pečuj doma

Týden paměti a problematika demence

11.9.2023

Jedenadvacátý září je každoročně celosvětově uznávaným Mezinárodním dnem Alzheimerovy choroby. Česká alzheimerovská společnost se k tomuto dni každoročně připojuje se svými aktivitami. Pod názvem Týden paměti můžete navštívit například různé akce jak v Praze, tak v regionech, kde fungují naše kontaktní místa.

Již začátkem září jsme otevřeli mobilní poradnu v OC Westfield Chodov. Od 18. do 19. září budeme vyšetřovat paměť (objednaným) zájemcům v budově Českého rozhlasu v Praze. Na vyšetření paměti, které probíhá již od roku 2008 pod názvem Dny paměti, se ale samozřejmě můžete objednávat během celého roku na více než 30 místech ve všech regionech.

Kontaktní místa v Plzni (Městská charita Plzeň - Domov sv. Aloise), Příbrami (AHC Senior centrum Příbram s.r.o.) či Mělníku (Centrum seniorů Mělník, p.o.) pořádají i letos veřejnou sbírku, v rámci které můžete přispět na konkrétní zařízení pro lidi s demencí a podpořit péči o jejich klienty.

Dle možností kontaktních míst budou uskutečněny i další doprovodné akce, přednášky či besedy. Např. zlínská NADĚJE uskuteční 12. září přednášku v Komunitním centru v Otrokovicích na téma Jak pečovat o nemocného a sebe a Problematika výživy u lidí žijících s Alzheimerovou nemocí. 18. září pak přednášku o výživě zopakuje kolegyně z NADĚJE i v Senior Pointu ve Zlíně. 21. září proběhne přímo v denním stacionáři NADĚJE ve Zlíně svépomocná skupina pro pečující Čaj o čtvrté.  

V pardubickém Domově pro seniory U Kostelíčka si na 13. září připravili (nejenom pro své klienty) kvízové odpoledne, v domově je možnost objednat se také na vyšetření paměti. Poradnu pro pečující a lidi se syndromem demence otevřou v rámci Dne seniorů kolegové z AHC Senior centrum Příbram, a to 15. září.

V rámci akce Zažít město jinak se můžete setkat s kolegyněmi z kontaktního místa v Českých Budějovicích na náměstíčku na sídlišti Šumava a to 16. září – akce se jmenuje Otevřete dveře vzpomínek. 21. září se pak můžete připojit k zábavnému odpoledni, během kterého bude probíhat trénování paměti přímo v Domově pro seniory Máj.

V pondělí 18. září pořádají v  Domově sv. Aloise v Plzni Den otevřených dveří a zároveň máte i možnost zúčastnit se pravidelné mše svaté v kapli domova od 14:45 hod. Královéhradecké Centrum sociální pomoci a služeb plánuje na 21. září otevřít mobilní poradnu pro pečující v OC Atrium, zájemci budou mít také možnost objednat se na vyšetření paměti.

Své dotazy můžete i nadále volat na naši telefonní linku každý všední den od 8: 00 do 19:00 a jsme k dispozici i v rámci osobních konzultací pro pečující a lidi s demencí. Na konzultace se

můžete na telefonu 283 880 346.

Marie Mátlová

Zdroj: HELPNET

 

 

Doporučení odborníků z MZČR k očkování proti covidu v sezoně 2023/24. Nepřehlédněte!
Videa o aktivizaci seniorů a dlouhodobě nemocných z naší tvůrčí  dílny.
A z čeho ji hradit? Přečtěte si zevrubný informační článek Radky Pešlové, aktualizovaný pro rok 2023.
Pročtěte si naše noviny Pečujeme doma. Další číslo je na webu.

Články

ZPRÁVY: Představuje se Brno, jako partner neziskovek

3.10.2023 Dnes proběhl křest tramvaje a začátek kampaně „Brno hrdým partnerem sociálních neziskovek“. Akce se odehrála na Komenského náměstí na odstavné koleji. Tramvaj, která bude informovat Brňany a Brňanky o neziskových organizacích věnujících se sociálním službám, pokřtila primátorka města Brna Markéta Vaňková. více...

PTÁTE SE: Dostal jsem výpověď z bytu pro sociálně slabší

2.10.2023 Bydlím v bytovce a mám dlouhodobé spory se sousedy. Celou situaci již řeší Policie ČR. Problémy narůstají, sousedka je matka starosty a ten se nyní mstí. Cizí odpad před bytovými dveřmi, k čemuž se mi starosta přiznal, přešel jsem to. Za dva dny večer starosta u dveří s okamžitou výpověď z bytu, kdy se mám do pěti dní vystěhovat. více...

INFO: Práce na dálku je dostupnější. Pomůže pečujícím

1.10.2023 Rodiče malých dětí snadněji skloubí pracovní a rodinný život. Úprava zákoníku práce jim ulehčí získání práce na dálku a rovněž podpoří flexibilní úvazky. Z lepších podmínek budou těžit i další znevýhodněné skupiny na trhu práce, jako jsou těhotné ženy či lidé, kteří pečují o blízké. Novelu schválila sněmovna v půli září. více...

Podporují nás

Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Nadace ZDRAVÍ PRO MORAVU
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Nadace Agrofert
Středočeský kraj
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.