pečuj doma

Světový den lupénky pomáhá k lepšímu životu pacientů

26.10.2023

Lupénka, známá též jako psoriáza, je chronické neinfekční autoimunitní zánětlivé onemocnění kůže, kterým trpí na světě přibližně 125 milionů lidí. V České republice jsou to 2-3% obyvatel. Světový den lupénky každoročně připadá na 29. října a jeho cílem je zvýšení povědomí o této nemoci, odstranění stigmatizace a poskytnutí podpory nemocným na cestě k lepšímu životu.

Ačkoliv příčiny nemoci nejsou zcela jasné, faktory jako jsou genetické predispozice, infekce, stres, nevhodný životní styl či hormonální vlivy mohou ovlivnit vývoj lupénky. Dokonce na její rozvoj mohou mít vliv i některé běžně užívané léky.

Důležité je uvědomit si, že lupénka není pouhým onemocněním kůže. U středně těžké a těžké psoriázy může dojít k tvorbě mnoha zánětlivých látek, což ovlivňuje i jiné orgány. Až 30 % lidí trpících lupénkou trpí na postižení kloubů, což se odborně označuje jako psoriatická artritida. Ta se většinou vyskytuje v drobných kloubech rukou a páteře. 

Lupénka je také často spojována s nemocemi jako Bechtěrevova choroba, kolitida, hypertenze či deprese.

„U pacientů s lupénkou je též zvýšené riziko rozvoje cukrovky, cévních mozkových příhod, infarktu myokardu a ischemické choroby dolních končetin,“ uvádí MUDr. Ján Lidaj, odborný garant a bývalý dlouholetý primář Lázní Smrdáky. Už „jen“ to je důvodem, proč je podstatné toto onemocnění nebrat na lehkou váhu a soustředit se na zdravý životní styl a péči o své zdraví. 

Nemoc může propuknout v jakémkoliv věku, nejčastěji ale u mladých lidí mezi 15 a 25 lety.  Roli hraje genetická predispozice, spouštěcích faktorů však může být celá řada. Psoriázu, bohužel nedokážeme dostat vždy pod kontrolu, dá se ale vyhýbat věcem, které její průběh zhoršují. Mezi takové faktory patří kouření, alkohol, nadmírný stres, nezdravé stravovací návyky či nedostatek spánku a pohybu.

 „Důležitá je včasná diagnostika a správná léčba, která je potřeba sestavit individuálně na míru každého pacienta. Lupénka je nemoc, která je náročná i na psychiku pacientů,“ doplňuje MUDr. Lidaj.

Šupinatá ložiska lupénky u nich mohou vyvolávat pocit stigmatizace a sociálního vyloučení, mohou však přerůst v psychické problémy. Nemoc dokáže ovlivnit sebevědomí jdince, ale i jeho pracovní uplatnění nebo rodinný život.

Léčba lupénky zahrnuje důkladnou hydrataci pokožky, vhodnou kosmetiku (vyhnutí se vonným složkám a chemikáliím), ovládnutí touhy škrábat se, zdravý životní styl, koupele, případně biologickou léčbu nebo kortikosteroidy při těžším či akutním průběhu.

Velmi účinně se projevuje balneoterapie. Nejúčinnější je ve slovenských lázních Smrdáky, které se nachází kousek od českých hranic a u nás nejsou příliš známé. Přezdívá se jim „Mrtvé moře Evropy“. Pyšní se totiž prameny s mimořádně bohatou minerální vodou s nejvyšší koncentrací sirovodíku na světě a léčivým sirným bahnem.

(av)

Zdroj: Helpnet

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na podpůrné skupiny pro pečující, které pořádáme od září v Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

PTÁTE SE: Invalidní důchod při roční docházce na střední školu

26.7.2024 Syn mi dal plnou moc k vyřízení žádosti o invalidní důchod, podávala jsem žádost v dubnu 2024. Syn se narodil v listopadu 2003, nyní je mu 20. Do jeho 12 let jsem na něj pobírala příspěvek na péči v druhém stupni. Byla jsem se ptát na posudkovou sociální zabezpečení, zda už má důchod vyřízený. Tam mi řekli, že mu posudkový lékař uznal invaliditu více...

INFO: Sbírky budou jednodušší a všichni pacienti naleznou zastání

25.7.2024 Prezident republiky podepsal dvě novelizace zákonů, které výrazně zjednoduší činnost veřejně prospěšných organizací. Jedná se o změnu zákona o veřejných sbírkách a zákona o zdravotních službách, která mimo jiné upravila definici pacientské organizace. Obě novely omezí zbytečnou byrokracii a přispějí k transparentnímu prostředí v tomto sektoru. více...

PTÁTE SE: Může opatrovník zakázat nahlížet do lékařské dokumentace?

24.7.2024 Jsem opatrovnicí mé matky. Můj bratr po mě žádá povolení k nahlížení do lékařské dokumentace matky. Vzhledem k tomu, že má velmi nepříjemné chování k ošetřujícím lékařům i personálu, nedala jsem souhlas k jeho nahlížení do zdravotní dokumentace. Mám právo mu neumožnit toto nahlížení? Jsem povinna ho informovat o zdravotním stavu matky více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.