pečuj doma

INFO: Výsměch Jurečkovi za výroky, že lidé budou v penzi 21,5 let

29.5.2024

Poslanci opozičního ANO se přou s ministrem práce a sociálních věcí Marianem Jurečkou z KDU-ČSL kvůli tomu, že vláda tvrdí, že v penzi lidé stráví v průměru 21,5 roku. Sněmovna pokračuje na mimořádné schůzi v diskusi o návrhu důchodové reformy, která má zvýšit věk odchodu důchodu nad 65 let podle doby dožití.

Lidé se dožívají nižšího věku, než tvrdí vláda, protestuje v parlamentu opozice. “Dnes je ta realitu u mužů 11 let v důchodu a u žen 17 let,“ poukázal poslanec ANO Jiří Mašek na to, že muži se nyní dožívají v průměru 76 let a ženy 82 let.

„Důchodová reforma spočívá v tom, že se toho důchodu nedožijeme,“ vysmívala se vládě a jejímu návrhu Maškova kolegyně Berenika Peštová.

Poslanci opozičního hnutí upozorňovali už v úterý, kdy mimořádná schůze začala, že 21,5 roku v penzi, jimiž argumentuje vláda, vůbec nevychází, a to vzhledem k tomu, jakého věku se lidé v Česku v průměru dožívají.,

„Vy manipulujete s čísly a ani to neumíte vysvětlit,“ vytkl Jurečkovi stínový ministr práce a sociálních věcí za ANO Aleš Juchelka.

„Doba dožití neznamená, že budou lidé pobírat důchod 21 a půl let,“ reagoval na něj poslanec Mašek.

 „Váš plán na zvyšování věku odchodu do důchodu je mimo realitu,“ vyčetl vládě předseda opozičního ANO Andrej Babiš. Důležitá je také doba dožití ve zdraví, zdůraznil. „Pokud se vrátíme do vlády, chceme to vrátit, a přes 65 let odchodu do důchodu nejede vlak,“ řekl předseda ANO.

„Co nám předkládáte, není vůbec žádná reforma,“ odmítl návrh pětikoalice bývalý premiér. „Není to nic jiného než prachsprosté snižování valorizace a zvyšování věku odchodu do důchodu,“ prohlásil dále Babiš .

Dodejme, že Babiš vidí jako řešení druhý penzijní pilíř, do kterého by si občané dobrovolně přispívali. Na rozdíl od podobného plánu bývalé vlády Petra Nečase by ale nebyl v režii soukromých penzijních fondů, ale byl by spravovaný nebo garantovaný státem. To je už dávný návrh Martina Potůčka, o němž jsme už několikrát psali.

Zdroj: idnes, red

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na kurzy pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v červnu Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

ZPRÁVY: Riziko úmrtí z vedra u nás velmi stoupá, říká expert

14.6.2024 O více než 40 procent vzrostlo za posledních 30 let v Česku riziko úmrtí z vedra. Muži se ovšem dokázali na vysoké teploty adaptovat lépe než ženy. „Podle jedné z hypotéz za to může rozdílná socioekonomická úroveň mužů a žen,” říká v rozhovoru pro iDNES.cz Tomáš Janoš z centra RECETOX Přírodovědecké fakulty MU. Vyjímáme z něho: více...

INFO: Rusové počítají s velkou válkou, ale nás mezi dvacítku nepřátel neřadí

14.6.2024 Více než polovina Rusů, a to 57 procent, počítá s možností vypuknutí třetí světové války. Ve vítězství Ruska či koalice s ruskou účastí věří 64 procent dotázaných, napsal server The Moscow Times. Vychází přitom z průzkumu výzkumné skupiny Russian Field. Potěšující pro nás snad je, že ČR Rusové nezahrnují mezi dvacítku hlavních nepřátel. více...

PTÁTE SE: Úmrtí rodiče, který se staral o syna s mentálním postižením

13.6.2024 Zemřelý žil ve společné domácnosti s dospělým synem s mentální retardací. Vše kolem vyřizuje mladší sourozenec. Ale nejsme si jistí, že jsou zajištěny jeho práva a ochráněny jeho zájmy.
ODPOVĚĎ
Děkujeme Vám za dotaz a za důvěru, se kterou jste se na nás obrátila. Musím říci, že z Vašeho dotazu mi není úplně jasné, z čeho plynou více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.