pečuj doma

Speciální sanitka splní umírajícím poslední přání

19.12.2022

Plnit si přání chce během života každý. Mnoho lidí toho však na jeho sklonku není kvůli nemoci schopno, byť jsou jejich touhy sebemenší. Třeba navštívit zoologickou zahradu, slyšet svou oblíbenou hudební kapelu nebo spatřit kamaráda z dětství. Poslední sny pacientů v konečné fázi života tak začne od února z Brna a s Nymburka plnit speciální sanitka.

Peníze na provoz chce tato novinka získávat prostřednictvím darů, spolupracovat bude přímo s hospici. Imobilním klientům v terminálním stadiu nemoci poskytne zdarma uzpůsobené vozidlo i s řidičem, hospic zase zajistí zdravotníka.

Všechno začalo myšlenkou tří zakladatelů, která se zhmotnila poté, co se jim začátkem prosince povedlo získat z nizozemského Rotterdamu sanitku pro převoz umírajících lidí. Ta bude svou základnu střídat po měsíci.

„Dva z nás pochází z Nymburka a třetí zase z Brna, proto bude vůz vyjíždět z těchto dvou míst. Zároveň tak dokážeme lépe jezdit napříč republikou,“ vysvětluje záchranář a spoluzakladatel Sanitky přání Daniel Karták. Do budoucna by chtěl projekt získat i druhé sanitní vozidlo, aby na každé základně bylo jedno.

S týmem spolupracuje jako dobrovolník i Michal Švirik z jednotky intenzivní metabolické péče Fakultní nemocnice Brno. „Budu doprovázet klienty na cestách a hlídat jejich zdravotní stav. Zároveň jsem i konzultant pro paliativní péči, v tomto oboru mám několikaleté zkušenosti. Proto jsem nabídku plnit umírajícím pacientům jejich poslední přání rád přijal,“ popisuje Švirik, jenž vykonává funkci staniční sestry.

Vyjet za pacienty může sanitka přání kvůli technickým a legislativním obtížím až v únoru. „Auto musí ještě projít technickou zkouškou a složitý je i přepis nizozemské registrační značky na českou,“ přibližuje Karták. Projekt zároveň zatím nenaplňuje požadavky, aby mohl fungovat jako dopravní zdravotnická služba, tento problém řeší s právníkem.

Zdroj: idnes

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na kurzy pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v červnu Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

INFO: Rusové počítají s velkou válkou, ale nás mezi dvacítku nepřátel neřadí

14.6.2024 Více než polovina Rusů, a to 57 procent, počítá s možností vypuknutí třetí světové války. Ve vítězství Ruska či koalice s ruskou účastí věří 64 procent dotázaných, napsal server The Moscow Times. Vychází přitom z průzkumu výzkumné skupiny Russian Field. Potěšující pro nás snad je, že ČR Rusové nezahrnují mezi významné nepřátele. více...

ZPRÁVY: Riziko úmrtí z vedra u nás velmi stoupá, říká expert

14.6.2024 O více než 40 procent vzrostlo za posledních 30 let v Česku riziko úmrtí z vedra. Muži se ovšem dokázali na vysoké teploty adaptovat lépe než ženy. „Podle jedné z hypotéz za to může rozdílná socioekonomická úroveň mužů a žen,” říká v rozhovoru pro iDNES.cz Tomáš Janoš z centra RECETOX Přírodovědecké fakulty MU. Vyjímáme z něho: více...

PTÁTE SE: Úmrtí rodiče, který se staral o syna s mentálním postižením

13.6.2024 Zemřelý žil ve společné domácnosti s dospělým synem s mentální retardací. Vše kolem vyřizuje mladší sourozenec. Ale nejsme si jistí, že jsou zajištěny jeho práva a ochráněny jeho zájmy.
ODPOVĚĎ
Děkujeme Vám za dotaz a za důvěru, se kterou jste se na nás obrátila. Musím říci, že z Vašeho dotazu mi není úplně jasné, z čeho plynou více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.