pečuj doma

Zapomeňme na starší očkování, je potřeba nová dávka proti covidu

10.10.2024

Počty nakažených koronavirem v České republice stoupají. Epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula varuje, že už nejsou chráněni ani ti, kteří se v minulosti nechali proti covidu naočkovat. „V tuto chvíli je potřeba aplikovat jednu dávku nové vakcíny, tak se můžeme ochránit,“ řekl ve vysílání CNN Prima News.

„Úzus je momentálně takový, že bychom měli zapomenout na historii,“ řekl Prymula. Je podle něj potřeba očkování novou vakcínou, protože dlouhodobá paměť v případě koronaviru nefunguje. „To znamená, že po přibližně šesti měsících od očkování už nejsme prakticky chráněni,“ vysvětlil exministr na CNN Prima News.

Koronavirus nadále mutuje a objevují se stále jeho nové varianty. „Přibývá jich, ale myslím si, že nemusíme tak detailně sledovat neustále se měnící varianty omikronu, protože všechny mají poměrně podobný průběh. Klinická část už není tak dramatická, jako byla třeba u varianty delta. Velmi rychle se ale šíří,“ doplnil epidemiolog.

Zatím poslední mutací, která se populací přenáší, je varianta XEC. Právě ta bude podle Prymuly v budoucnu dominovat. „V Evropě začíná nabývat na síle, představuje teď minimálně deset procent,“ uvedl.

Jedním z problémů je podle něj, že lidé často nepoznají, že se virem nakazili, a měli by si dojít na test.

„Pro laika je velmi těžké koronavirus poznat. Některé symptomy, jako ztráta chuti či čichu, jsou pro covid poměrně typické, ale v poslední době se setkáváme s nějakými méně specifickými, například průjmy. Zhruba 30 procent lidí, co přijde na testy, bývá pozitivních,“ řekl Prymula.

Kvůli přibývajícímu počtu covidových pacientů přikročila Fakultní nemocnice v Hradci Králové k některým opatřením. Vyhlásila třetí stupeň pandemické pohotovosti a doporučila zaměstnancům i návštěvám nosit roušky, když jdou za pacienty. Může také omezit plánované příjmy pacientů.

Nyní leží v hradecké nemocnici asi čtyřicet pacientů s covidem, z toho deset jich bylo v úterý na jednotce intenzivní péče. Nemocnice si již kvůli tomu vyčleňuje dostatek volných lůžek.  

Zdroj: iDNES

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

PTÁTE SE: Započítání doby péče a evidence na úřadu práce do důchodu

10.11.2024 Pečuji o maminku, 83 let, byl ji nyní přiznán příspěvek na péči II. stupeň a průkaz ZTP. Mně bude v prosinci 2024 61 let, mám 2 děti, jsem na úřadu práce, končí mi v listopadu 2024 podpora v nezaměstnanosti. Do starobního důchodu bych mohla jít v 63 letech a 8 měsících. Nevím, jak mám od prosince 2024 dále postupovat ohledně evidence více...

INFO: Vláda se vysmála rizikovým profesím. Chaotická sněmovna

9.11.2024 Vítězství koalice je opět blyštivé a skvělé, jak říkal Jiří Paroubek. Důchodovou reformu ve třetím čtení odhlasovali koaliční poslanci v pátek po poledni, zatleskali si a šli domů. O tom, že by vláda jednala s rozmyslem a po zralém uvážení, však mnoho nenasvědčuje. Zákon projednávala sněmovna od května a přitom se koalice dohadovala ještě v pátek. více...

PTÁTE SE: Zrušení penzijního spoření osoby omezené ve svéprávnosti

8.11.2024 Existuje nějaký "manuál", jak postupovat v situacích týkajících se finančních záležitostí opatrovaného - co se musí hlásit, nebo co musí schvalovat soud? Konkrétně se mi jedná o toto - jak zrušit opatrovanému nevýhodné spoření, které si udělal ještě před omezením svéprávnosti. Důchodové připojištění pro důchodce není vůbec výhodné, navíc více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.