pečuj doma

Zapomeňme na starší očkování, je potřeba nová dávka proti covidu

10.10.2024

Počty nakažených koronavirem v České republice stoupají. Epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula varuje, že už nejsou chráněni ani ti, kteří se v minulosti nechali proti covidu naočkovat. „V tuto chvíli je potřeba aplikovat jednu dávku nové vakcíny, tak se můžeme ochránit,“ řekl ve vysílání CNN Prima News.

„Úzus je momentálně takový, že bychom měli zapomenout na historii,“ řekl Prymula. Je podle něj potřeba očkování novou vakcínou, protože dlouhodobá paměť v případě koronaviru nefunguje. „To znamená, že po přibližně šesti měsících od očkování už nejsme prakticky chráněni,“ vysvětlil exministr na CNN Prima News.

Koronavirus nadále mutuje a objevují se stále jeho nové varianty. „Přibývá jich, ale myslím si, že nemusíme tak detailně sledovat neustále se měnící varianty omikronu, protože všechny mají poměrně podobný průběh. Klinická část už není tak dramatická, jako byla třeba u varianty delta. Velmi rychle se ale šíří,“ doplnil epidemiolog.

Zatím poslední mutací, která se populací přenáší, je varianta XEC. Právě ta bude podle Prymuly v budoucnu dominovat. „V Evropě začíná nabývat na síle, představuje teď minimálně deset procent,“ uvedl.

Jedním z problémů je podle něj, že lidé často nepoznají, že se virem nakazili, a měli by si dojít na test.

„Pro laika je velmi těžké koronavirus poznat. Některé symptomy, jako ztráta chuti či čichu, jsou pro covid poměrně typické, ale v poslední době se setkáváme s nějakými méně specifickými, například průjmy. Zhruba 30 procent lidí, co přijde na testy, bývá pozitivních,“ řekl Prymula.

Kvůli přibývajícímu počtu covidových pacientů přikročila Fakultní nemocnice v Hradci Králové k některým opatřením. Vyhlásila třetí stupeň pandemické pohotovosti a doporučila zaměstnancům i návštěvám nosit roušky, když jdou za pacienty. Může také omezit plánované příjmy pacientů.

Nyní leží v hradecké nemocnici asi čtyřicet pacientů s covidem, z toho deset jich bylo v úterý na jednotce intenzivní péče. Nemocnice si již kvůli tomu vyčleňuje dostatek volných lůžek.  

Zdroj: iDNES

Přihlaste se na nový program kurzů pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v Brně.
Moravskoslezský kruh, z. s. realizuje nový projekt.
Poslouchejte, odpočiňte a zacvičte si...
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.

Články

PTÁTE SE: Co dělat, když končí podpůrčí doba nemocenské

22.4.2025 Prosím o informaci, jak postupovat: Příslušná Okresní zpráva sociálního zabezpečení rozhodla 21. března 2025 o ukončení podpůrčí doby (trvala dle zákona 380 dní, skončila dle rozhodnutí k 6. března, kdy jsem rovněž měla mít kontrolu u lékaře. Nicméně sestra z ordinace mi na začátku března volala, že kontrola u lékaře z důvodu jeho nemoci proběhne více...

ZPRÁVY: Dezinformace o očkování mohou naopak přivést lidi k rozumu

21.4.2025 Slovenský vládní zmocněnec Peter Kotlár vícekrát zpochybnil bezpečnost vakcín proti onemocnění covid-19. Opírá se o studii, která nebyla zveřejněna. Jeho slova zase zpochybňují odborníci. I když by se mohlo zdát, že tvrzení zmocněnce mohou důvěru v očkování snižovat, ve skutečnosti to může být naopak. více...

ZPRÁVY: Počet lidí s postižením ve společnosti stoupá…

20.4.2025 Výzkum Českého statického úřadu (dále jenom ČSÚ) týkající se údajů o osobách se zdravotním postižením (dále jenom OZP) v České republice za rok 2024 byl zveřejněný koncem března. V české společnosti podle něj žije zhruba 15 % obyvatel, kteří se potýkají s trvalými zdravotními potížemi nebo postižením, případně s kombinací obojího. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.