pečuj doma

Světový den lupénky pomáhá k lepšímu životu pacientů

26.10.2023

Lupénka, známá též jako psoriáza, je chronické neinfekční autoimunitní zánětlivé onemocnění kůže, kterým trpí na světě přibližně 125 milionů lidí. V České republice jsou to 2-3% obyvatel. Světový den lupénky každoročně připadá na 29. října a jeho cílem je zvýšení povědomí o této nemoci, odstranění stigmatizace a poskytnutí podpory nemocným na cestě k lepšímu životu.

Ačkoliv příčiny nemoci nejsou zcela jasné, faktory jako jsou genetické predispozice, infekce, stres, nevhodný životní styl či hormonální vlivy mohou ovlivnit vývoj lupénky. Dokonce na její rozvoj mohou mít vliv i některé běžně užívané léky.

Důležité je uvědomit si, že lupénka není pouhým onemocněním kůže. U středně těžké a těžké psoriázy může dojít k tvorbě mnoha zánětlivých látek, což ovlivňuje i jiné orgány. Až 30 % lidí trpících lupénkou trpí na postižení kloubů, což se odborně označuje jako psoriatická artritida. Ta se většinou vyskytuje v drobných kloubech rukou a páteře. 

Lupénka je také často spojována s nemocemi jako Bechtěrevova choroba, kolitida, hypertenze či deprese.

„U pacientů s lupénkou je též zvýšené riziko rozvoje cukrovky, cévních mozkových příhod, infarktu myokardu a ischemické choroby dolních končetin,“ uvádí MUDr. Ján Lidaj, odborný garant a bývalý dlouholetý primář Lázní Smrdáky. Už „jen“ to je důvodem, proč je podstatné toto onemocnění nebrat na lehkou váhu a soustředit se na zdravý životní styl a péči o své zdraví. 

Nemoc může propuknout v jakémkoliv věku, nejčastěji ale u mladých lidí mezi 15 a 25 lety.  Roli hraje genetická predispozice, spouštěcích faktorů však může být celá řada. Psoriázu, bohužel nedokážeme dostat vždy pod kontrolu, dá se ale vyhýbat věcem, které její průběh zhoršují. Mezi takové faktory patří kouření, alkohol, nadmírný stres, nezdravé stravovací návyky či nedostatek spánku a pohybu.

 „Důležitá je včasná diagnostika a správná léčba, která je potřeba sestavit individuálně na míru každého pacienta. Lupénka je nemoc, která je náročná i na psychiku pacientů,“ doplňuje MUDr. Lidaj.

Šupinatá ložiska lupénky u nich mohou vyvolávat pocit stigmatizace a sociálního vyloučení, mohou však přerůst v psychické problémy. Nemoc dokáže ovlivnit sebevědomí jdince, ale i jeho pracovní uplatnění nebo rodinný život.

Léčba lupénky zahrnuje důkladnou hydrataci pokožky, vhodnou kosmetiku (vyhnutí se vonným složkám a chemikáliím), ovládnutí touhy škrábat se, zdravý životní styl, koupele, případně biologickou léčbu nebo kortikosteroidy při těžším či akutním průběhu.

Velmi účinně se projevuje balneoterapie. Nejúčinnější je ve slovenských lázních Smrdáky, které se nachází kousek od českých hranic a u nás nejsou příliš známé. Přezdívá se jim „Mrtvé moře Evropy“. Pyšní se totiž prameny s mimořádně bohatou minerální vodou s nejvyšší koncentrací sirovodíku na světě a léčivým sirným bahnem.

(av)

Zdroj: Helpnet

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Doporučení odborníků z MZČR k očkování proti covidu v sezoně 2023/24. Nepřehlédněte!
Nový seriál videí s ukázkami správného a chybného postupu v různých situacích.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

Zprávy: Pečujeme doma o hrdinství všedního dne i valorizaci příspěvku

6.12.2023 Včera, 5. prosince vyšlo další číslo novin Pečujeme doma. Nabízí mj. rozhovor s Jolandou Voldánovou, novou ředitelkou Konta Bariéry, všímáme si seriálů, které se zabývají pečováním, a nemůžeme samozřejmě vynechat ústřední problém pečujících: odsouvání valorizace příspěvku na péči, k němuž nedošlo u některých stupňů od roku 2016. více...

Blog R. Honzáka: Starý doktor píše mladým stávkujícím kolegům

5.12.2023 Kolegyně a kolegové! Pokud vám bylo dopřáno vystudovat na Universitě Karlově, tak pomnětě, že ještě před pár roky patřila mezi 400 nejkvalitnějších fakult světa. Že se propadla níže, není už zásluha mojí generace. Bylo vám tedy dopřáno vzdělání, jako málokomu na světě. Aniž se na vás požadovaly jiné než elementární poplatky ve formě kolkovného. více...

PTÁTE SE: Jak posunout datum vzniku invalidity do minulosti

4.12.2023 Přijatá dcera, která má přiznány příspěvek na péči 3. stupně a ZTP/P (dlouhodobě, obojí cca od 9 let, nyní v létě jí bylo obojí na dva roky přiznáno) má komplikovanou diagnózu - AS s výraznou poruchou komunikace, ADHD, PTSD, PDA, úzkostná porucha včetně sociální fobie, komplikovaná oční vada, hypersenzitivita. Její stav trvá s určitými obměnami již více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Nadace ZDRAVÍ PRO MORAVU
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Nadace Agrofert
Středočeský kraj
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.