pečuj doma

Pětikoalice je neoblomná, snížení plateb za pojištěnce potvrdila

27.8.2022

Poslanecká sněmovna v sobotu znovu schválila návrh Fialovy vlády odebrat ze systému českého zdravotnictví 14 miliard korun, tedy snížit nemocnicím platby za pojištěnce. Přehlasovala tak veto prezidenta Zemana, který se obává záporného dopadu na kvalitu a dostupnost zdravotní péče.

Vládní představitelé takové důsledky jednomyslně odmítají. Podle předsedkyně sněmovny a šéfky TOP 09 Markéty Pekarové Adamové se prezident mýlí. Zdravotní pojišťovny prý mají k dispozici desítky miliard v rezervách, takže žádný problém to nezpůsobí, tvrdí.

Tomáš Cikrt, expert pro zdravotnictví: „Nebyl bych tak příkrý v tom, že se prezident mýlí. Co říká, má racionální základ a těch 14 miliard by určitě zdravotnictví využilo dobře. Já bych dal za pravdu oběma stranám. Oba přístupy mají své důvody. Ministr zdravotnictví hovořil se zdravotními pojišťovnami. A ony ho údajně ujistily, že to za daných okolností zvládnou. A těch peněz je tam o něco více, než se původně předpokládalo. Ovšem nešermoval bych desítkami miliard korun, protože všechny tyto peníze nejsou rezervy. Pojišťovny mají celou řadu povinností, které jim plynou ze zákonů, takže to nejsou čistě jenom rezervy.“

Tomio Okamura (SPD) nevěří, že se péče nezhorší: „Nyní vláda ponese odpovědnost za každého člověka, který bude mít kvůli horší zdravotní péči poškozené zdraví či pokud kvůli tomu dokonce zemře. Pro Fialovu „ukrajinskou vládu“ jsou na prvním místě zájmy ciziny. Kvůli vládě mají problémy zdravotně postižení občané. Za zdravotní pomůcky si nově připlatí ze svého. Navíc hrozí nedostatek zdravotních pomůcek.“

Už jsme informovali, že se připravuje novela zákona č. 329/2011 Sb., o dávkách pro osoby se zdravotním postižením. Národní rada zdravotně postižených v ní nesouhlasí s řadou věcí. Předseda NRZP Václav Krása: „Nesouhlasíme především s malým zvýšením příspěvku na mobilitu. Novela vůbec nereaguje na zvýšenou spotřebu elektrické energie u lidí, kteří jsou odkázáni na elektrické přístroje, jako jsou dýchací přístroje, domácí dialýzy apod. NRZP ČR zásadně nesouhlasí, aby byla zvýšená spotřeba el. energie řešena dávkou mimořádná okamžitá pomoc, protože se nejedná o mimořádný okamžitý problém, ale problém trvalý.“

Zdroj: Parlamentní listy, NRZP, irozhlas

Moravskoslezský kruh, z. s. realizuje nový projekt.
Poslouchejte, odpočiňte a zacvičte si...
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

PTÁTE SE: Opětovná žaloba v řízení o invalidním důchodu

11.7.2025 Jsem pečující osobou o prarodiče a sama mám zdravotní problémy. Z tohoto důvodu jsem se rozhodla požádat o invalidní důchod, který mi byl dříve uznán a poté odebrán. Vzhledem k tomu, že se mi zhoršil zdravotní stav, jsem se rozhodla o ID požádat znovu na konci roku 2023. Invalidní důchod mi byl znovu zamítnut. více...

INFO: Domácí hospice výjimky pro neonkologické pacienty nevybojovaly

10.7.2025 Domácí hospice se čím dál častěji starají i o pacienty s jinou než onkologickou diagnózou, kde ovšem závěr života probíhá jinak. Právě tento fakt chtělo Fórum domácích hospiců zohlednit během letošního dohodovacího řízení s pojišťovnami – ovšem neúspěšně. Výsledkem může být menší ochota domácích hospiců brát tyto pacienty do péče. více...

PTÁTE SE: Co spadá do potřeby oblékání a obouvání

9.7.2025 Manželka, pečující i opatrovník své matky v jedné osobě, opětovně žádá o příspěvek na péči. V žádosti uvedla, že mamince dennodenně na noc pomáhá s navlékáním plenkových inkontinenčních kalhotek. Posudkový lékař do vyjádření napsal, že tento úkon spadá do životní potřeby: oblékání a obouvání. Je to správně? více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.