pečuj doma

Smejkal: Deltu šíří mladí, omezení přichází možná pozdě

1.7.2021

O koronavirové situaci v Česku během léta a šíření covidových mutací na CNN Prima News diskutovali přední epidemiologové. Podle vedoucího skupiny MeSES Petra Smejkala už možná přichází pozdě omezení cestování kvůli rizikovým oblastem. Exministr Roman Prymula řekl, že mutace delta je hlavně mezi mladými lidmi, promořit by se však neměli.

Šéf Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES) Smejkal se v pořadu 360° na CNN Prima News vyjádřil, že vládní opatření se pohybují z extrému do extrému. „Lidé, kteří sem přijíždí ze zahraničí, nacházejí Česko ve fázi buď úplného lockdownu, nebo úplného rozvolnění,“ řekl hlavní epidemiolog Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM).

Vyzdvihl ale opětovné angažování Adama Vojtěcha na post ministra zdravotnictví, protože pravděpodobně v létě nezopakuje loňské chyby. „Máme ministra, který si pamatuje, že jsme léto už jednou podcenili, a nechce to udělat znova,“ dodal Smejkal.

Aktuálně se nejvíce mluví o nebezpečí mutace delta, nebo také indické mutace koronaviru. Kvůli riziku jejího masivního dovozu do Česka vláda rozhodla o zpřísnění opatření při příjezdu z některých zemí, kde je tato mutace rozšířená. „Blížíme se k tomu, že si dáváme pozor na import ze zahraničí, ale možná už bude trochu pozdě,“ zapochyboval Smejkal.

Další epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula v debatě připomněl, že indická varianta viru se šíří rychleji. „Od jednoho člověka se může nakazit osm lidí,“ řekl. Absenci těžších případů delta mutace Prymula přisuzuje tomu, že je hlavně mezi mladými lidmi, kteří mají lepší průběh nemoci. Variantu promoření by však nepodpořil. „Ukazuje se, že přirozené promoření úplně nefunguje. Preferoval bych cestu vakcinace,“ vyjádřil se epidemiolog.

Smejkal mluvil i o možných výhodách pro očkované, vakcinace by však musela být ukončená. „Jedna dávka nestačí,“ řekl s tím, že její uznávání po první dávce považuje za politické rozhodnutí.

Zdroj: CNN Prima News

 

Videa o aktivizaci seniorů a dlouhodobě nemocných z naší tvůrčí  dílny.
Hovory L. Vencálka s M. Klapetkem a J. Štěpaníka s P. Jemelkou o etice ve zdravotnictví.
A z čeho ji hradit? Přečtěte si zevrubný informační článek Radky Pešlové, aktualizovaný pro rok 2023.
Pročtěte si naše noviny Pečujeme doma. Další číslo je na webu.

Články

INFO: Zvažujeme zvýšení poplatku za pohotovost, připustil Stanjura

31.5.2023 Vláda zvažuje zvýšení poplatku za pohotovost, připustil ministr financí Zbyněk Stanjura. „Nebavili jsme se o konkrétní částce, ale říkali jsme si, že by bylo dobré, kdyby vláda nebo ministerstvo zdravotnictví zvážily zvýšení této částky,“ potvrdil Stanjura na dotaz, zda vláda zvýší poplatek za pohotovost. Ten v současnosti činí 90 korun. více...

PTÁTE SE: Opatrovník brání kontaktu opatrovaného s matkou

30.5.2023 Jak postupovat v situaci, kdy opatrovník brání kontaktu s jinými osobami (v tomto případě se jedná o matku opatrovance)? Obrátila se na nás matka našeho uživatele (denního stacionáře pro lidi s mentálním postižením). Neví si rady se situací, kdy jí její bývalý manžel a zároveň opatrovník jejího syna brání v kontaktu s ním. více...

INFO: Do sociálních služeb může prakticky kdokoli. Chystá se změna

29.5.2023 Česká republika má jedna z nejnižších kvalifikačních kritérií pro práci v sociálních službách v Evropě. Nastoupit může prakticky kdokoli, stačí když má čistý trestní rejstřík a do roku a půl od nástupu do zaměstnání absolvuje kvalifikační kurs. Z pohledu nedostatku pracovníků v sociálních službách to může být jistá výhoda. více...

Podporují nás

Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Nadace ZDRAVÍ PRO MORAVU
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Nadace Agrofert
Středočeský kraj
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.