pečuj doma

INFO: Sociolog Prokop: Máme zploštit křivku, ale nic neděláme

3.1.2022

V České republice podle sociologa Daniela Prokopa existuje zvláštní kombinace nízké důvěry v instituce, individualismu a tendence přenášet náklady individuálního chování na ostatní lidi, což stále více prohlubuje polarizaci české společnosti.

„Jsme relativně velcí individualisté, říkáme, že stát nám nemá do čeho mluvit, ale zároveň máme veřejné zdravotnictví a individuální chování tak odnášejí jiní lidé. Za nárůsty hospitalizací platí lidé, kteří jsou očkovaní a udělali maximum pro to, aby omezili epidemii,“ vysvětluje.

Stát přitom dostatečně nepomáhá. Vyzývá sice, aby lidé nechodili do práce nemocní, ale na nemocenské pak dostanou jen 60 procent platu. „Stát v mnoha věcech lidem nedůvěřuje a potom se mu to vrací zpátky,“ podotýká Prokop. To je podle něj zároveň důvod toho, proč se stát bojí vymáhat protiepidemická opatření.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) chce jít cestou menšího počtu nařízení a naopak přenést více zodpovědnosti na občany. Prokop ale v této souvislosti upozorňuje na studie, podle nichž klesá ochota chovat se zodpovědně, pokud se velká část společnosti zodpovědně očividně nechová.

„Je potřeba zavádět opatření, aby člověk, který se chová zodpovědně, za to jako jediný nenesl následky. Apel na odpovědnost musí být spojen s tím, že dáte těm odpovědným maximální podporu,“ zdůrazňuje s tím, že může jít o proplácení testů v práci, ošetřovné, 100procentní nemocenskou nebo volno po očkování.

V opačném případě totiž narůstá polarizace: „Střetává se rétorická realita, ‚buďte odpovědní‘, s tou praktickou – ‚zaplatíte si to sami‘,“ konstatuje šéf společnosti PAQ Research.

S nástupem varianty omikron je prý třeba změnit přístup, zkrátit dobu karantény a rozšířit testování. Upozorňuje, že proti omikronu, jak se postupně ukazuje, chrání tři dávky očkování nebo i hybridní imunita. 

„Ukazuje se ale, že se omikron šíří tak rychle, že klasické testovací kapacity nestačí. Musí se změnit systém karantén, protože jinak to vyřadí velkou část pracujících a stát bude v podstatě neschopný,“ předvídá Prokop.

Pod rozšířením testovacích kapacit si představuje například testy zadarmo v lékárnách, jako je tomu v Anglii, nebo rozesílání testů domů jako ve Spojených státech. 

„Omikron už nemá systém chytré karantény a trasování šanci zvládnout,“ tvrdí sociolog.

Prokop se vrací na podzim roku 2020, kdy řada států měla strategii nulového covidu. Česká vláda se ale snažila křivku nakažených zploštit s cílem předejít tak zahlcení zdravotnického systému. To se ale nepodařilo a promarnil se tím čas, kdy bylo možné nákazu regulovat.

A naopak: Zplošťování křivek je podle něj vhodná strategie teď, kdy přichází infekčnější mutace, která zároveň, jak naznačují první data, způsobuje méně závažné onemocnění.

„Jenže ve chvíli, kdy má smysl zplošťování křivek, tak jsme si řekli, že nemá cenu dělat vůbec nic a nechali jsme to proběhnout. Mám pocit, že jsme v cílech o fázi jinde, než bychom měli být,“ uzavírá Prokop.

Zdroj. irozhlas

 

Přihlaste se na nový program kurzů pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v Brně.
Moravskoslezský kruh, z. s. realizuje nový projekt.
Poslouchejte, odpočiňte a zacvičte si...
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.

Články

PTÁTE SE: Co dělat, když končí podpůrčí doba nemocenské

22.4.2025 Prosím o informaci, jak postupovat: Příslušná Okresní zpráva sociálního zabezpečení rozhodla 21. března 2025 o ukončení podpůrčí doby (trvala dle zákona 380 dní, skončila dle rozhodnutí k 6. března, kdy jsem rovněž měla mít kontrolu u lékaře. Nicméně sestra z ordinace mi na začátku března volala, že kontrola u lékaře z důvodu jeho nemoci proběhne více...

ZPRÁVY: Dezinformace o očkování mohou naopak přivést lidi k rozumu

21.4.2025 Slovenský vládní zmocněnec Peter Kotlár vícekrát zpochybnil bezpečnost vakcín proti onemocnění covid-19. Opírá se o studii, která nebyla zveřejněna. Jeho slova zase zpochybňují odborníci. I když by se mohlo zdát, že tvrzení zmocněnce mohou důvěru v očkování snižovat, ve skutečnosti to může být naopak. více...

ZPRÁVY: Počet lidí s postižením ve společnosti stoupá…

20.4.2025 Výzkum Českého statického úřadu (dále jenom ČSÚ) týkající se údajů o osobách se zdravotním postižením (dále jenom OZP) v České republice za rok 2024 byl zveřejněný koncem března. V české společnosti podle něj žije zhruba 15 % obyvatel, kteří se potýkají s trvalými zdravotními potížemi nebo postižením, případně s kombinací obojího. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.