pečuj doma

Týden paměti a problematika demence

11.9.2023

Jedenadvacátý září je každoročně celosvětově uznávaným Mezinárodním dnem Alzheimerovy choroby. Česká alzheimerovská společnost se k tomuto dni každoročně připojuje se svými aktivitami. Pod názvem Týden paměti můžete navštívit například různé akce jak v Praze, tak v regionech, kde fungují naše kontaktní místa.

Již začátkem září jsme otevřeli mobilní poradnu v OC Westfield Chodov. Od 18. do 19. září budeme vyšetřovat paměť (objednaným) zájemcům v budově Českého rozhlasu v Praze. Na vyšetření paměti, které probíhá již od roku 2008 pod názvem Dny paměti, se ale samozřejmě můžete objednávat během celého roku na více než 30 místech ve všech regionech.

Kontaktní místa v Plzni (Městská charita Plzeň - Domov sv. Aloise), Příbrami (AHC Senior centrum Příbram s.r.o.) či Mělníku (Centrum seniorů Mělník, p.o.) pořádají i letos veřejnou sbírku, v rámci které můžete přispět na konkrétní zařízení pro lidi s demencí a podpořit péči o jejich klienty.

Dle možností kontaktních míst budou uskutečněny i další doprovodné akce, přednášky či besedy. Např. zlínská NADĚJE uskuteční 12. září přednášku v Komunitním centru v Otrokovicích na téma Jak pečovat o nemocného a sebe a Problematika výživy u lidí žijících s Alzheimerovou nemocí. 18. září pak přednášku o výživě zopakuje kolegyně z NADĚJE i v Senior Pointu ve Zlíně. 21. září proběhne přímo v denním stacionáři NADĚJE ve Zlíně svépomocná skupina pro pečující Čaj o čtvrté.  

V pardubickém Domově pro seniory U Kostelíčka si na 13. září připravili (nejenom pro své klienty) kvízové odpoledne, v domově je možnost objednat se také na vyšetření paměti. Poradnu pro pečující a lidi se syndromem demence otevřou v rámci Dne seniorů kolegové z AHC Senior centrum Příbram, a to 15. září.

V rámci akce Zažít město jinak se můžete setkat s kolegyněmi z kontaktního místa v Českých Budějovicích na náměstíčku na sídlišti Šumava a to 16. září – akce se jmenuje Otevřete dveře vzpomínek. 21. září se pak můžete připojit k zábavnému odpoledni, během kterého bude probíhat trénování paměti přímo v Domově pro seniory Máj.

V pondělí 18. září pořádají v  Domově sv. Aloise v Plzni Den otevřených dveří a zároveň máte i možnost zúčastnit se pravidelné mše svaté v kapli domova od 14:45 hod. Královéhradecké Centrum sociální pomoci a služeb plánuje na 21. září otevřít mobilní poradnu pro pečující v OC Atrium, zájemci budou mít také možnost objednat se na vyšetření paměti.

Své dotazy můžete i nadále volat na naši telefonní linku každý všední den od 8: 00 do 19:00 a jsme k dispozici i v rámci osobních konzultací pro pečující a lidi s demencí. Na konzultace se

můžete na telefonu 283 880 346.

Marie Mátlová

Zdroj: HELPNET

 

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Seriál videí s ukázkami správného a chybného postupu v různých situacích.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

INFO: Dálniční známku má držitel ZTP/P nadále zdarma

24.2.2024 Už příští týden v pátek 1. března zdraží dálniční známka. Cena za celoroční užívání zpoplatněných úseků stoupne o 800 Kč na 2300 Kč. Nově bude také možné zakoupit elektronický kupon i na jediný den, ten vyjde na dvě stovky. Elektromobily a vozidla na vodíkový pohon jsou i nadále od dálničního poplatku osvobozená. Výjimku mají i držitelé průkazu ZTP/P. více...

PTÁTE SE: Po odpracování 36 let bych potřebovala zůstat doma a pečovat

23.2.2024 Snažila jsem se vždy spoléhat sama na sebe. Je mi 54 let, mám čtyři děti, odpracováno 36 let převážně ve směnném provozu. Minimálně na pracovní neschopnosti, z mateřské dovolené jsem předčasně odcházela zpět do zaměstnání. Nyní byla u dcery zjištěna závažná psychiatrická diagnóza, má invalidní důchod II. stupně ve věku 19 let, ve společné domácnosti je ještě více...

INFO: Oceněné neziskovky. Je mezi nimi Domácí hospic Vysočina

22.2.2024 V Kině Přítomnost v Praze se konalo vyhlášení Neziskovky roku. Letošní ročník se nesl v duchu změny – cílem bylo ohlédnout se za 10 existencí ocenění a zhodnotit rozvoj neziskovek v době po získání ceny. Oceněny byly Diakonie ČCE – středisko Vsetín, spolek Kamarádi, IQ Roma servis, I MY, MENS SANA, Domácí hospic Vysočina a ACORUS. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.