pečuj doma

Velká kampaň na Milostivé léto probíhá v Brně

20.8.2022

Splatit své dluhy a zbavit se tak exekucí bez zaplacení úroků a penále můžou dlužníci od 1.9. při akci nazvané Milostivé léto. Podle slibů na velkou informační kampaň na billboardech, v obchodech i nemocnicích to vypadá, že oproti loňskému roku se teď Brňané o této možnosti i dozvědí.

Podpoře prvního Milostivého léta, které se konalo od října do letošního ledna, se totiž brněnští politici příliš nevěnovali. Pár dní před Vánocemi tak na radnici vyrazili studenti vyzvat primátorku, aby město dlužníky více informovalo. Na vrata Nové radnice pak symbolicky přitloukli plakát s výzvou.

„Vzhledem k tomu, že se jedná o rozhodnutí na vládní úrovni, očekává se, že primárně bude informační kampaň vedena z její úrovně. Na webu města Brna je zveřejněn informační článek, stejně tak na našem specializovaném webu o sociální péči,“ reagovala tehdy primátorka Markéta Vaňková (ODS).

O tom, že město o možnosti splatit dluhy dostatečně neinformovalo, svědčí i počet ukončených exekucí. „V prvním kole Milostivého léta evidujeme za magistrát 124 zastavených exekucí,“ uvedl mluvčí magistrátu Filip Poňuchálek. Brněnský dopravní podnik loni vyčíslil, že se Milostivé léto vztahovalo na pět tisíc jeho dlužníků, možnost využilo přes sto lidí. Další se pak zapojili v akci Jaro bez dluhů.

Chybu teď chtějí politici napravit. Ostatně je před volbami, takže na plakátech upozorňujících na možnost oddlužení se to jen hemží logy politických stran…

„Z pozice magistrátu jsme evidovali asi 8 800 pohledávek, splacen byl jen zlomek. Jsme teď aktivnější a vytvořili jsme konkrétní plán komunikace,“ řekl náměstek primátorky Petr Hladík (KDU-ČSL).

Milostivé léto se vztahuje na exekuce zahájené před 28. říjnem 2021 a týkající se dluhů u státu, měst, státních a městských firem, zdravotních pojišťoven, státních nemocnic, České televize či Českého rozhlasu a dalších veřejných institucí.

Zdroj: idnes

 

Videa o aktivizaci seniorů a dlouhodobě nemocných z naší tvůrčí  dílny.
Hovory L. Vencálka s M. Klapetkem a J. Štěpaníka s P. Jemelkou o etice ve zdravotnictví.
A z čeho ji hradit? Přečtěte si zevrubný informační článek Radky Pešlové, aktualizovaný pro rok 2023.
Pročtěte si naše noviny Pečujeme doma. Další číslo je na webu.

Články

NÁVOD: Vše o pečovatelské službě - aktualizované rady

6.2.2023 Mnoha lidem nevyhovuje institucionalizované poskytování péče v různých domovech (též nazývaných i ústavech). Pokud má opečovávaný dostatek prostředků, případně potřebuje jen méně péče, nabízí naše sociální služby pomoc v domácnosti pomocí pečovatelské služby. Na všechny podstatné otázky odpovídá magistra Radka Pešlová. více...

ZPRÁVY: Co ukázal lednový výzkum ústavu STEM

5.2.2023 Česká veřejnost nejlépe hodnotí zdejší kvalitu zdravotní péče. Výzkum neziskového ústavu STEM byl proveden na reprezentativním souboru obyvatel České republiky starších osmnácti let v lednu. Na otázky odpověděl soubor 1089 respondentů. STEM žádal občany, aby vystavili vysvědčení fungování naší společnosti v roce 2022. více...

INFO: NRZP nesouhlasí se zvýšením ceny léků a chce o tom jednat

4.2.2023 Národní rada zdravotně postižených oslovila ministra financí Zbyňka Stanjuru, a to v souvislosti s jeho návrhem na zrušení 10 % sazby daně z přidané hodnoty a snížení 15 % sazby DPH o 1-2 procentní body. Současná 10 % DPH se vztahuje i na léky a návrh by vedl ke zvýšení cen léků. Tato změna by se velmi dotkla osob se zdravotním postižením. více...

Podporují nás

Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Nadace ZDRAVÍ PRO MORAVU
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.