pečuj doma

Václav Krása: Co jsme my, obyčejní lidé udělali špatně?

9.5.2022

Předseda Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása se na blogu Aktuálně.cz svěřil s tím, že je neustále oslovován, aby bojoval za zvýšení příspěvku na mobilitu, na péči, pro chráněné dílny a další pomoc lidem s postižením, kteří se dostávají do složité situace.

„Lidi se zdravotním postižením zvláště trápí nízká výše příspěvku na mobilitu, což je měsíční dávka 550 Kč na dopravu. Je skutečností, že tato dávka, která byla v poměru k cenám pohonných hmot snížena již za ministra J. Drábka, dnes ztrácí výrazně svoji hodnotu. Hraběcí rady, abychom jezdili veřejnou dopravou, jsou pro tyto lidi úplně mimo. To platí i o radách, abychom si snížili teplotu v bytech apod. Ať se každý radil posadí na celý den na vozík a pozná, co to je osmnáct stupňů v bytě,“ poznamenal úvodem svého blogu Krása o výroku předsedkyně Markéty Pekarové Adamové (TOP 09), jež hovořila o tom, že si lidé doposud žili nad poměry a musejí se smířit s tím, že jim životní úroveň klesne. 

„Nerozumím tomu, proč bychom se měli smířit s nižší životní úrovní. Co jsme my, obyčejní lidé, udělali špatně, že máme být trestáni? Snad jen to, že většina asi špatně volila,“ dodal Krása. 

„Díky nouzovému stavu vláda užívá veřejných prostředků takřka bez kontroly ve prospěch Ukrajinců, ale zároveň tím zastírá svou absolutní neschopnost řešit naléhavé problémy českých občanů. V tuto chvíli jsou náklady vynaložené na integraci Ukrajinců kolem 54 miliard korun a ještě porostou,“ zmínil Krása, podle nějž je třeba si položit zásadní otázku. 

„Je to dobře, že se snažíme přímo integrovat statisíce Ukrajinců místo standardního postupu, kdy se na hranicích států budují tábory pro válečné utečence? Tyto tábory mají řadu výhod, protože se ví, jací lidé jsou ubytováni, jsou jim poskytovány základní potřeby a oni sami si uvědomují, že po ukončení bojů by se měli navrátit domů a pomoci při rekonstrukci země. Přístup vlády k přijetí Ukrajinců na naše území má řadu rizik a podle mého názoru také mnoho negativních jevů,“ zmínil Krása. 

Domnívá se mimo jiné, že se rozmáhá zdravotnická turistika, četné je podle něj také zneužívání jednorázové měsíční pomoci. „Ve vynucené solidaritě vidím vážný problém. Měli bychom vědět, jaké to všechno bude mít dopady na deset milionů Čechů. Nespasíme celý svět a nemůžeme trpět s každým utrpením. Postupujeme stejně jako paní Angela Merkelová v roce 2015, kdy prakticky bez kontroly přijala více než milion uprchlíků z Blízkého východu, což jí bylo později velmi vyčítáno, a západní Evropě tato vstřícnost přinesla a přináší mnoho problémů,“ podotkl Krása. 

Zdroj: Aktuálně, Parlamentni listy

Přihlaste se na nový program kurzů pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v Brně.
Moravskoslezský kruh, z. s. realizuje nový projekt.
Poslouchejte, odpočiňte a zacvičte si...
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.

Články

PTÁTE SE: Nesouhlas s posudkem v řízení o invalidním důchodu

10.5.2025 Chtěla bych se poradit ohledně invalidního důchodu pro mou dceru. Má genetickou vadu, mikrodeleční syndrom a z toho plynoucí lehké mentální postižení. Nyní se učí na odborném učilišti pro mentálně postižené. V listopadu 2025 jí bude 18 let. Žádala jsem na začátku dubna o invalidní důchod. Nyní mi přišel posudek více...

ROZHOVOR: Ombudsman i Bond mají stejné poslání - oba chrání

9.5.2025 Vít Alexander Schorm (1973, Brno) po gymnáziu vystudoval práva na Masarykově univerzitě v Brně, další vzdělání získal na pařížské Sorbonně a francouzské Národní správní škole. Kromě češtiny hovoří anglicky, francouzsky a španělsky. Působil mj. jako poradce Otakara Motejla, tehdejšího předsedy Nejvyššího soudu a pozdějšího prvního českého ombudsmana. více...

INFO: Úmrtnost na nádorová onemocnění nadále klesá

8.5.2025 Celková úmrtnost na onkologická onemocnění podle zprávy National Cancer Institute za rok 2024 od roku 2001 do roku 2022 neustále klesala. A to i během prvních dvou let pandemie onemocnění covid-19. U mužů se celkový výskyt nádorových onemocnění, měřený jako míra nových diagnóz, od roku 2001 do roku 2013 snižoval do roku 2021, kdy se ustálil. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.