pečuj doma

Stále u nás čekáme na nejúčinnější lék proti covidu

13.8.2022

Česká republika jedná s firmou Pfizer o dodávkách léků proti covidu-19 paxlovid. Na konci července ministr zdravotnictví Vlastimil Válek uvedl, že lék dorazí do země nejpozději do dvou týdnů. To se ovšem nestalo. Čeští zástupci s firmou ještě totiž nepodepsali smlouvu.

Přitom třeba na Slovensko již minulý týden dorazilo prvních několik tisíc balení léčivého přípravku.

„Budeme mít k dispozici všechna antivirotika, která jsou k dispozici. Dostane se k nám i paxlovid. První dodávky budou během 14 dnů, smlouva se v těchto dnech podepisuje,“ řekl 21. července Válek. Nicméně o tři týdny později v Česku paxlovid stále není.

Redakce iDNES.cz se tak obrátila s dotazy na ministerstvo zdravotnictví, jak to s prvními dodávkami vypadá. Podle mluvčího Ondřeje Jakoba nicméně ještě stále není podepsaná ani smlouva se společností Pfizer.

„Dokud nebude smlouva definitivně podepsána, nemůžeme se k tomu detailně vyjadřovat. Přesto je třeba zdůraznit, že naším zájmem je jednoznačně mít lék paxlovid k dispozici pro naše občany. Česká republika má ale dostatek i jiných léků na covid-19, které lze využívat,“ uvedl ve své odpovědi mluvčí.

Jakob již dříve uvedl, že ministerstvo chce lék do České republiky dostat před podzimní vlnou.

Důvod? V červnu se v médiích objevily informace o tom, že ministerstvu se nelíbily podmínky výrobce. Válek tehdy také uvedl, že není možné platit za lék, který se nespotřebuje, a v ČR jsou k dispozici jiná účinná antivirotika. Absenci léku ale kritizovali experti, například ředitel Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR Jan Konvalinka.

Ministerstvo zdravotnictví to vysvětluje ekonomickými příčinami a nevýhodnou smlouvou, ale já si myslím, že je to chyba, paxlovid by tady měl být. Protože se blíží už září a to je zatím nejúčinnější virostatikum, které existuje,“ uvedl odborník.

A zatímco Česko na lék nadále čeká, prvních několik tisíc balení paxlovidu minulý týden dorazilo na Slovensko. Tamní resort zdravotnictví uvedl, že objednal 25 tisíc balení, v zemi je prvních 4200. Předepsat lék mohou obvodní a specializovaní lékaři poté, co covid-19 u pacienta potvrdí PCR test.

Zdroj: idnes

Moravskoslezský kruh, z. s. realizuje nový projekt.
Poslouchejte, odpočiňte a zacvičte si...
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

INFO: Videa s lékařkou Horkou a se zástupcem ombudsmana Schormem

15.7.2025 Natočili jsme dvě nová videa z cyklu Etika ve zdravotnictví a sociálních službách.
Z rozhovoru s lékařkou, psycholožkou a terapeutkou Horkou se dozvíte, jak liší etika práce profesionálního a rodinného pečujícího a jaké zásady by měl dodržovat rodinný pečující. Doktorka Taťjána Horká vychází z bohaté praxe více...

INFO: Pobídce Evropské komise ČR rozumí, ale využije ji jen omezeně

15.7.2025 Evropská komise projevuje intenzivní snahu o financování zbrojení a tzv. dekarbonizace z programů Evropského sociálního fondu. Zveřejnila návrh nařízení EP a Rady, kterým se mění nařízení o ESF Plus. Komise navrhla přidat do něj dvě nové samostatné priority: podporu obranného průmyslu a podporu dekarbonizace výrobních kapacit. více...

ROZHOVOR: Zásilkový výdej léků je riziko pro zdraví, říká lékárnice

14.7.2025 Zásilkový výdej léků na předpis může na první pohled působit jako moderní způsob, jak zvýšit dostupnost léčiv. Podle lékárnice Heleny Slámové však nejde o pokrok, ale o zásadní ohrožení celého systému lékárenské péče. V rozhovoru pro Zdravotnický deník lékárnice upozorňuje, že důsledky takového kroku mohou být už nevratné. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.