pečuj doma

Velká kampaň na Milostivé léto probíhá v Brně

20.8.2022

Splatit své dluhy a zbavit se tak exekucí bez zaplacení úroků a penále můžou dlužníci od 1.9. při akci nazvané Milostivé léto. Podle slibů na velkou informační kampaň na billboardech, v obchodech i nemocnicích to vypadá, že oproti loňskému roku se teď Brňané o této možnosti i dozvědí.

Podpoře prvního Milostivého léta, které se konalo od října do letošního ledna, se totiž brněnští politici příliš nevěnovali. Pár dní před Vánocemi tak na radnici vyrazili studenti vyzvat primátorku, aby město dlužníky více informovalo. Na vrata Nové radnice pak symbolicky přitloukli plakát s výzvou.

„Vzhledem k tomu, že se jedná o rozhodnutí na vládní úrovni, očekává se, že primárně bude informační kampaň vedena z její úrovně. Na webu města Brna je zveřejněn informační článek, stejně tak na našem specializovaném webu o sociální péči,“ reagovala tehdy primátorka Markéta Vaňková (ODS).

O tom, že město o možnosti splatit dluhy dostatečně neinformovalo, svědčí i počet ukončených exekucí. „V prvním kole Milostivého léta evidujeme za magistrát 124 zastavených exekucí,“ uvedl mluvčí magistrátu Filip Poňuchálek. Brněnský dopravní podnik loni vyčíslil, že se Milostivé léto vztahovalo na pět tisíc jeho dlužníků, možnost využilo přes sto lidí. Další se pak zapojili v akci Jaro bez dluhů.

Chybu teď chtějí politici napravit. Ostatně je před volbami, takže na plakátech upozorňujících na možnost oddlužení se to jen hemží logy politických stran…

„Z pozice magistrátu jsme evidovali asi 8 800 pohledávek, splacen byl jen zlomek. Jsme teď aktivnější a vytvořili jsme konkrétní plán komunikace,“ řekl náměstek primátorky Petr Hladík (KDU-ČSL).

Milostivé léto se vztahuje na exekuce zahájené před 28. říjnem 2021 a týkající se dluhů u státu, měst, státních a městských firem, zdravotních pojišťoven, státních nemocnic, České televize či Českého rozhlasu a dalších veřejných institucí.

Zdroj: idnes

 

Doporučení odborníků z MZČR k očkování proti covidu v sezoně 2023/24. Nepřehlédněte!
Videa o aktivizaci seniorů a dlouhodobě nemocných z naší tvůrčí  dílny.
A z čeho ji hradit? Přečtěte si zevrubný informační článek Radky Pešlové, aktualizovaný pro rok 2023.
Pročtěte si naše noviny Pečujeme doma. Další číslo je na webu.

Články

PTÁTE SE: Potvrzení o ustanovení opatrovníka a ochrana údajů

26.9.2023 Dostal jsem od okresního soudu Usnesení o ustanovení opatrovníkem. Je to čtyřstránkový elaborát, obsahující velmi citlivé údaje o zdravotním stavu opatrovance. Lze požadovat u soudu nějaké jednoduché potvrzení o ustanovení opatrovníkem s odkazem na toto rozhodnutí tak, aby potvrzování o ustanovení opatrovníkem nebylo v rozporu více...

ZPRÁVY: Milí senioři, máte svátek, přijďte ho oslavit

25.9.2023 Vážení a milí přátelé a příznivci mezigenerační politiky Jihomoravského kraje, a samozřejmě taktéž čtenáři našeho webu, dovolujeme si vás pozvat na Svátek seniorů se Senior Pasy. Uskuteční se čtyři akce, a to 26. 9. ve Znojmě, 27. 9. v Hodoníně, 1. 10. v Brně na Zelném trhu a 3. 10. ve Slavkově. Více informací najdete na plakátcích k akcím. více...

PTÁTE SE: Pronájem výminku matce opatrovaného

24.9.2023 Jsem necelých pět let opatrovníkem mého nevlastního bratra. Bratr je částečně nesvéprávný (nesmí nijak nakládat s majetkem přesahující 5 000 Kč). Bydlí ve svém domě, který užívá k bydlení. Na pozemku je ještě výminek, který do letošního roku pronajímal, nájemník je po mozkové mrtvici, už se nevrátí. Mohu jako opatrovník výminek pronajmout více...

Podporují nás

Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Nadace ZDRAVÍ PRO MORAVU
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Nadace Agrofert
Středočeský kraj
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.