pečuj doma

Vakcína na covid u omikronu selhává. Nové nečekané poznatky

14.1.2023

Čeští vědci shrnuli poznatky ze tří stovek světových studií, které se týkaly covidových vakcín. Velká analýza prokázala, že účinnost očkování výrazně poklesla, a to zejména u mRNA vakcín, které se v Česku nejvíce používají. Marek Petráš s kolegy dlouhodobě zkoumá účinnost vakcín, jak moc naočkované chrání před těžkým průběhem či úmrtím.

Zjistil, že účinnost výrazně klesá hlavně u lidí očkovaných nejčastěji používanými mRNA vakcínami. Mimochodem to jsou i ty, které se v Česku nejvíce používají, od firem Pfizer/BioNTech a Moderna. Ale také se zároveň podle Petráše vyjevuje, že účinnost je větší, pokud jsou delší rozestupy mezi jednotlivými dávkami.

Docent Petráš je přednostou Ústavu epidemiologie a biostatistiky 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy. Zde jsou jeho poznatky, které prozradil Seznam Zprávám:

Poněkud překvapivě lidé očkovaní adenovirovými vektorovými vakcínami od výrobců AstraZeneca nebo Janssen vykazovali o něco pomalejší ubývání ochrany. Dokonce zatím nepublikované výsledky ukázaly sice nižší, zato však setrvalou ochranu po očkování s jednou dávkou vakcíny od společnosti Janssen.

Prakticky všechny studie se ale shodly ve svém závěru, že ochrana získaná kompletním očkováním dramaticky selhávala s nástupem období omikronu. Třetí dávka, první posilující, mRNA vakcín zajistila ochranu proti variantě omikron ze 60 %, a to nezávisle na závažnosti onemocnění. Účinnost v pořadí čtvrté dávky naznačuje už jen omezený přínos pro očkované. To byl také důvod takzvané aktualizace a zavedení bivalentní vakcíny, obsahující informace nejen o původním koronaviru, ale také o nové variantě omikron. Ty se u nás teď v očkovacích centrech podávají. Poslední studie ve vzájemné shodě naznačily, že účinnost nového očkování bivalentní vakcínou stoupla u těch lidí, co měli poslední očkování před více než 8 měsíci.

Obecně jsme došli k závěru, že účinnost stoupá s delším intervalem mezi podanými dávkami. Protože se lze domnívat, že bude potřeba se chránit ještě později opakovaným očkováním, volil bych nyní raději očkování v intervalech ne kratších než 12 měsíců a možná ještě delších. Ostatně tím nebudeme zbytečně přetěžovat náš imunitní systém informacemi z očkování.

Zdroj: Seznam Zprávy

Videa o aktivizaci seniorů a dlouhodobě nemocných z naší tvůrčí  dílny.
Hovory L. Vencálka s M. Klapetkem a J. Štěpaníka s P. Jemelkou o etice ve zdravotnictví.
A z čeho ji hradit? Přečtěte si zevrubný informační článek Radky Pešlové, aktualizovaný pro rok 2023.
Pročtěte si naše noviny Pečujeme doma. Další číslo je na webu.

Články

INFO: Máme penicilin ze Slovenska, situace je momentálně o něco lepší

29.1.2023 Očekávání lékárníků i lékařů týkající se penicilinových antibiotik z ciziny se naplnilo. Do většiny nemocničních i privátních lékáren distributoři léčiv poprvé dodali dva druhy jednoduchého penicilinu, jehož dovoz ze Slovenska zajistilo ministerstvo zdravotnictví. Jde o V penicilin s označením na krabičce V PNC o síle 500 nebo 750 miligramů. více...

PTÁTE SE: Může maminka doplácet pobytovou službu z úspor?

28.1.2023 Mé mamince nedostačuje příjem na úhradu domova pro seniory. Má však úspory, je možné vzniklý nedoplatek hradit z těchto úspor? Chtěla by si ho hradit sama, ale bylo nám řečeno, že může pouze rodina.
ODPOVĚĎ
Co se týče úhrady za sociální služby, zde je situace trochu složitá. Na jedné straně více...

ZPRÁVY: Poradní orgán ombudsmana upozorňuje…

27.1.2023 Na Noci důstojnosti jsme připomněli tragický osud Doroty Šandorové, kterou před dvěma lety usmrtil pečovatel. Minulý rok na systematické návštěvě Domovu pod lípou pracovníci Kanceláře ombudsmana objevili a museli nahlásit závažná zjištění. A ombudsman kvůli špatnému zacházení s klienty podal na tento domov poté trestní oznámení. více...

Podporují nás

Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Nadace ZDRAVÍ PRO MORAVU
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.