pečuj doma

Vláda přemýšlí, že v létě už utne testy

17.5.2021

Vláda dostala na stůl návrh, že pokud bude mít epidemie nadále sestupnou tendenci a počet nakažených bude klesat, povinné preventivní testování v létě skončí. Podle epidemiologů je to však předčasný a riskantní krok. V září musíme vědět, jakou virovou nálož ve společnosti máme, a ne být ve tmě, řekl epidemiolog Petr Smejkal.

Testování ve firmách i na úřadech má podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) pokračovat ještě celý červen. Jenže klinická skupina ministerstva zdravotnictví přišla s doporučením, aby se v plošné preventivní testování zastavilo už při výskytu nových nákaz u čísla 75 na sto tisíc obyvatel. Potvrzených případů za posledních 7 dní na 100 tisíc obyvatel je za sobotu 73. Podle epidemiologů je však ukončení povinného testování před létem riskantní krok. „Potřebujeme vědět, co tady je a bude. A když nebudeme testovat, tak to nevíme,“ míní členka MeSES a viroložka Ruth Tachezy. Plošné testování ve školách je podle ní nutné zachovat alespoň do konce školního roku.

Podle člena skupiny MeSES a hlavního epidemiologa IKEM Petra Smejkala se dá očekávat, že v létě bude epidemická situace klidná. Stejně tomu bylo i v loňském roce, řekl. Také Tachezy očekává, že pandemie bude nadále na ústupu. Obává se však, co přinese pondělní rozvolnění, kdy se mimo jiné otevřou zahrádky restaurací. 

Pokud by se přestalo testovat před létem, bylo by to, jako když během letu pilot vypne motor, řekl Smejkal. V létě bude situace zřejmě klidnější, v září však bude zapotřebí vědět, jak na tom jsme. „V září bychom měli vědět, jakou virovou nálož v populaci máme a ne být ve tmě. Mně to připadá trochu předčasné,“ komentoval Smejkal návrh ukončit testování v červnu. Velice závažný faktor bude podle epidemiologů letní cestování. Náročný bude návrat, a to co lidé přivezou ze zahraničí, obává se Smejkal. Z toho důvodu je zapotřebí velice dobře nastavit testování lidí při návratu do země a vstupu do ČR, myslí si Tachezy. Stát by měl podle nich podporovat testování zaměstnanců po návratu z dovolené.

Zatím totiž není dost jasné, jaké mutace koronaviru a v jakém množství se v Česku vyskytují. „Dohled nad cirkulujícími kmeny zatím není takový, abychom si mohli říct, tady nám nic nebezpečného nehrozí,“ vysvětlila Tachezy.

Jako další důležitý moment vidí epidemiologové návrat dětí do škol v září. I ty by podle epidemiologů měly být na počátku podzimu plošně otestovány. Podle Tachezy by možná mohlo trvat jen dva až čtyři týdny.

Mělo by se jím ale ověřit, jak velká virová nálož mezi dětmi po prázdninách je. Pokud by pozitivních testů nebylo mnoho, mohlo by se s testováním žáků přestat, řekla viroložka. „Uvidíme také, jaká bude míra proočkovanosti v září,“ dodal Smejkal.  Skupina MeSES bude doporučovat zároveň přejít na používání přesnějších PCR testů, a to ve školách i ve firmách.

„Klinická skupina má dnes nějaký názor, ale to ve finále musí potvrdit vláda,“ reagoval Havlíček.

Zdroj: idnes

 

Moravskoslezský kruh, z. s. realizuje nový projekt.
Poslouchejte, odpočiňte a zacvičte si...
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

ZPRÁVY: Až 44 procentům případů demence lze předejít

18.7.2025 Studie publikovaná online v červnu 2025 v časopise JAMA Neurology prokazuje, že udržování optimálního cévního zdraví v pozdním věku může významně snížit riziko vzniku demence před dosažením věku 80 let. Vědci v ní odhadli podíl nových případů demence spojených s modifikovatelnými rizikovými vaskulárními faktory. více...

PTÁTE SE: Jak sepsat závěť, když je jedno z dětí omezeno ve svéprávnosti

17.7.2025 Jsem opatrovník svého mentálně postiženého syna, který je v ústavu sociální péče, je mu 33 let, je zbavený svéprávnosti. A pak mám staršího syna, který bydlí se svojí rodinou. Chtěla bych sepsat závěť a nevím, zda je lepší to vše odkázat staršímu synovi, s podmínkou, že dá mladšímu bratrovi určitou část finančních prostředků na jeho účet více...

INFO: Videa s lékařkou Horkou a se zástupcem ombudsmana Schormem

16.7.2025 Natočili jsme dvě nová videa z cyklu Etika ve zdravotnictví a sociálních službách.
Z rozhovoru s lékařkou, psycholožkou a terapeutkou Horkou se dozvíte, jak liší etika práce profesionálního a rodinného pečujícího a jaké zásady by měl dodržovat rodinný pečující. Doktorka Taťjána Horká vychází z bohaté praxe více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.