pečuj doma

Studie odhalí sílu protilátek u seniorů v Brně

22.6.2021

Město Brno financuje rozsáhlou studii na zjištění množství protilátek v těle u osob s ukončeným očkováním proti covidu-19. Výzkum již probíhá u seniorů nad 65 let, cílem šetření je zjistit, nakolik jsou senioři po očkování fakticky chránění. Testování se uskutečňuje ve spolupráci se Společností Podané ruce a s Diecézní charitou Brno.

Data následně zanalyzuje přednosta Kliniky infekčních chorob FN Brno profesor Petr Husa.

„Město Brno ve spolupráci se Společností Podané ruce přistoupilo k plošnému antigennímu testování už na podzim loňského roku a kladné výsledky tohoto kroku jsou neoddiskutovatelné. Je ale nutné nadále pokračovat v prevenci a také aktivním sledování chování viru i očkování, proto jsem velmi ráda, že Brno podpořilo tuto studii. Ukazuje se, že u starších skupin obyvatelstva se očkování může chovat jinak než u mladších,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Šetření Společnosti Podané ruce na veřejném test pointu ukázala, že se imunitní odpověď u očkovaných v různých věkových skupinách obyvatelstva výrazně liší. U starší populace je nižší a s rychleji klesající tendencí. Proto je testování nyní orientováno na seniory starší 65 let. „Na základě výsledků budeme doporučovat další preventivní přístup. Studie testování imunitní odpovědi na očkování probíhají dnes po celém světě. Jako provozovatelé sociálních služeb si uvědomujeme zodpovědnost za zranitelné klienty, vnímáme potřebu na nic nečekat a raději jednat preventivně,“ dodal Jindřich Vobořil, ředitel Společnosti Podané ruce.

Testuje se z kapilární krve a účastník musí být alespoň 14 dní po druhé dávce očkování (případně 14 dní po očkování jednodávkovou vakcínou). Opětovná kontrola zkoumaných parametrů potom proběhne po 8 týdnech. Studie se zaměří na hodnoty nAb, IgG a IgM protilátek, které budou vyhodnocovány pomocí přístrojů iCHROMA II. V případě, že se prokáží klesající hodnoty protilátek nebo budou od začátku nAb protilátky nižší než 10 %, přistoupí se ke zjišťování buněčné imunity ve spolupráci s laboratorní skupinou Spadia lab. Odhadované náklady na celé šetření se pohybují okolo 370–450 tisíc korun.

„Ráda bych poprosila veřejnost, ať se studie zúčastní. Každý jednotlivý člověk pomůže vzniku budoucí očkovací i testovací strategie ve městě Brně, obzvláště ve smyslu ochrany nejzranitelnějších spoluobčanů. Testování dobrovolníků probíhá od poloviny června,“ upřesnila Markéta Vaňková.

Do pilotního projektu se připojila i Diecézní charita Brno, jejíž klienti v domovech seniorů budou po předchozím souhlasu testováni. „Pro Diecézní charitu Brno je péče o seniory, zvláště v domácím prostředí, nejrozšířenější činností, proto podporujeme veškeré snahy o zajištění jejich bezpečnosti a preventivního přístupu. Proto jsem přivítal tuto spolupráci, která nejen ukáže sílu ochrany, kterou poskytuje vakcína seniorům v našich zařízeních, ale bude validní pro celou populaci v této věkové kategorii. Na takto cenné informace bude moci zareagovat potřebnými kroky například i Ministerstvo zdravotnictví,“ podotkl ředitel Diecézní charity Brno Oldřich Haičman.

Tyto dvě organizace Vám také sdělí další podrobnosti o této testovací akci.

Výzkum samotného onemocnění covid-19 se stále rozvíjí, zároveň je nutné i sledovat účinky a trvání očkování. „Informace ze zahraničí, příkladem z Velké Británie, i předchozí studie Společnosti Podané ruce jasně naznačuje nestabilitu účinku vakcíny v závislosti na době od očkování a věku a zdravotním stavu člověka. Počítám, že se studie, kterou povedu, zúčastní velký počet lidí v určené věkové kategorii. Díky většímu vzorku účastníků dokážeme precizněji vyhodnotit, zda bude potřeba přistoupit k tzv. booster shotům, tedy posilujícím dávkám vakcíny například v domovech pro seniory. Výzkum nám také nastíní, jak obecně do budoucna vyhodnotit nutnost a četnost testování pro širokou veřejnost,“ sdělil profesor Petr Husa, přednosta Kliniky infekčních chorob FN Brno a LF MU.

Zdroj: město Brno a red

 

Přihlaste se na nový program kurzů pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v Brně.
Moravskoslezský kruh, z. s. realizuje nový projekt.
Poslouchejte, odpočiňte a zacvičte si...
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.

Články

PTÁTE SE: Příplatek k příspěvku na péči po zavedení superdávky

19.6.2025 Obracím se na Vás ohledně přijetí nového zákona o dávce státní sociální pomoci. Je mi jasné, že přídavky na děti v roce 2026 přijetím tohoto zákona zaniknou a bude poskytována nová sociální dávka - superdávka. Bohužel nevím a nechápu, zda tento nový zákon ovlivní změnu zákona o sociálních službách, kdy se podle § 12 zvyšuje příspěvek na péči o 2000 Kč, více...

ZPRÁVY: Podmínky pro předčasný důchod zůstanou přísnější

18.6.2025 Ústavní soud (ÚS) oznámil, že zamítl návrh poslanců ANO, kteří chtěli zrušit přísnější podmínky pro odchody do předčasného důchodu. Oznámil to předseda Josef Baxa, soudcem zpravodajem byl Jan Wintr. Pod návrh na zrušení novely se podepsalo 71 poslanců, tedy celý klub ANO. Jednala za ně předsedkyně klubu Alena Schillerová. více...

PTÁTE SE: Pečující osoby a prodloužení vdovského důchodu

17.6.2025 V roce 2012 mi zemřel manžel, nedožitých 44 let. Dostala jsem vdovský důchod, po roce jsem dále brala vdovský důchod, neboť mám postiženého syna, třetí stupeň, o syna jsem stále pečovala. Mám stále na vdovský důchod nárok, když syn je v chráněném bydlení? Jsem opatrovník, vlastně mamka, dále se starám o běžné věci, co potřebuje. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.