pečuj doma

Společný cíl ombudsmana i nevládních organizací

3.5.2024

Nevládní organizace pomáhají Romům, lidem s postižením, samoživitelkám nebo seniorům. Ombudsman proto pozval jejich zástupce k jednomu stolu, aby mohli sdílet své zkušenosti s pomocí obětem diskriminace. Právě nevládní organizace jsou totiž blíže lidem, mají jejich důvěru a lepší informace o překážkách, na které ve svém životě narážejí.

Praktické poznatky nevládních organizací i dalších pomáhajících pracovníků jsou pro ombudsmana cenný zdroj informací v oblasti rovného zacházení. Proto uspořádal kulatý stůl, na kterém právníci jeho kanceláře představili případy z oblasti diskriminace i další aktivity v této oblasti. Účastníci kulatého stolu naopak sdíleli zkušenosti z terénu. Tato výměna informací pomáhá ombudsmanovi, aby lépe zacílil právní podporu a dostal ji i k těm nejpotřebnějším.

Ombudsman za patnáct let existence antidiskriminačního zákona pomohl řadě lidí, kteří se stali obětí nerovného zacházení. Jedním z nich byl například svéprávný muž s mentálním postižením, kterému banka neumožnila samostatně nakládat s uloženými penězi. V minulosti se ombudsman zastal také ženy, které zaměstnavatel neprodloužil smlouvu kvůli jejímu těhotenství, nebo lidí, kteří měli problémy se vstupem do obchodů s asistenčním psem. Právě nevládní organizace v řadě případů přispějí k tomu, že se stížnost dostane k ombudsmanovi.

„Důležitou součástí naší práce je osvěta. Veřejnosti vždy vysvětlujeme, že ne každá nespravedlnost je zároveň diskriminace. Pokud už ale nějaké jednání naplní znaky diskriminace, kterou zákon zakazuje, poradíme, jak se bránit, uvedl ombudsman Stanislav Křeček.

Tým ombudsmana například připravil online kurz antidiskriminačního práva, ve kterém na případech z vlastní praxe vysvětluje, co je diskriminace.

Ombudsman dostane ročně v průměru 400 stížností s námitkou diskriminace. Posoudí každý jednotlivý případ a vysvětlí dotyčnému, na co má právo. Informace ze stížností mu navíc pomáhají navrhovat změny právních předpisů, plánovat výzkumy nebo přinášet nová témata na jednání s orgány státní správy.

 „Naším úkolem je pomoct nevládním organizacím chránit práva těch, kteří se chtějí proti diskriminaci bránit. Byly to právě nevládní organizace, které stály za mnohými případy ombudsmana. Podpora v individuálních případech navíc může přispět i k systémovým změnám,“ uvedl ve svém vystoupení zástupce ombudsmana Vít Alexander Schorm.

Účastníci kulatého stolu z řad pracovníků nevládních organizací diskutovali například o možnostech prokazování diskriminace. Především zmiňovali nedostatek důkazů o diskriminačním jednání, které se odehraje beze svědků. Stává se to třeba při jednáních na úřadech či v zaměstnání. Často si pomáhající organizace nemohou dovolit zaměstnat právníky, kteří by případy nerovného zacházení řešili. Právě v takových případech se nabízí spolupráce s ombudsmanem, kterému mohou případy svých klientů předat.

Setkání bylo jednou z akcí, které ombudsman uspořádal k připomenutí letošního patnáctého výročí přijetí antidiskriminačního zákona. Navázal tím také na pravidelná setkání se zástupci nevládních organizací, která probíhala v minulosti. Na podzim připravuje odbornou konferenci v Praze, která se bude věnovat také pomoci obětem diskriminace.

Zdroj: Veřejný ochránce práv

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na kurzy pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v červnu Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

INFO: Problémy s duševním zdravím můžete řešit z domova

22.5.2024 Pokud potřebujete pomoc specialisty na duševní zdraví, nemusíte se spoléhat pouze na klasické ambulance psychiatrů a psychologů, které jsou v dnešních dnech přeplněné a je těžké zde dostat termín. Zkuste využít digitální terapie, které nabízí péči online, tedy doslova odkudkoli, kde máte připojení k internetu. Jednou z možností je digitální platforma Mindwell. více...

PTÁTE SE: Musí banka kontrolovat kroky opatrovníka, když to dělá soud?

21.5.2024 Pro sestru chceme zřídit spořicí účet, ať její peníze nejsou ničeny inflací. Banka podmiňuje zřízení spořicího účtu tím, že omezí výběr peněz na 15 000 Kč měsíčně a my pak musíme bance vysvětlovat, nač chceme realizovat, přestože mají listiny opatrovníka i o zbavení svéprávnosti (tělesné i mentální postižení od narození). Má banka právo to dělat více...

PTÁTE SE: Jak napsat vyjádření do řízení o příspěvku na péči

20.5.2024 Chci podat odvolání ohledně přiznání výše příspěvku na péči pro syna s poruchou autistického spektra. Připravuji podklady pro vyjádření k rozhodnutí. Díky článku od p. Pešlové na vašich stránkách jsem podala žádost o prodloužení vyjádření. Budu upozorňovat na procesní nesrovnalosti v řízení. Zjišťuji, že při posuzování situace syna nebyly více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.