pečuj doma

Válek s poplatky naráží. Oponují lékaři, politici i odborníci

5.3.2023

Plán ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) vrátit do hry regulační poplatky narazil. K záměru řešit například nadužívání urgentních příjmů sankcemi se staví skepticky lékaři, politici i experti. „Není to hlavní problém zdravotnictví, který by se teď měl řešit. Nemám pocit, že tam chodí lidé, kteří to nepotřebují,“ říká stínový ministr J. Špičák.

Podle experta na zdravotní právo Ondřeje Dostála (Piráti) je celý nápad „hasit požár“ poplatky nesystémový. „Důvod, proč lidé nadužívají urgentní příjmy, není to, že by si chtěli večer popovídat s lékařem. Ale to, že nemají praktika a další specialisty,“ řekl Dostál MF DNES. Podle něj by stát měl nejdřív zlepšit dostupnost zdravotní péče.

„Typický pacient záchranné služby je člověk s mnoha nemocemi, jemuž se zhorší základní onemocnění. Nemá, jak se dopravit k lékaři, a tak se obrací na záchranku. Vhodnější je systémové řešení – zajistit kvalitní a dostupnou primární péči,“ souhlasí Jana Poštová z pražské záchranky..

Ministr Vlastimil Válek tvrdí, že regulační poplatek není špatná věc, protože dochází k nadužívání urgentních příjmů. „Řada lidí tam chodí zbytečně. Otázka je, jak pomocí poplatku sankcionovat ty, kdo to nadužívají,“ řekl Válek v rozhovoru pro MF DNES. Jeho slova o nadužívání potvrzují i nemocnice. Podpořil ho Luděk Čarvaš, místopředseda Asociace českých a moravských nemocnic a ředitel Nemocnice Prachatice: „Řada pacientů zneužívá urgentní příjmy jako místo, kde se nechají ošetřit, když to nestíhají přes den v práci. Nečerpají akutní péči, ale plánovanou péči a požadují běžná ošetření, která by měl zvládat praktik. Pacienti obcházejí praktika i proto, že na urgentních příjmech dostanou ošetření dříve,“ uvedl.

Zdroj: iDNES

Videa o aktivizaci seniorů a dlouhodobě nemocných z naší tvůrčí  dílny.
Hovory L. Vencálka s M. Klapetkem a J. Štěpaníka s P. Jemelkou o etice ve zdravotnictví.
A z čeho ji hradit? Přečtěte si zevrubný informační článek Radky Pešlové, aktualizovaný pro rok 2023.
Pročtěte si naše noviny Pečujeme doma. Další číslo je na webu.

Články

PTÁTE SE: Musí jít peníze z prodeje domu opatrovance do dědictví?

20.3.2023 Mám opatrovnictví na mého strýce (80), který letos prodal dům. Jelikož nemá žádný účet, peníze dostal hotově. Momentálně je na tom opravdu zle, doktor říkal, že máme očekávat nejhorší. Soud vyžaduje, aby peníze byly zaslány na účet. Jak pokračovat? Lze nějak obejít soud, aby peníze byly svěřeny mně, nikoliv v dědictví jeho bratrovi, se kterým neměl dobrý vztah více...

PTÁTE SE: Doplňování lékařských zpráv v řízení o příspěvku na péči

19.3.2023 Chtěla jsem se zeptat, zda je nějaká změna v řízení k příspěvku na péči od 1.1.2023. Dnes mi bylo řečeno, že není možné do námitkového řízení dodávat lékařské zprávy - vysvětlím: probíhá řízení k PNP, 6.3.2023 bylo plánované vyšetření u psychiatra, a když maminka dnes přinesla tuto zprávu, že ji doloží do řízení, bylo jí řečeno více...

INFO: Placený nadstandard kvete, ať ministr chce nebo nechce

18.3.2023 Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) veřejně odmítá placenou nadstandardní lékařskou péči. Jenže nemocnice v Česku se vydávají opačným směrem.
Podle zjištění MF DNES různé připlácené služby a balíčky zavádějí další zařízení nebo o zavedení uvažují. A to i ta, která přímo podléhají ministerstvu. více...

Podporují nás

Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Nadace ZDRAVÍ PRO MORAVU
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Nadace Agrofert
Středočeský kraj
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.