pečuj doma

ÚP ČR má programy pro zdravotně postižené osoby

12.4.2023

Ke konci února 2023 evidoval Úřad práce ČR v řadách uchazečů o zaměstnání 37 515 osob se zdravotním postižením (OZP). Tvořily 13,3 % z celkového počtu nezaměstnaných. Zaměstnavatelé jim nabízeli prostřednictvím ÚP ČR celkem 10 822 volných pracovních míst. OZP patří mezi nejohroženější skupiny uchazečů na pracovním trhu.

Nejčastěji se jednalo o pozice pro pracovníky v oblasti ochrany a ostrahy, pomocníky v domácnostech nebo třeba informačních službách a montážní dělníky. 

ÚP ČR jim věnuje zvýšenou péči. Mimo jiné i prostřednictvím přesně cílených projektů. Během aktuálního programového období do nich zařadil přes pět tisíc klientů se zdravotním postižením. Více než 30 % z nich získalo díky aktivitě Úřadu práce ČR zaměstnání.

Úřad práce ČR realizuje v rámci republiky 6 regionálních projektů přímého přidělení, které jsou určeny na podporu zaměstnanosti osob se zdravotním postižením. Jejich cílem je pomoci jim v co nejrychlejším návratu na trh práce. Dosud do nich vstoupilo celkem 5 026 lidí, 1 387 z nich úspěšně absolvovalo skupinové poradenství, 899 prošlo rekvalifikací, bezmála 1 700 klientů získalo práci v rámci společensky účelného pracovního místa, veřejně prospěšných prací, nebo nastoupili do práce na na zkoušku.

Účastníkům projektů se dostává cíleného poradenství během individuálních a skupinových schůzek či absolvují rekvalifikace. Jen poradenskými programy prošly téměř čtyři tisícovky lidí. Snahou je maximálně podpořit zvýšení jejich dovedností a znalostí, včetně sebedůvěry a následně zvýšení jejich šancí na získání zaměstnání.

Podrobněji na https://www.uradprace.cz/web/cz/projekty-v-realizaci)

Zdroj: Úřad práce

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na kurzy pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v červnu Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

INFO: Letošní týden pro rodinu začíná 13. května

15.4.2024 Rodinný svaz ČR vyhlašuje pod záštitou hejtmana Jihomoravského kraje 16. ročník týdne rodiny s mottem: „ŠTĚSTÍ RODINY NEJSOU OSAMOCENÉ ŠEDINY“. Proběhne od 13. do 19. května a chce poukázat na důležitost blízkosti a bolestný nárůst osamělosti, především seniorů, vedoucí často k vyloučení, pádu do izolace až ubližování si. více...

ZPRÁVY: Pečující roku 2024. Nominace do 30. dubna

14.4.2024 Ministerstvo práce a sociálních věcí znovu otevírá nominace na ocenění Pečující roku, které si klade za cíl ocenit a veřejně uznat náročnou práci neformálních pečujících po celé České republice. Slavnostní předávání cen se uskuteční 6. června 2024 v rámci 7. ročníku konference Fórum rodinné politiky, která tento rok zamíří do Jihlavy. více...

PTÁTE SE: Lze dokládat nové lékařské zprávy k námitce u příspěvku na péči?

13.4.2024 Dceři snížili příspěvek na péči ze 4. na 3. stupeň, podali jsme námitku. V ní jsme podle rady rané péče a v podstatě logiky nedodali žádné další/nové lékařské zprávy, jenom zdůvodnili, proč nesouhlasíme. Z úřadu práce nám došlo rozhodnutí, že vzhledem k tomu, že jsme k námitce nepřiložili žádné lékařské zprávy či jiné důkazové prostředky, více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.