pečuj doma

Zátěž českých nemocnic v současnosti nadále klesá

30.12.2021

Epidemie šíření koronaviru v České republice dál zpomaluje. Ustupující mutace delta dává víc prostoru variantě omikron, jejíž dopad je zatím těžko předvídatelný. Proto i přes příznivý vývoj vláda mírně zpřísňuje. Před silným nástupem omikronu je vhodné trasovat, říká Roman Prymula.

Kromě omezení silvestrovských akcí se nový kabinet Petra Fialy (ODS) rozhodl přistoupit k plošnému testování ve školách. V prvních dvou týdnech nového roku mají žáci i zaměstnanci škol podstoupit celkem čtyři antigenní testy. Od druhé poloviny ledna se pak frekvence sníží a testovat se bude jednou týdně.

„Optimálnější frekvence je určitě dvakrát týdně,“ konstatuje Prymula, bývalý ministr zdravotnictví, dnes ředitel Nemocnice Agel Říčany. „Pokud by se situace zklidňovala, tak i jednou týdně stačí, ale myslím si, že kolem 17. ledna budeme naopak na vrcholu,“ uvažuje.

K působení jihoafrické mutace omikron je zatím poměrně málo tvrdých dat. Relativně optimisticky zní údaje o lehčím průběhu z JAR. Tam varianta způsobovala lehčá onemocnění asi o 80 procent, ve Velké Británii o 40 až 70 procent.

„Vzhledem k tomu, že rychlost šíření je ale několikanásobně vyšší než u varianty delta, tak to může pořád znamenat vysoký počet osob, které budou vyžadovat nemocniční péči,“ říká Prymula. „Rychlost šíření omikronu je ale několikanásobně vyšší než u varianty delta. To může pořád znamenat vysoký počet osob v nemocnicích.“

„Teď zátěž nemocnic postupně klesá, ale zatím nikdo není schopen přesně odhadnout, jak se omikron bude chovat v populaci evropských zemí a jaká zátěž nemocnic bude,“ doplňuje Prymula. 

Podle epidemiologa je nadějí třetí dávka vakcíny proti covidu-19. Ten zároveň věří, že pro zbývající neočkované by mohla být přijatelnou variantou nová vakcína od firmy Novavax. Ta je totiž založená na přímém dodání potřebného antigenu do těla.

„Předpokládám, že zájem bude od osob, které mají pochybnosti o mRNA vakcínách,“ říká Prymula a naráží tak na hoaxy o opravě DNA příjemce očkování.

Zdroj: irozhlas

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na podpůrné skupiny pro pečující, které pořádáme od září v Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

INFO: Konference nabídne řešení pro překonávání izolace rodin s autismem

3.10.2024 I v dnešním propojeném světě se mnoho rodin s dětmi s autismem a Aspergerovým syndromem stále potýká s izolací. Inovativní přístupy, jako je homesharing a dobrovolnictví, otevírají cestu k jejich začlenění a přinášejí prospěch dětem a jejich rodinám i celé společnosti. Přijďte na česko-slovenskou konferenci 21. 10. 2024 v Brně. více...

PTÁTE SE: Zpětná přestavba a prodej osobního auta

2.10.2024 Mám auto s příspěvkem od úřadu práce, ale sedmiletá lhůta už uplynula.
Jaký je postup při zpětné úpravě - deinstalaci úprav pro zdravotně postižené tak, aby bylo možno auto prodat jako běžný osobní automobil? Jaké jsou právní, popřípadě finanční náležitosti, které je potřeba splnit?
více...

INFO: O roztroušené skleróze (ne)jen pro rodinu v Praze 9. listopadu

1.10.2024 Tradiční konference proběhne 9. listopadu v Kongresovém centru IKEM v Praze. Letos se na konferenci potkáte se špičkovými odborníky jako je paní prof. Kubala Havrdová, prim. Vachová, MUDr. Šrotová, MUDr. Veselá. Navíc načerpáte spoustu nových poznatků a získáte cenná doporučení. A i jiný pohled na eReSku v příběhu Michala Janků. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.