pečuj doma

Týden paměti a problematika demence

11.9.2023

Jedenadvacátý září je každoročně celosvětově uznávaným Mezinárodním dnem Alzheimerovy choroby. Česká alzheimerovská společnost se k tomuto dni každoročně připojuje se svými aktivitami. Pod názvem Týden paměti můžete navštívit například různé akce jak v Praze, tak v regionech, kde fungují naše kontaktní místa.

Již začátkem září jsme otevřeli mobilní poradnu v OC Westfield Chodov. Od 18. do 19. září budeme vyšetřovat paměť (objednaným) zájemcům v budově Českého rozhlasu v Praze. Na vyšetření paměti, které probíhá již od roku 2008 pod názvem Dny paměti, se ale samozřejmě můžete objednávat během celého roku na více než 30 místech ve všech regionech.

Kontaktní místa v Plzni (Městská charita Plzeň - Domov sv. Aloise), Příbrami (AHC Senior centrum Příbram s.r.o.) či Mělníku (Centrum seniorů Mělník, p.o.) pořádají i letos veřejnou sbírku, v rámci které můžete přispět na konkrétní zařízení pro lidi s demencí a podpořit péči o jejich klienty.

Dle možností kontaktních míst budou uskutečněny i další doprovodné akce, přednášky či besedy. Např. zlínská NADĚJE uskuteční 12. září přednášku v Komunitním centru v Otrokovicích na téma Jak pečovat o nemocného a sebe a Problematika výživy u lidí žijících s Alzheimerovou nemocí. 18. září pak přednášku o výživě zopakuje kolegyně z NADĚJE i v Senior Pointu ve Zlíně. 21. září proběhne přímo v denním stacionáři NADĚJE ve Zlíně svépomocná skupina pro pečující Čaj o čtvrté.  

V pardubickém Domově pro seniory U Kostelíčka si na 13. září připravili (nejenom pro své klienty) kvízové odpoledne, v domově je možnost objednat se také na vyšetření paměti. Poradnu pro pečující a lidi se syndromem demence otevřou v rámci Dne seniorů kolegové z AHC Senior centrum Příbram, a to 15. září.

V rámci akce Zažít město jinak se můžete setkat s kolegyněmi z kontaktního místa v Českých Budějovicích na náměstíčku na sídlišti Šumava a to 16. září – akce se jmenuje Otevřete dveře vzpomínek. 21. září se pak můžete připojit k zábavnému odpoledni, během kterého bude probíhat trénování paměti přímo v Domově pro seniory Máj.

V pondělí 18. září pořádají v  Domově sv. Aloise v Plzni Den otevřených dveří a zároveň máte i možnost zúčastnit se pravidelné mše svaté v kapli domova od 14:45 hod. Královéhradecké Centrum sociální pomoci a služeb plánuje na 21. září otevřít mobilní poradnu pro pečující v OC Atrium, zájemci budou mít také možnost objednat se na vyšetření paměti.

Své dotazy můžete i nadále volat na naši telefonní linku každý všední den od 8: 00 do 19:00 a jsme k dispozici i v rámci osobních konzultací pro pečující a lidi s demencí. Na konzultace se

můžete na telefonu 283 880 346.

Marie Mátlová

Zdroj: HELPNET

 

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na kurzy pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v červnu Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

ZPRÁVY: Nový guru libertiánství a jeho metoda motorové pily

25.6.2024 Liberálové po celém světě jsou nadšeni „svobodným, ekonomickým a sociálně-politickým programem“ nového argentinského prezidenta Javiera Mileie. Tento guru libertiánství chce udělat svou zemi „fit“ tím, že potlačí sociální standardy pro většinu lidí. Milei své konání cynicky nazývá metodou motorové pily. Stále víc stoupenců získává i v Evropě. více...

PTÁTE SE: Vrácení listiny opatrovníka po úmrtí opatrované

24.6.2024 Byl jsem jako vnuk určen soudem opatrovníkem své babičky, u které se začala v rámci dlouhodobé těžké cukrovky začala rozvíjet stařecká demence a kvadruparéza. Obdržel jsem listinu opatrovníka. Babička zemřela v listopadu 2023, čímž mé opatrovnictví automaticky zaniklo. Teď v červnu mně do mé osobní datové schránky přišla žádost od soudu, více...

INFO: V soukromých domovech by měli senioři odevzdat celý svůj příjem

23.6.2024 Je zde další novela zákona o sociálních službách. Jedná se o rozsáhlou novelu, jehož smyslem je zákonem upravit sociálně zdravotní pomezí pro lidi, kteří potřebují zdravotní péči současně se sociální péčí. NRZP ČR souhlasí s tezí propojení sociální péče a zdravotní péče u lidí, kteří potřebují poskytovat oba druhy péče společně více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.