pečuj doma

ÚP ČR má programy pro zdravotně postižené osoby

12.4.2023

Ke konci února 2023 evidoval Úřad práce ČR v řadách uchazečů o zaměstnání 37 515 osob se zdravotním postižením (OZP). Tvořily 13,3 % z celkového počtu nezaměstnaných. Zaměstnavatelé jim nabízeli prostřednictvím ÚP ČR celkem 10 822 volných pracovních míst. OZP patří mezi nejohroženější skupiny uchazečů na pracovním trhu.

Nejčastěji se jednalo o pozice pro pracovníky v oblasti ochrany a ostrahy, pomocníky v domácnostech nebo třeba informačních službách a montážní dělníky. 

ÚP ČR jim věnuje zvýšenou péči. Mimo jiné i prostřednictvím přesně cílených projektů. Během aktuálního programového období do nich zařadil přes pět tisíc klientů se zdravotním postižením. Více než 30 % z nich získalo díky aktivitě Úřadu práce ČR zaměstnání.

Úřad práce ČR realizuje v rámci republiky 6 regionálních projektů přímého přidělení, které jsou určeny na podporu zaměstnanosti osob se zdravotním postižením. Jejich cílem je pomoci jim v co nejrychlejším návratu na trh práce. Dosud do nich vstoupilo celkem 5 026 lidí, 1 387 z nich úspěšně absolvovalo skupinové poradenství, 899 prošlo rekvalifikací, bezmála 1 700 klientů získalo práci v rámci společensky účelného pracovního místa, veřejně prospěšných prací, nebo nastoupili do práce na na zkoušku.

Účastníkům projektů se dostává cíleného poradenství během individuálních a skupinových schůzek či absolvují rekvalifikace. Jen poradenskými programy prošly téměř čtyři tisícovky lidí. Snahou je maximálně podpořit zvýšení jejich dovedností a znalostí, včetně sebedůvěry a následně zvýšení jejich šancí na získání zaměstnání.

Podrobněji na https://www.uradprace.cz/web/cz/projekty-v-realizaci)

Zdroj: Úřad práce

 

Videa o aktivizaci seniorů a dlouhodobě nemocných z naší tvůrčí  dílny.
Hovory L. Vencálka s M. Klapetkem a J. Štěpaníka s P. Jemelkou o etice ve zdravotnictví.
A z čeho ji hradit? Přečtěte si zevrubný informační článek Radky Pešlové, aktualizovaný pro rok 2023.
Pročtěte si naše noviny Pečujeme doma. Další číslo je na webu.

Články

INFO: Do sociálních služeb může prakticky kdokoli. Chystá se změna

29.5.2023 Česká republika má jedna z nejnižších kvalifikačních kritérií pro práci v sociálních službách v Evropě. Nastoupit může prakticky kdokoli, stačí když má čistý trestní rejstřík a do roku a půl od nástupu do zaměstnání absolvuje kvalifikační kurs. Z pohledu nedostatku pracovníků v sociálních službách to může být jistá výhoda. více...

INFO: Zrušení odpočtu daně na partnera poškodí pečující a postižené

28.5.2023 Zásadní připomínky vyslovila Národní rada zdravotně postižených České republiky k tzv. Konsolidačnímu nebo též ozdravnému balíčku vlády. Týkají se především praktického zrušení odpočtu daně na partnera. Návrh na jeho ponechání pouze do tří let věku dítěte považuje za další opatření proti soudržnosti českých rodin. více...

PTÁTE SE: Podpora v nezaměstnanosti po skončení péče o osobu blízkou

28.5.2023 Pečuji o maminku s Alzheimerovou chorobou ve 3. stupni postižení. Nemůžu chodit do zaměstnání. Maminka bere příspěvek na péči ve 3. stupni už 22 měsíců. Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti, kdyby skončila péče o maminku už nyní? Ať už v případě jejího úmrtí, nebo umístění maminky v nějakém sociálním zařízení. více...

Podporují nás

Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Nadace ZDRAVÍ PRO MORAVU
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Nadace Agrofert
Středočeský kraj
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.