pečuj doma

Speciální sanitka splní umírajícím poslední přání

19.12.2022

Plnit si přání chce během života každý. Mnoho lidí toho však na jeho sklonku není kvůli nemoci schopno, byť jsou jejich touhy sebemenší. Třeba navštívit zoologickou zahradu, slyšet svou oblíbenou hudební kapelu nebo spatřit kamaráda z dětství. Poslední sny pacientů v konečné fázi života tak začne od února z Brna a s Nymburka plnit speciální sanitka.

Peníze na provoz chce tato novinka získávat prostřednictvím darů, spolupracovat bude přímo s hospici. Imobilním klientům v terminálním stadiu nemoci poskytne zdarma uzpůsobené vozidlo i s řidičem, hospic zase zajistí zdravotníka.

Všechno začalo myšlenkou tří zakladatelů, která se zhmotnila poté, co se jim začátkem prosince povedlo získat z nizozemského Rotterdamu sanitku pro převoz umírajících lidí. Ta bude svou základnu střídat po měsíci.

„Dva z nás pochází z Nymburka a třetí zase z Brna, proto bude vůz vyjíždět z těchto dvou míst. Zároveň tak dokážeme lépe jezdit napříč republikou,“ vysvětluje záchranář a spoluzakladatel Sanitky přání Daniel Karták. Do budoucna by chtěl projekt získat i druhé sanitní vozidlo, aby na každé základně bylo jedno.

S týmem spolupracuje jako dobrovolník i Michal Švirik z jednotky intenzivní metabolické péče Fakultní nemocnice Brno. „Budu doprovázet klienty na cestách a hlídat jejich zdravotní stav. Zároveň jsem i konzultant pro paliativní péči, v tomto oboru mám několikaleté zkušenosti. Proto jsem nabídku plnit umírajícím pacientům jejich poslední přání rád přijal,“ popisuje Švirik, jenž vykonává funkci staniční sestry.

Vyjet za pacienty může sanitka přání kvůli technickým a legislativním obtížím až v únoru. „Auto musí ještě projít technickou zkouškou a složitý je i přepis nizozemské registrační značky na českou,“ přibližuje Karták. Projekt zároveň zatím nenaplňuje požadavky, aby mohl fungovat jako dopravní zdravotnická služba, tento problém řeší s právníkem.

Zdroj: idnes

 

Videa o aktivizaci seniorů a dlouhodobě nemocných z naší tvůrčí  dílny.
Hovory L. Vencálka s M. Klapetkem a J. Štěpaníka s P. Jemelkou o etice ve zdravotnictví.
A z čeho ji hradit? Přečtěte si zevrubný informační článek Radky Pešlové, aktualizovaný pro rok 2023.
Pročtěte si naše noviny Pečujeme doma. Další číslo je na webu.

Články

INFO: Zvažujeme zvýšení poplatku za pohotovost, připustil Stanjura

31.5.2023 Vláda zvažuje zvýšení poplatku za pohotovost, připustil ministr financí Zbyněk Stanjura. „Nebavili jsme se o konkrétní částce, ale říkali jsme si, že by bylo dobré, kdyby vláda nebo ministerstvo zdravotnictví zvážily zvýšení této částky,“ potvrdil Stanjura na dotaz, zda vláda zvýší poplatek za pohotovost. Ten v současnosti činí 90 korun. více...

PTÁTE SE: Opatrovník brání kontaktu opatrovaného s matkou

30.5.2023 Jak postupovat v situaci, kdy opatrovník brání kontaktu s jinými osobami (v tomto případě se jedná o matku opatrovance)? Obrátila se na nás matka našeho uživatele (denního stacionáře pro lidi s mentálním postižením). Neví si rady se situací, kdy jí její bývalý manžel a zároveň opatrovník jejího syna brání v kontaktu s ním. více...

INFO: Do sociálních služeb může prakticky kdokoli. Chystá se změna

29.5.2023 Česká republika má jedna z nejnižších kvalifikačních kritérií pro práci v sociálních službách v Evropě. Nastoupit může prakticky kdokoli, stačí když má čistý trestní rejstřík a do roku a půl od nástupu do zaměstnání absolvuje kvalifikační kurs. Z pohledu nedostatku pracovníků v sociálních službách to může být jistá výhoda. více...

Podporují nás

Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Nadace ZDRAVÍ PRO MORAVU
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Nadace Agrofert
Středočeský kraj
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.