pečuj doma

Zaměstnat ukrajinské zdravotníky v řádu dní

27.3.2022

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) chce tento týden vládě předložit návrh na zjednodušení zaměstnávání zdravotníků z Ukrajiny. Měli by pečovat pouze o ukrajinské uprchlíky, řekl po setkání s eurokomisařkou pro zdravotnictví Stellou Kyriakidesovou.

Uznávání kvalifikací je řešeno jednotně na úrovni EU. Eurokomisařka doplnila, že komise připravuje řešení platné pro všechny státy.

„Za mimořádné situace je třeba přijímat mimořádná řešení,“ uvedla. Podle Válka je třeba dostat ukrajinské odborníky, lékaře i další zdravotníky do systému co nejdříve. V řádu dní by podle něj mohli začít pomáhat s péčí o ukrajinské uprchlíky, například na UA pointech. Ti, kteří budou chtít absolvovat vzdělávací kurzy, mohou nastoupit na akreditovaná pracoviště a pracovat pod dozorem. Pokud budou chtít v zemi zůstat, projdou standardním procesem uznávání odborného vzdělání.

Podle Válka se řeší krátkodobá strategie na příští tři měsíce a pak dlouhodobá na jeden rok, po který uprchlíkům platí vízum strpění. V současné době mohou zdravotníky bez aprobačních zkoušek přijmout jen zdravotnická zařízení akreditovaná pro vzdělávání na tříměsíční stáže, které lze prodloužit až na tři roky.

S eurokomisařkou řešil také očkování uprchlíků, jak proti covidu-19, tak povinná dětská očkování. Přislíbeno je 30.000 dávek povinných dětských vakcín. „Myslím, že tento problém vyřešíme v řádu týdnů. Není to ale problém, že bychom nebyli schopni očkovat,“ dodal. Nehrozí podle něj ani nedostatek vakcín pro české děti.

Na úrovni celé EU se podle Válka řeší také získání zdravotnické dokumentace uprchlíků z Ukrajiny. Kyriakidesová také uvedla, že je v celé unii připraveno 10.000 lůžek pro nemocné, kteří potřebují akutní zdravotní péči. „Některé převozy už proběhly a další budou v brzké době pokračovat,“ řekla. Česko vyzvala, aby této možnosti využilo, pokud by byl tuzemský zdravotní systém pod příliš velkým tlakem.

Válek doplnil, že Česko přijalo asi 25 onkologicky nemocných dětí, o které pečují zdravotníci Fakultní nemocnice v Motole. Péči o ně je ale podle něj třeba řešit dlouhodobě, třeba i po

Zdroj: mzcr.cz

 

Přihlaste se na nový program kurzů pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v Brně.
Moravskoslezský kruh, z. s. realizuje nový projekt.
Poslouchejte, odpočiňte a zacvičte si...
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.

Články

INFO: Dva ze tří Slováků nevěří, že vakcíny proti covidu mění DNA

11.5.2025 Dvě třetiny Slováků nevěří zjištěním Ficovu vládnímu zmocněnci Petru Kotlárovi, podle jehož tvrzení všechny testované šarže vakcín proti covidu obsahovaly genetickou informaci, schopnou modifikovat lidskou DNA. Vyplynulo to z průzkumu, který uskutečnila agentura AKO pro zpravodajskou televizi JOJ v dubnu 2025. více...

PTÁTE SE: Nesouhlas s posudkem v řízení o invalidním důchodu

10.5.2025 Chtěla bych se poradit ohledně invalidního důchodu pro mou dceru. Má genetickou vadu, mikrodeleční syndrom a z toho plynoucí lehké mentální postižení. Nyní se učí na odborném učilišti pro mentálně postižené. V listopadu 2025 jí bude 18 let. Žádala jsem na začátku dubna o invalidní důchod. Nyní mi přišel posudek více...

ROZHOVOR: Ombudsman i Bond mají stejné poslání - oba chrání

9.5.2025 Vít Alexander Schorm (1973, Brno) po gymnáziu vystudoval práva na Masarykově univerzitě v Brně, další vzdělání získal na pařížské Sorbonně a francouzské Národní správní škole. Kromě češtiny hovoří anglicky, francouzsky a španělsky. Působil mj. jako poradce Otakara Motejla, tehdejšího předsedy Nejvyššího soudu a pozdějšího prvního českého ombudsmana. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.