neinvestiční projekty v oblasti sociálních služeb z programů v gesci MPSV a MMR.

Materiál byl konzultován s Evropskou komisí, která k němu již neuplatňuje žádné připomínky. Celý text schváleného Akčního plánu je přílohou této tiskové zprávy.

Zdroj: MPSV

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Doporučení odborníků z MZČR k očkování proti covidu v sezoně 2023/24. Nepřehlédněte!
Nový seriál videí s ukázkami správného a chybného postupu v různých situacích.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

Zprávy: Pečujeme doma o hrdinství všedního dne i valorizaci příspěvku

6.12.2023 Včera, 5. prosince vyšlo další číslo novin Pečujeme doma. Nabízí mj. rozhovor s Jolandou Voldánovou, novou ředitelkou Konta Bariéry, všímáme si seriálů, které se zabývají pečováním, a nemůžeme samozřejmě vynechat ústřední problém pečujících: odsouvání valorizace příspěvku na péči, k němuž nedošlo u některých stupňů od roku 2016. více...

Blog R. Honzáka: Starý doktor píše mladým stávkujícím kolegům

5.12.2023 Kolegyně a kolegové! Pokud vám bylo dopřáno vystudovat na Universitě Karlově, tak pomnětě, že ještě před pár roky patřila mezi 400 nejkvalitnějších fakult světa. Že se propadla níže, není už zásluha mojí generace. Bylo vám tedy dopřáno vzdělání, jako málokomu na světě. Aniž se na vás požadovaly jiné než elementární poplatky ve formě kolkovného. více...

PTÁTE SE: Jak posunout datum vzniku invalidity do minulosti

4.12.2023 Přijatá dcera, která má přiznány příspěvek na péči 3. stupně a ZTP/P (dlouhodobě, obojí cca od 9 let, nyní v létě jí bylo obojí na dva roky přiznáno) má komplikovanou diagnózu - AS s výraznou poruchou komunikace, ADHD, PTSD, PDA, úzkostná porucha včetně sociální fobie, komplikovaná oční vada, hypersenzitivita. Její stav trvá s určitými obměnami již více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Nadace ZDRAVÍ PRO MORAVU
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Nadace Agrofert
Středočeský kraj
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.