pečuj doma

Speciální sanitka splní umírajícím poslední přání

19.12.2022

Plnit si přání chce během života každý. Mnoho lidí toho však na jeho sklonku není kvůli nemoci schopno, byť jsou jejich touhy sebemenší. Třeba navštívit zoologickou zahradu, slyšet svou oblíbenou hudební kapelu nebo spatřit kamaráda z dětství. Poslední sny pacientů v konečné fázi života tak začne od února z Brna a s Nymburka plnit speciální sanitka.

Peníze na provoz chce tato novinka získávat prostřednictvím darů, spolupracovat bude přímo s hospici. Imobilním klientům v terminálním stadiu nemoci poskytne zdarma uzpůsobené vozidlo i s řidičem, hospic zase zajistí zdravotníka.

Všechno začalo myšlenkou tří zakladatelů, která se zhmotnila poté, co se jim začátkem prosince povedlo získat z nizozemského Rotterdamu sanitku pro převoz umírajících lidí. Ta bude svou základnu střídat po měsíci.

„Dva z nás pochází z Nymburka a třetí zase z Brna, proto bude vůz vyjíždět z těchto dvou míst. Zároveň tak dokážeme lépe jezdit napříč republikou,“ vysvětluje záchranář a spoluzakladatel Sanitky přání Daniel Karták. Do budoucna by chtěl projekt získat i druhé sanitní vozidlo, aby na každé základně bylo jedno.

S týmem spolupracuje jako dobrovolník i Michal Švirik z jednotky intenzivní metabolické péče Fakultní nemocnice Brno. „Budu doprovázet klienty na cestách a hlídat jejich zdravotní stav. Zároveň jsem i konzultant pro paliativní péči, v tomto oboru mám několikaleté zkušenosti. Proto jsem nabídku plnit umírajícím pacientům jejich poslední přání rád přijal,“ popisuje Švirik, jenž vykonává funkci staniční sestry.

Vyjet za pacienty může sanitka přání kvůli technickým a legislativním obtížím až v únoru. „Auto musí ještě projít technickou zkouškou a složitý je i přepis nizozemské registrační značky na českou,“ přibližuje Karták. Projekt zároveň zatím nenaplňuje požadavky, aby mohl fungovat jako dopravní zdravotnická služba, tento problém řeší s právníkem.

Zdroj: idnes

 

Videa o aktivizaci seniorů a dlouhodobě nemocných z naší tvůrčí  dílny.
Hovory L. Vencálka s M. Klapetkem a J. Štěpaníka s P. Jemelkou o etice ve zdravotnictví.
A z čeho ji hradit? Přečtěte si zevrubný informační článek Radky Pešlové, aktualizovaný pro rok 2023.
Pročtěte si naše noviny Pečujeme doma. Další číslo je na webu.

Články

INFO: Máme penicilin ze Slovenska, situace je momentálně o něco lepší

29.1.2023 Očekávání lékárníků i lékařů týkající se penicilinových antibiotik z ciziny se naplnilo. Do většiny nemocničních i privátních lékáren distributoři léčiv poprvé dodali dva druhy jednoduchého penicilinu, jehož dovoz ze Slovenska zajistilo ministerstvo zdravotnictví. Jde o V penicilin s označením na krabičce V PNC o síle 500 nebo 750 miligramů. více...

PTÁTE SE: Může maminka doplácet pobytovou službu z úspor?

28.1.2023 Mé mamince nedostačuje příjem na úhradu domova pro seniory. Má však úspory, je možné vzniklý nedoplatek hradit z těchto úspor? Chtěla by si ho hradit sama, ale bylo nám řečeno, že může pouze rodina.
ODPOVĚĎ
Co se týče úhrady za sociální služby, zde je situace trochu složitá. Na jedné straně více...

ZPRÁVY: Poradní orgán ombudsmana upozorňuje…

27.1.2023 Na Noci důstojnosti jsme připomněli tragický osud Doroty Šandorové, kterou před dvěma lety usmrtil pečovatel. Minulý rok na systematické návštěvě Domovu pod lípou pracovníci Kanceláře ombudsmana objevili a museli nahlásit závažná zjištění. A ombudsman kvůli špatnému zacházení s klienty podal na tento domov poté trestní oznámení. více...

Podporují nás

Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Nadace ZDRAVÍ PRO MORAVU
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.