pečuj doma

INFO: V lékárnách se ztrácí léky. I ty, co zachraňují život. Jdou do zahraničí?

25.1.2023

Z lékáren se ztrácí léky, řekl Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). Má podezření na nelegální vývoz. Chybí 130 tisíc balení v hodnotě 66 milionů, nejčastěji přípravky na cukrovku, astma, vysoký tlak, cholesterol, či CHOPN. Celkové množství však může být dvojnásobné, řekla ředitelka SÚKL Irena Storová.

Kontroly SÚKL odhalily 14 případů, kdy si lékárníci objednali léčivé přípravky, ale nezavedli je do evidence skladových zásob, příjmu ani výdeje. Šlo o léky, které slouží k léčbě diabetu, astmatu, CHOPN, vysokého tlaku nebo cholesterolu. „Bohužel jde i o léčiva život zachraňující,“ řekla Irena Storová. Inspektoři se domnívají, že léky mizí za účelem vývozu do zahraničí.

Ústav již pravomocně potrestal případy, ve kterých šlo o zmizení více než 130 tisíc balení registrovaných léčiv v hodnotě 66 milionů korun. „Taková částka není konečná. Ty počty balení i jejich celková cena mohou být i dvojnásobné nebo ještě vyšší,“ dodala.

Činy páchají provozovatelé kamenných lékáren. „Někdy jde o provozovatele, který má jednu lékárnu, někdy jich má více, nejde to specifikovat,“ odpověděla. Inspektoři rozdali pokuty celkem za 10,5 milionu korun.

Inspektoři narazili na případ, kdy se provozovateli během 13 měsíců ztratilo více než 31 tisíc balení léčiv v hodnotě téměř 17,5 milionu.

Takové jednání mohlo podle Storové přispět k aktuálnímu nedostatku některých léků. Souvislost s prosincovým výpadkem Nurofenu a přetrvávajícím výpadkem antibiotik nevyloučila.

Ředitelka SÚKL jednání odsoudila.  Storová upozornila, že se inspektoři během kontrol čelili ze strany některých provozovatelů i výhrůžkám.

Autoři: iDNES.cz, ČT

 

Videa o aktivizaci seniorů a dlouhodobě nemocných z naší tvůrčí  dílny.
Hovory L. Vencálka s M. Klapetkem a J. Štěpaníka s P. Jemelkou o etice ve zdravotnictví.
A z čeho ji hradit? Přečtěte si zevrubný informační článek Radky Pešlové, aktualizovaný pro rok 2023.
Pročtěte si naše noviny Pečujeme doma. Další číslo je na webu.

Články

INFO: Máme penicilin ze Slovenska, situace je momentálně o něco lepší

29.1.2023 Očekávání lékárníků i lékařů týkající se penicilinových antibiotik z ciziny se naplnilo. Do většiny nemocničních i privátních lékáren distributoři léčiv poprvé dodali dva druhy jednoduchého penicilinu, jehož dovoz ze Slovenska zajistilo ministerstvo zdravotnictví. Jde o V penicilin s označením na krabičce V PNC o síle 500 nebo 750 miligramů. více...

PTÁTE SE: Může maminka doplácet pobytovou službu z úspor?

28.1.2023 Mé mamince nedostačuje příjem na úhradu domova pro seniory. Má však úspory, je možné vzniklý nedoplatek hradit z těchto úspor? Chtěla by si ho hradit sama, ale bylo nám řečeno, že může pouze rodina.
ODPOVĚĎ
Co se týče úhrady za sociální služby, zde je situace trochu složitá. Na jedné straně více...

ZPRÁVY: Poradní orgán ombudsmana upozorňuje…

27.1.2023 Na Noci důstojnosti jsme připomněli tragický osud Doroty Šandorové, kterou před dvěma lety usmrtil pečovatel. Minulý rok na systematické návštěvě Domovu pod lípou pracovníci Kanceláře ombudsmana objevili a museli nahlásit závažná zjištění. A ombudsman kvůli špatnému zacházení s klienty podal na tento domov poté trestní oznámení. více...

Podporují nás

Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Nadace ZDRAVÍ PRO MORAVU
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.