pečuj doma

Vyšší důchod pro ženy, které vychovávaly dvě děti

19.5.2024

Návrh penzijní reformy, který začne v následujících týdnech projednávat sněmovna, přináší výraznou podporu matkám za péči pouze o první dvě děti. Za další potomky dostanou jen pětistovku výchovného. Představitelé ministerstva práce a sociálních věcí České republiky totiž upravili původní verzi zákona.

Ženy mívají vyměřené výrazně nižší důchody než jejich manželé. Důvodem bývá, že o společné malé děti při výchově pečují právě ony. Mnohdy také zůstávají doma, aby se mohly celodenně starat o své blízké, kteří se neobejdou bez pomoci. K tomu, aby ani ony ve stáří nemusely strádat kvůli příliš nízkému důchodu, jim mají pomoci některá opatření chystané vládní důchodové reformy. Jde zejména o takzvaný fiktivní anebo rodinný vyměřovací základ za výchovu prvních dvou dětí a také novou nabídku dobrovolného sdílení vyměřovacího základu oběma manžely-seniory.

Některé hlavní body reformy penzí:

Výhody rodinného vyměřovacího základu mají v budoucnu pocítit všechny ženy, které takto pečovaly o jedno či dvě děti do věku tří let nebo pokud se staraly o závislou osobu. Za toto období jim úředníci důchod vyměří tak, jako by pobíraly průměrnou mzdu.

V případě, že tyto ženy vychovaly více dětí, bude ovšem stát brát v úvahu pouze první dvě z nich. „Pro matky s větším počtem dětí zůstane zachováno výchovné ve výši 500 korun, které bude náležet pouze za třetí a každé další vychované dítě,“ uvedl mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Jakub Augusta.

Úředníci tak zřejmě reagovali na kritiku, které se dostalo jejich původnímu návrhu. Podle něj by se z průměrného příjmu vyměřoval důchod za péči o všechny vychované děti.

Kupříkladu podle předsedkyně spolku Senioři České republiky Jany Ouředníčkové by se tak nespravedlivě zvýhodňovaly ženy s nízkými příjmy způsobenými jejich nízkou kvalifikací. „Když budete tři roky na mateřské postupně se sedmi dětmi, získáte do důchodu 28 započtených let o výši průměrné mzdy, které ale nedosahuje větší část obyvatel,“ glosovala ministerský návrh Ouředníčková.

Zdroj: denik.cz

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na kurzy pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v červnu Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

ZPRÁVY: Riziko úmrtí z vedra u nás velmi stoupá, říká expert

14.6.2024 O více než 40 procent vzrostlo za posledních 30 let v Česku riziko úmrtí z vedra. Muži se ovšem dokázali na vysoké teploty adaptovat lépe než ženy. „Podle jedné z hypotéz za to může rozdílná socioekonomická úroveň mužů a žen,” říká v rozhovoru pro iDNES.cz Tomáš Janoš z centra RECETOX Přírodovědecké fakulty MU. Vyjímáme z něho: více...

INFO: Rusové počítají s velkou válkou, ale nás mezi dvacítku nepřátel neřadí

14.6.2024 Více než polovina Rusů, a to 57 procent, počítá s možností vypuknutí třetí světové války. Ve vítězství Ruska či koalice s ruskou účastí věří 64 procent dotázaných, napsal server The Moscow Times. Vychází přitom z průzkumu výzkumné skupiny Russian Field. Potěšující pro nás snad je, že ČR Rusové nezahrnují mezi dvacítku hlavních nepřátel. více...

PTÁTE SE: Úmrtí rodiče, který se staral o syna s mentálním postižením

13.6.2024 Zemřelý žil ve společné domácnosti s dospělým synem s mentální retardací. Vše kolem vyřizuje mladší sourozenec. Ale nejsme si jistí, že jsou zajištěny jeho práva a ochráněny jeho zájmy.
ODPOVĚĎ
Děkujeme Vám za dotaz a za důvěru, se kterou jste se na nás obrátila. Musím říci, že z Vašeho dotazu mi není úplně jasné, z čeho plynou více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.