pečuj doma

INFO: V lékárnách se ztrácí léky. I ty, co zachraňují život. Jdou do zahraničí?

25.1.2023

Z lékáren se ztrácí léky, řekl Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). Má podezření na nelegální vývoz. Chybí 130 tisíc balení v hodnotě 66 milionů, nejčastěji přípravky na cukrovku, astma, vysoký tlak, cholesterol, či CHOPN. Celkové množství však může být dvojnásobné, řekla ředitelka SÚKL Irena Storová.

Kontroly SÚKL odhalily 14 případů, kdy si lékárníci objednali léčivé přípravky, ale nezavedli je do evidence skladových zásob, příjmu ani výdeje. Šlo o léky, které slouží k léčbě diabetu, astmatu, CHOPN, vysokého tlaku nebo cholesterolu. „Bohužel jde i o léčiva život zachraňující,“ řekla Irena Storová. Inspektoři se domnívají, že léky mizí za účelem vývozu do zahraničí.

Ústav již pravomocně potrestal případy, ve kterých šlo o zmizení více než 130 tisíc balení registrovaných léčiv v hodnotě 66 milionů korun. „Taková částka není konečná. Ty počty balení i jejich celková cena mohou být i dvojnásobné nebo ještě vyšší,“ dodala.

Činy páchají provozovatelé kamenných lékáren. „Někdy jde o provozovatele, který má jednu lékárnu, někdy jich má více, nejde to specifikovat,“ odpověděla. Inspektoři rozdali pokuty celkem za 10,5 milionu korun.

Inspektoři narazili na případ, kdy se provozovateli během 13 měsíců ztratilo více než 31 tisíc balení léčiv v hodnotě téměř 17,5 milionu.

Takové jednání mohlo podle Storové přispět k aktuálnímu nedostatku některých léků. Souvislost s prosincovým výpadkem Nurofenu a přetrvávajícím výpadkem antibiotik nevyloučila.

Ředitelka SÚKL jednání odsoudila.  Storová upozornila, že se inspektoři během kontrol čelili ze strany některých provozovatelů i výhrůžkám.

Autoři: iDNES.cz, ČT

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na kurzy pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v červnu Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

INFO: Letošní týden pro rodinu začíná 13. května

15.4.2024 Rodinný svaz ČR vyhlašuje pod záštitou hejtmana Jihomoravského kraje 16. ročník týdne rodiny s mottem: „ŠTĚSTÍ RODINY NEJSOU OSAMOCENÉ ŠEDINY“. Proběhne od 13. do 19. května a chce poukázat na důležitost blízkosti a bolestný nárůst osamělosti, především seniorů, vedoucí často k vyloučení, pádu do izolace až ubližování si. více...

ZPRÁVY: Pečující roku 2024. Nominace do 30. dubna

14.4.2024 Ministerstvo práce a sociálních věcí znovu otevírá nominace na ocenění Pečující roku, které si klade za cíl ocenit a veřejně uznat náročnou práci neformálních pečujících po celé České republice. Slavnostní předávání cen se uskuteční 6. června 2024 v rámci 7. ročníku konference Fórum rodinné politiky, která tento rok zamíří do Jihlavy. více...

PTÁTE SE: Lze dokládat nové lékařské zprávy k námitce u příspěvku na péči?

13.4.2024 Dceři snížili příspěvek na péči ze 4. na 3. stupeň, podali jsme námitku. V ní jsme podle rady rané péče a v podstatě logiky nedodali žádné další/nové lékařské zprávy, jenom zdůvodnili, proč nesouhlasíme. Z úřadu práce nám došlo rozhodnutí, že vzhledem k tomu, že jsme k námitce nepřiložili žádné lékařské zprávy či jiné důkazové prostředky, více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.