pečuj doma

Vláda chce o tisícovku nižší růst penzí, a chce to stůj co stůj

15.2.2023

Vláda chce zvýšit důchody od června v průměru o 750 korun, řekl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka. Čtyři stovky měsíčně má dostat přidáno podle Jurečky každý důchodce, kromě toho penze mají vzrůst o 2,3 procenta. Tento princip nyní ministerstvo práce sepíše do návrhu, který znovu projedná vláda a pak i parlament.

Průměrný důchod v červnu o valorizaci zvýší o 750 Kč, řekl Jurečka. Ale pokud by se valorizovalo podle stávajících pravidel, byl by růst penzí zhruba o tisícovku vyšší.

Důchody se podle platného zákona zvyšují pravidelně vždy od ledna a pak také mimořádně, pokud za sledované období od posledního přidání přírůstek cen překročí pět procent.

Od loňského července do letošního ledna cenový přírůstek pro důchodcovské domácnosti činil podle Českého statistického úřadu 9,9 procenta. Ekonom Lukáš Kovanda napsal, že penze by podle platných pravidel měly v červnu vzrůst o 1771 korun.

Jurečka nyní  bude jednat se zástupci opozice, aby ve Sněmovně nižší růst penzí neblokovala. Poukázal na to, že při stanovení pravidel se nepočítalo s dvoucifernou inflací a následnými vysokými dopady na rozpočet.

Už první reakce ANO naznačují, že se vstřícností opozice nemůže vláda počítat. „Pro nás je to velmi citlivé téma. Chceme, aby důchodci dostali to, co jim patří,“ řekla šéfka poslaneckého klubu hnutí ANO Alena Schillerová.

Argumentaci vlády, že tvůrci valorizačního schématu nepočítali s vysokou inflací, a proto je vláda povinna ho změnit v neprospěch důchodců, označila za drzost. ANO má 72 poslanců a spolu se 20 poslanci SPD i určité možnosti brzdit přijetí zákona.

Na otázku iDNES.cz, zda má vláda připravený plán B pro případ, že se poslanci opozice - tedy ANO a SPD - postaví k vládnímu návrhu negativně a budou se snažit dosáhnout toho, aby důchody vzrostly víc, než teď, odvětil premiér Petr Fiala, že vláda je připravena prosadit svou vůli stůj co stůj.

Zdroj: iDNES

 

Videa o aktivizaci seniorů a dlouhodobě nemocných z naší tvůrčí  dílny.
Hovory L. Vencálka s M. Klapetkem a J. Štěpaníka s P. Jemelkou o etice ve zdravotnictví.
A z čeho ji hradit? Přečtěte si zevrubný informační článek Radky Pešlové, aktualizovaný pro rok 2023.
Pročtěte si naše noviny Pečujeme doma. Další číslo je na webu.

Články

PTÁTE SE: Musí jít peníze z prodeje domu opatrovance do dědictví?

20.3.2023 Mám opatrovnictví na mého strýce (80), který letos prodal dům. Jelikož nemá žádný účet, peníze dostal hotově. Momentálně je na tom opravdu zle, doktor říkal, že máme očekávat nejhorší. Soud vyžaduje, aby peníze byly zaslány na účet. Jak pokračovat? Lze nějak obejít soud, aby peníze byly svěřeny mně, nikoliv v dědictví jeho bratrovi, se kterým neměl dobrý vztah více...

PTÁTE SE: Doplňování lékařských zpráv v řízení o příspěvku na péči

19.3.2023 Chtěla jsem se zeptat, zda je nějaká změna v řízení k příspěvku na péči od 1.1.2023. Dnes mi bylo řečeno, že není možné do námitkového řízení dodávat lékařské zprávy - vysvětlím: probíhá řízení k PNP, 6.3.2023 bylo plánované vyšetření u psychiatra, a když maminka dnes přinesla tuto zprávu, že ji doloží do řízení, bylo jí řečeno více...

INFO: Placený nadstandard kvete, ať ministr chce nebo nechce

18.3.2023 Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) veřejně odmítá placenou nadstandardní lékařskou péči. Jenže nemocnice v Česku se vydávají opačným směrem.
Podle zjištění MF DNES různé připlácené služby a balíčky zavádějí další zařízení nebo o zavedení uvažují. A to i ta, která přímo podléhají ministerstvu. více...

Podporují nás

Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Nadace ZDRAVÍ PRO MORAVU
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Nadace Agrofert
Středočeský kraj
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.