pečuj doma

Vláda se vysmála rizikovým profesím. Chaotická sněmovna

9.11.2024

Vítězství koalice je opět blyštivé a skvělé, jak říkal Jiří Paroubek. Důchodovou reformu ve třetím čtení odhlasovali koaliční poslanci v pátek po poledni, zatleskali si a šli domů. O tom, že by vláda jednala s rozmyslem a po zralém uvážení, však mnoho nenasvědčuje. Zákon projednávala sněmovna od května a přitom se koalice musela dohadovat ještě v pátek ráno.

A to o to, jak naložit se zaměstnanci v tzv. rizikových pozicích. Naprosto nečekaně (i pro některé koaliční poslance) totiž na samém konci druhého čtení podali koaliční poslanci Benda a Jakob pozměňovací návrh, kterým velice radikálně omezili možnost odejít do předčasného důchodu zaměstnancům v náročných profesích. Tento nápad vyhodil pojistky i některým koaličním exponentům a tak se o řešení koalice dohadovala do poslední chvíle.

Těžko říci, zda to, co vymyslely vládní hlavy, bude někdy fungovat. Zaměstnancům, které naši milí pravicoví asociálové vyloučili z řad náročných profesí (jedná se o 127 tisíc osob), mají prý platit zaměstnavatelé povinně čtyři procenta z hrubé mzdy do nepovinného třetího důchodového pilíře. Jak tenhle trik vláda zdůvodňuje, nevíme, oficiálně se neráčila vyjádřit, stejně jako nekonkretizovala, jak zajistí, že zaměstnavatel povinně odvede platbu do nepovinného fondu.

Lze si bez problémů představit, jak zaměstnavatel zatlačí na tyhle profese, aby si žádný třetí pilíř nezakládali. Následně pak se svatouškovskou tváří bude moci říkat, že by dotyčnému moc rád platil, ale nemá kam. Chce koalice udělat tento penzijní nástroj povinným pro některé profese? Nevíme, na to vznikla dohoda příliš narychlo a nepromyšleně.

Koalice má „důchodovou reformu“ za jeden ze svých největších počinů a přitom dělá vše pro to, aby zákon vypadal jako chaotická improvizace. V posledku zákon odmítli i Piráti, kteří jej věrně ještě s vládou tlačili, prý ze zásadních důvodů, ale zda to je, či není jen uražená ješitnost, posoudí jen Bůh.

Každopádně hutníci, skláři či zdravotní sestry mohou na úřad vlády posílat děkovné dopisy. Vláda jim znemožnila předčasný důchod bez penalizace, ale za to jim slíbila kompenzaci, pro jejíž dosažení nezná ani postup, ba neví ani, zda příslušné změny zákonů vůbec stihne projednat. Ale kdo pochybuje o slibech s relevancí předpovědi počasí na příští čtvrtletí, je nezodpovědný dezolát a pošleme na něj plukovníka Foltýna.

Že vládní obrat označily odbory za podraz, se nikdo divit nemůže. Rok v rámci tripartity vyjednávala vláda s odbory i zaměstnavateli podmínky předčasných důchodů pro náročné profese, ale pak přijde náhlé vnuknutí a dohody neplatí. Chcete lepší důkaz chaotičnosti vládního počínání?

Mlhavé sliby

U současné vlády se zhusta zdůrazňuje, že je to uskupení postavené na hodnotách, jenže jaké hodnoty však reprezentuje tohle chování? Sliby, které koalice dává rizikovým profesím, jsou natolik mlhavé, že jim nemohou věřit ani sami poslanci.

Zdroj: Lidovky

 

 

Přihlaste se na nový program kurzů pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v Brně.
Moravskoslezský kruh, z. s. realizuje nový projekt.
Poslouchejte, odpočiňte a zacvičte si...
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.

Články

ZPRÁVY: Očkování dospělých je v ČR podceňovaný nástroj

1.5.2025 Tento týden si Česká republika tradičně připomíná význam očkování, a to díky Evropskému imunizačnímu týdnu. Iniciativa Světové zdravotnické organizace (WHO) vyzdvihuje klíčovou roli vakcinace, která za posledních 50 let zachránila minimálně 154 milionů životů. To je v průměru 6 životů každou minutu, každý den po půl století. více...

INFO: „Někdo se musí postarat.“ Vládnem Evropě v péči o blízké

1.5.2025 Podle odborníků je ochota pečovat v České republice o příbuzné hluboce zakořeněná, mezi Evropany jsme na špičce, zároveň ale rodiny nemají příliš na výběr. Lidé v častěji využívají možnost se starat o své blízké až 90 dní v domácím prostředí. Podle odbornic na něj ale přímo nenavazuje žádná podpora. Vyjímáme ze Seznam zprávy. více...

ZPRÁVY: Maximální soběstačnost a prodloužení života ve zdraví

30.4.2025 Národní plán rozvoje geriatrie do roku 2035 (NPRG), který začátkem dubna schválila vláda ČR, odpovídá na aktuální demografický vývoj a nárůst počtu seniorů, kteří potřebují specifickou zdravotní a sociální podporu. Tento strategický dokument představili zástupci MZ ČR a České gerontologické a geriatrické společnosti (ČGGS) ČLS JEP. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.