pečuj doma

INFO: V lékárnách se ztrácí léky. I ty, co zachraňují život. Jdou do zahraničí?

25.1.2023

Z lékáren se ztrácí léky, řekl Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). Má podezření na nelegální vývoz. Chybí 130 tisíc balení v hodnotě 66 milionů, nejčastěji přípravky na cukrovku, astma, vysoký tlak, cholesterol, či CHOPN. Celkové množství však může být dvojnásobné, řekla ředitelka SÚKL Irena Storová.

Kontroly SÚKL odhalily 14 případů, kdy si lékárníci objednali léčivé přípravky, ale nezavedli je do evidence skladových zásob, příjmu ani výdeje. Šlo o léky, které slouží k léčbě diabetu, astmatu, CHOPN, vysokého tlaku nebo cholesterolu. „Bohužel jde i o léčiva život zachraňující,“ řekla Irena Storová. Inspektoři se domnívají, že léky mizí za účelem vývozu do zahraničí.

Ústav již pravomocně potrestal případy, ve kterých šlo o zmizení více než 130 tisíc balení registrovaných léčiv v hodnotě 66 milionů korun. „Taková částka není konečná. Ty počty balení i jejich celková cena mohou být i dvojnásobné nebo ještě vyšší,“ dodala.

Činy páchají provozovatelé kamenných lékáren. „Někdy jde o provozovatele, který má jednu lékárnu, někdy jich má více, nejde to specifikovat,“ odpověděla. Inspektoři rozdali pokuty celkem za 10,5 milionu korun.

Inspektoři narazili na případ, kdy se provozovateli během 13 měsíců ztratilo více než 31 tisíc balení léčiv v hodnotě téměř 17,5 milionu.

Takové jednání mohlo podle Storové přispět k aktuálnímu nedostatku některých léků. Souvislost s prosincovým výpadkem Nurofenu a přetrvávajícím výpadkem antibiotik nevyloučila.

Ředitelka SÚKL jednání odsoudila.  Storová upozornila, že se inspektoři během kontrol čelili ze strany některých provozovatelů i výhrůžkám.

Autoři: iDNES.cz, ČT

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Doporučení odborníků z MZČR k očkování proti covidu v sezoně 2023/24. Nepřehlédněte!
Nový seriál videí s ukázkami správného a chybného postupu v různých situacích.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

PTÁTE SE: Co bude s opatrovanými, kdyby opatrovník náhle zemřel

7.12.2023 Mám v opatrovnické péči dva syny. Kam se sousedi mají obrátit o pomoc, v případě mojí náhlé smrti?
ODPOVĚĎ
Opatrovnictví vlastních dospělých dětí má nejspíše dvě roviny:
právní – jste opatrovníkem, tj. hájíte práva synů v jejich dospělosti, více...

Zprávy: Pečujeme doma o hrdinství všedního dne i valorizaci příspěvku

6.12.2023 Včera, 5. prosince vyšlo další číslo novin Pečujeme doma. Nabízí mj. rozhovor s Jolanou Voldánovou, novou ředitelkou Konta Bariéry, všímáme si seriálů, které se zabývají pečováním, a nemůžeme samozřejmě vynechat ústřední problém pečujících: odsouvání valorizace příspěvku na péči, k němuž nedošlo u některých stupňů od roku 2016. více...

Blog R. Honzáka: Starý doktor píše mladým stávkujícím kolegům

5.12.2023 Kolegyně a kolegové! Pokud vám bylo dopřáno vystudovat na Universitě Karlově, tak pomnětě, že ještě před pár roky patřila mezi 400 nejkvalitnějších fakult světa. Že se propadla níže, není už zásluha mojí generace. Bylo vám tedy dopřáno vzdělání, jako málokomu na světě. Aniž se na vás požadovaly jiné než elementární poplatky ve formě kolkovného. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Nadace ZDRAVÍ PRO MORAVU
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Nadace Agrofert
Středočeský kraj
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.