pečuj doma

Velká kampaň na Milostivé léto probíhá v Brně

20.8.2022

Splatit své dluhy a zbavit se tak exekucí bez zaplacení úroků a penále můžou dlužníci od 1.9. při akci nazvané Milostivé léto. Podle slibů na velkou informační kampaň na billboardech, v obchodech i nemocnicích to vypadá, že oproti loňskému roku se teď Brňané o této možnosti i dozvědí.

Podpoře prvního Milostivého léta, které se konalo od října do letošního ledna, se totiž brněnští politici příliš nevěnovali. Pár dní před Vánocemi tak na radnici vyrazili studenti vyzvat primátorku, aby město dlužníky více informovalo. Na vrata Nové radnice pak symbolicky přitloukli plakát s výzvou.

„Vzhledem k tomu, že se jedná o rozhodnutí na vládní úrovni, očekává se, že primárně bude informační kampaň vedena z její úrovně. Na webu města Brna je zveřejněn informační článek, stejně tak na našem specializovaném webu o sociální péči,“ reagovala tehdy primátorka Markéta Vaňková (ODS).

O tom, že město o možnosti splatit dluhy dostatečně neinformovalo, svědčí i počet ukončených exekucí. „V prvním kole Milostivého léta evidujeme za magistrát 124 zastavených exekucí,“ uvedl mluvčí magistrátu Filip Poňuchálek. Brněnský dopravní podnik loni vyčíslil, že se Milostivé léto vztahovalo na pět tisíc jeho dlužníků, možnost využilo přes sto lidí. Další se pak zapojili v akci Jaro bez dluhů.

Chybu teď chtějí politici napravit. Ostatně je před volbami, takže na plakátech upozorňujících na možnost oddlužení se to jen hemží logy politických stran…

„Z pozice magistrátu jsme evidovali asi 8 800 pohledávek, splacen byl jen zlomek. Jsme teď aktivnější a vytvořili jsme konkrétní plán komunikace,“ řekl náměstek primátorky Petr Hladík (KDU-ČSL).

Milostivé léto se vztahuje na exekuce zahájené před 28. říjnem 2021 a týkající se dluhů u státu, měst, státních a městských firem, zdravotních pojišťoven, státních nemocnic, České televize či Českého rozhlasu a dalších veřejných institucí.

Zdroj: idnes

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na kurzy pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v červnu Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

INFO: Letošní týden pro rodinu začíná 13. května

15.4.2024 Rodinný svaz ČR vyhlašuje pod záštitou hejtmana Jihomoravského kraje 16. ročník týdne rodiny s mottem: „ŠTĚSTÍ RODINY NEJSOU OSAMOCENÉ ŠEDINY“. Proběhne od 13. do 19. května a chce poukázat na důležitost blízkosti a bolestný nárůst osamělosti, především seniorů, vedoucí často k vyloučení, pádu do izolace až ubližování si. více...

ZPRÁVY: Pečující roku 2024. Nominace do 30. dubna

14.4.2024 Ministerstvo práce a sociálních věcí znovu otevírá nominace na ocenění Pečující roku, které si klade za cíl ocenit a veřejně uznat náročnou práci neformálních pečujících po celé České republice. Slavnostní předávání cen se uskuteční 6. června 2024 v rámci 7. ročníku konference Fórum rodinné politiky, která tento rok zamíří do Jihlavy. více...

PTÁTE SE: Lze dokládat nové lékařské zprávy k námitce u příspěvku na péči?

13.4.2024 Dceři snížili příspěvek na péči ze 4. na 3. stupeň, podali jsme námitku. V ní jsme podle rady rané péče a v podstatě logiky nedodali žádné další/nové lékařské zprávy, jenom zdůvodnili, proč nesouhlasíme. Z úřadu práce nám došlo rozhodnutí, že vzhledem k tomu, že jsme k námitce nepřiložili žádné lékařské zprávy či jiné důkazové prostředky, více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.