pečuj doma

Začala opět kampaň s názvem Měsíc bláznovství

4.4.2024

Práh jižní Morava pořádá během dubna 22. ročník destigmatizační kampaně Měsíc bláznovství. Jejím cílem je informovat veřejnost o psychickém zdraví i potížích a odbourávat předsudky vůči lidem s duševním onemocněním. Návštěvníci se mohou těšit na bohatý kulturní i vzdělávací program.

Jeho součástí je seminář pro odbornou veřejnost “Bydli! Bydlíš? Bydlíme.” a otevřená diskuze pro odborníky i veřejnost “Dobrá praxe při práci s lidmi bez domova”.

Nevšední pohledy přináší výstava fotografií "Kde je doma" zaměřená na bydlení lidí v nouzi. Do života s duševním onemocněním se veřejnost vžije na autorském čtení Michaely Malé z knihy "Cestou necestou aneb Příběhy psychotických duší" nebo při návštěvě informačního stánku “Cesta do světlých zákoutí duše” na Zelném trhu.

Umělecký zážitek z pomezí divadla a poezie nabídne vystoupení destigmatizační slam poetry. Program doplňuje také vernisáž a výstava Martiny Koubkové nebo koncert Kateřiny a Dalibora Štruncových s kapelou Bárka. Měsíc bláznovství probíhá v Brně pod záštitou radní pro sociální oblast Jihomoravského kraje Bc. Jany Leitnerové.

Tématem, které spojuje několik akcí letošního Měsíce bláznovství, je bydlení lidí s duševními potížemi. 

„Během naší dlouholeté práce si neustále ověřujeme, že bydlení je pro lidi zotavující se z duševního onemocnění opravdu důležité. A není to jenom o tom mít střechu nad hlavou, ale i o dovednosti v bytě funkčně žít a starat se o něj. Proto se v Prahu snažíme našim klientům s bydlením pomáhat, a to prostřednictvím týmů podpory bydlení a chráněného bydlení”, říká Blanka Veškrnová, ředitelka organizace Práh jižní Morava.

Na bydlení je proto zaměřen seminář určený odborné veřejnosti “Bydli! Bydlíš? Bydlíme.”, ale i otevřená diskuze pro odborníky i veřejnost "Dobrá praxe při práci s lidmi bez domova”. Ta se uskuteční v Café Práh 11. 4. v čase od 14:30 do 16:30, přičemž navštívit ji může každý se zájmem o dané téma. Diskutujícími budou jak odborníci z různých organizací, tak i lidé se zkušeností s duševním onemocněním a životem na ulici. Ti promluví o podpoře lidí na ulici, jejich destigmatizaci i dobré praxi při práci s touto cílovou skupinou.

Pohled do bydlení lidí v nouzi z uměleckého hlediska nabídne výstava fotografií KDE JE DOMA. Její vernisáž se odehraje 2. 4. v 18 hodin v Café Práh, zatímco výstava bude k vidění od 2. do 17. 4. Fotografie nechají nahlédnout do příběhů a obličejů lidí, pro které má domov zcela specifický význam, anebo také vůbec žádný. Cílem výstavy je zvýšit povědomí o skupině lidí, pro kterou není domovem to, co pro většinu společnosti, a tak přispět k jejich destigmatizaci. 

„Jsme rádi, že se problematika bezdomovectví může dostat do povědomí lidí kreativní formou. Za tým považujeme přijetí lidí bez domova ze strany širší veřejnosti jako klíčový prvek při jejich začlenění do společnosti a také na jejich cestě k zotavení ”, říká Tereza Chvojková, vedoucí Terénního týmu podpory bydlení organizace Práh jižní Morava.

Pro mnoho lidí je těžké si představit, jaký je život s duševními potížemi. Právě tento zážitek ale pomáhá vyvracet předsudky a mýty o duševních onemocněních. Proto mohou lidé navštívit autorské čtení Michaely Malé z knihy "Cestou necestou aneb Příběhy psychotických duší", které se uskuteční 3. 4. od 17 hodin v Café Práh.

Cestu z “temných” do “světlých” zákoutí psychických potíží a duševního zdraví lidem umožní prožít informační stánek v horní části Zelného trhu, který zde bude 4. 4. od 13 do 18 hodin. Zájemci z řad veřejnosti si zde budou moct vyzkoušet simulátory deprese a schizofrenie, ale i relaxace a cvičení na podporu duševního zdraví.

Překonávání mýtů o duševních potížích netradiční formou nabídne také večer destigmatizační slam poetry s podtitulem “Jsem HLAVNĚ člověk, ať slamuju nebo blázním”. Na tuto ojedinělou performace mohou lidé zavítat 19. 4. v 19 hodin do Café Práh. Kulturní program kampaně doplní i koncert Kateřiny a Dalibora Štruncových s kapelou Bárka, který se odehraje 26. 4. od 19 hodin taktéž v Café Práh. Zazní zde jak autorská tvorba Dalibora Štrunce, tak i filmové melodie, melodie z muzikálů či lidová tvorba.

Více o letošním Měsíci bláznovství naleznete na našem webu: https://www.prahjm.cz/mesic-blaznostvi-24/

Vít Kratochvíl

 

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na kurzy pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v červnu Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

INFO: Problémy s duševním zdravím můžete řešit z domova

22.5.2024 Pokud potřebujete pomoc specialisty na duševní zdraví, nemusíte se spoléhat pouze na klasické ambulance psychiatrů a psychologů, které jsou v dnešních dnech přeplněné a je těžké zde dostat termín. Zkuste využít digitální terapie, které nabízí péči online, tedy doslova odkudkoli, kde máte připojení k internetu. Jednou z možností je digitální platforma Mindwell. více...

PTÁTE SE: Musí banka kontrolovat kroky opatrovníka, když to dělá soud?

21.5.2024 Pro sestru chceme zřídit spořicí účet, ať její peníze nejsou ničeny inflací. Banka podmiňuje zřízení spořicího účtu tím, že omezí výběr peněz na 15 000 Kč měsíčně a my pak musíme bance vysvětlovat, nač chceme realizovat, přestože mají listiny opatrovníka i o zbavení svéprávnosti (tělesné i mentální postižení od narození). Má banka právo to dělat více...

PTÁTE SE: Jak napsat vyjádření do řízení o příspěvku na péči

20.5.2024 Chci podat odvolání ohledně přiznání výše příspěvku na péči pro syna s poruchou autistického spektra. Připravuji podklady pro vyjádření k rozhodnutí. Díky článku od p. Pešlové na vašich stránkách jsem podala žádost o prodloužení vyjádření. Budu upozorňovat na procesní nesrovnalosti v řízení. Zjišťuji, že při posuzování situace syna nebyly více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.