pečuj doma

Speciální sanitka splní umírajícím poslední přání

19.12.2022

Plnit si přání chce během života každý. Mnoho lidí toho však na jeho sklonku není kvůli nemoci schopno, byť jsou jejich touhy sebemenší. Třeba navštívit zoologickou zahradu, slyšet svou oblíbenou hudební kapelu nebo spatřit kamaráda z dětství. Poslední sny pacientů v konečné fázi života tak začne od února z Brna a s Nymburka plnit speciální sanitka.

Peníze na provoz chce tato novinka získávat prostřednictvím darů, spolupracovat bude přímo s hospici. Imobilním klientům v terminálním stadiu nemoci poskytne zdarma uzpůsobené vozidlo i s řidičem, hospic zase zajistí zdravotníka.

Všechno začalo myšlenkou tří zakladatelů, která se zhmotnila poté, co se jim začátkem prosince povedlo získat z nizozemského Rotterdamu sanitku pro převoz umírajících lidí. Ta bude svou základnu střídat po měsíci.

„Dva z nás pochází z Nymburka a třetí zase z Brna, proto bude vůz vyjíždět z těchto dvou míst. Zároveň tak dokážeme lépe jezdit napříč republikou,“ vysvětluje záchranář a spoluzakladatel Sanitky přání Daniel Karták. Do budoucna by chtěl projekt získat i druhé sanitní vozidlo, aby na každé základně bylo jedno.

S týmem spolupracuje jako dobrovolník i Michal Švirik z jednotky intenzivní metabolické péče Fakultní nemocnice Brno. „Budu doprovázet klienty na cestách a hlídat jejich zdravotní stav. Zároveň jsem i konzultant pro paliativní péči, v tomto oboru mám několikaleté zkušenosti. Proto jsem nabídku plnit umírajícím pacientům jejich poslední přání rád přijal,“ popisuje Švirik, jenž vykonává funkci staniční sestry.

Vyjet za pacienty může sanitka přání kvůli technickým a legislativním obtížím až v únoru. „Auto musí ještě projít technickou zkouškou a složitý je i přepis nizozemské registrační značky na českou,“ přibližuje Karták. Projekt zároveň zatím nenaplňuje požadavky, aby mohl fungovat jako dopravní zdravotnická služba, tento problém řeší s právníkem.

Zdroj: idnes

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Seriál videí s ukázkami správného a chybného postupu v různých situacích.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

PTÁTE SE: Stala jsem se opatrovníkem. Kam je to nutné nahlásit?

1.3.2024 Dcera byla tedy omezena ve svéprávnosti, právní moci to nabylo v prosinci 2023, invalidní důchod 3. stupně ji přiznali od plnoletosti, čili od dubna. Výplata důchodu je zasílána na její účet, který v osmnácti přešel z dětského účtu na běžný. Kam všude vlastně to omezení svéprávnosti musím hlásit, že jsem opatrovník... do banky, na OSSZ, ČSSZ? více...

INFO: Pečující o nemocné příbuzné nemá kdo vystřídat

29.2.2024 Žena pečující o vážně nemocného manžela usiluje o to, aby pečovatelky a osobní asistenti mohli pomáhat i s péčí o děti. Ministerští úředníci slibují, že to s nimi projednají. Návrh novely zákona o sociálních službách nyní mají na stole poslanci. Lucie Ovsenáková z Libiše pečuje o manžela s amyotrofickou laterální sklerózou přes pět let. více...

PTÁTE SE: Souběh invalidního a sirotčího důchodu

28.2.2024 Chlapec je narozen v srpnu 2004, omezen na svéprávnosti, byl mu ustanoven opatrovník. Studuje na střední praktické škole. Od 2.9.2020 je mu vyplácen sirotčí důchod. V říjnu 2023 bylo požádáno o invalidní důchod a ČSSZ ho přiznala ID I. stupně od 2.9.2020. ČSSZ sdělila, že sirotčí důchod nemá vliv na invalidní důchod. Podle rozhodnutí z ČSSZ se ukázalo více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.