pečuj doma

Vláda kvůli dovoleným znovu hazarduje, říkají experti

26.5.2021

Vláda nově považuje za bezinfekčního i toho, kdo dostal jen první dávku vakcíny proti covidu-19. Není ale jasné, o co krok opírá. Celou věc navíc odborníci ostře kritizují. Končící Arenberger rozhodnutí představil jako další „příjemnou záležitost“. Nyní lidem stačí uplynutí tří týdnů od první dávky očkování a jsou považováni za bezinfekční.

V reálu to znamená, že nepotřebují test k návštěvě restauračních zahrádek, hromadných akcí nebo kadeřnictví.

Doposud lidé museli čekat na uplynutí dvou týdnů po druhé dávce, cesta k potvrzení o bezinfekčnosti tak mohla trvat i déle než tři měsíce. Novinka se týká vakcín s dvoudávkovým schématem, tedy všech kromě látky od Johnson & Johnson, která se podává v jediné dávce.

O co se rozhodnutí opírá, vláda neupřesnila. Rozhodnutí však vyvolalo kritiku mezi odborníky na vakcinologii i epidemiologii.

„Vakcinologická společnost i klinická skupina Ministerstva zdravotnictví nesouhlasila s potvrzováním bezinfekčnosti po první dávce, odborně je to nesmysl. Dávat přednost motivaci a dovoleným před odborným smyslem vakcinace je více než odvážnost,“ reagoval Roman Chlíbek, předseda České vakcinologické společnosti.

Přidal se i epidemiolog Rastislav Maďar, který upozornil, že se krok může z hlediska dlouhodobého vývoje situace vymstít. „Vloni jsem při tlaku na urychlení rozvolňování řekl, že vláda se rozhodla sjet černou sjezdovku přímo dolů bez brždění šusem místo rozvážných oblouků, kdy je situace víc po kontrolou. Teď se to tak trochu opakuje. I když to poprvé přežijete, druhá jízda může skončit tragicky,“ přirovnal rozhodnutí k předešlým vládním přešlapům.

Že jediná dávka vakcíny nestačí, před několika týdny upozornila i britská studie zveřejněná v časopise Science. Jedna dávka vakcíny proti covidu-19 Pfizer/BioNTech podle ní zřejmě nevyvolává dostatečnou imunitní reakci, aby ochránila před nákazou mutacemi koronaviru, které v současnosti převládají. Přestože lidé již vyléčení z covidu vykazovali lepší ochranu, jednodávkové schéma výzkumníci nedoporučují ani pro ně.

„Naše zjištění ukazují, že lidé, kterým byla podána první dávka vakcíny a kteří dříve nebyli infikováni SARS-CoV-2, nejsou plně chráněni proti rozšířeným a obávaným mutacím. Tato studie zdůrazňuje význam druhých dávek vakcíny pro ochranu populace,“ uvedla Rosemary Boytonová, profesorka imunologie na Královské univerzitě v Londýně.

Podle Mariana Hajdúcha, ředitele Ústavu molekulární a translační medicíny v Olomouci, by ochrana v takovém režimu mohla fungovat pro ty, kdo už nemoc prodělali a dostali první dávku očkování. Jinak podobně jako další odborníci vidí rizika. „Po první dávce je riziko přenosu nemoci covid-19 snížené jen o 35 až 50 procent,“ uvedl Hajdúch.

Upozornil, že postup může znamenat problémy i vzhledem k novým variantám koronaviru, které mohou ochraně očkovací látkou částečně unikat. Odkázal například na data z britského Boltonu, kde se tzv. indická varianta viru nejvíce rozšířila mezi dětmi a následně mezi dospělými, kteří byli očkováni jen jednou dávkou vakcíny.

Zdroj: Seznam Zprávy

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Zveme vás na konzultační skupinu, kterou pořádáme 27. února 2025 v Brně.
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

PTÁTE SE: Jaké mám možnosti práce při rentě po pracovním úrazu

20.1.2025 Pobírám rentu po pracovním úraze. Našel jsem si zaměstnání za minimální mzdu, které odpovídá mému omezení. Mohu si ještě najít přivýdělek na dohodu o pracovní činnosti nebo dohodu o provedení práce?
ODPOVĚĎ
Renta není omezením. Jen výše renty je až po odečtení příjmů, které dosahujete prací více...

INFO: Rozvoji dobrovolnictví v Česku pomůže nová koncepce

19.1.2025 Vláda České republiky schválila Koncepci rozvoje dobrovolnictví do roku 2030. Jedná se o historicky první strategický dokument, který pomůže komplexně rozvíjet dobrovolnictví v České republice. Podle dat Českého statistického úřadu se v roce 2023 do dobrovolnictví zapojilo přes 1,6 milionu obyvatel ČR, data za loňský rok ještě nejsou. více...

PTÁTE SE: Můžu sjednat opatrovankyni pojištění majetku?

18.1.2025 Jsem opatrovnicí a zjistila jsem, že opatrovaná (95 let), která je majitelkou bytu a nyní pobývá v domově seniorů, nemá uzavřené pojištění bytu, domácnosti a odpovědnosti za škodu. Byt nikdo neobývá, nicméně může dojít v bytě k nějaké pojistné události, ať již k havárii nebo vloupání. Mohu uzavřít za opatrovanou pojistnou smlouvu, a v případě, že ano, více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.