pečuj doma

Zdraví se brání, není na prodej, bouří Španělé

13.2.2023

Statisíce lidí vyšly v neděli v Madridu do ulic a protestovaly proti změnám v systému financování veřejného zdravotnictví, které provedla vláda autonomního madridského regionu. Podle odhadů vlády se demonstrace zúčastnilo 250 000 lidí, organizátoři ovšem uvádějí skoro milion. Demonstrovalo se i v jiných městech.

V Madridu se demonstranti sešli za zvuku bubnů a píšťalek v různých částech hlavního města. Odtud vyrazili do středu Madridu, kde se shromáždili před radnicí s transparenty jako například „Zdraví není na prodej, zdraví se brání.“

Demonstranti požadovali od regionální vlády, aby na veřejné zdravotnictví, které už měsíce trápí nedostatek personálu i peněz, věnovala více prostředků. Regionální vládu obviňovali, že dává přednost soukromým poskytovatelům zdravotní péče.

„Ve Španělsku byl systém veřejného zdravotnictví velmi dobrý. Ale v posledních letech se prudce zhoršil, zvláště po pandemii koronaviru,“ řekla Ana Santamaría z Madridu, která přišla na protest s přítelkyní Susanou Bardillovou.

„Abyste se dostali k lékaři, musíte čekat týdny,“ řekla Bardillová, podle které tento systém „týrá pacienty, ale i zdravotníky“.

Nedělní demonstrace, svolaná občanskými sdruženími, je třetím masovým protestem uspořádaným ve španělské metropoli za poslední tři měsíce.

Nespokojenost se selháním zdravotnického systému se projevila i v dalších regionech Španělska, které je velmi decentralizovanou zemí a kde veřejné zdravotnictví řídí regionální úřady. Ale právě v Madridu jsou protesty nejsilnější.

Prezidentka regionální vlády Isabel Díaz Ayusová, která je pravicovou křesťanskou političkou, opakovaně obvinila demonstranty, že jsou ve skutečnosti motivováni politickými zájmy. Ayusová popírá, že její vláda záměrně likviduje veřejné zdravotnictví ve prospěch soukromého sektoru. „Nikdy jsme nedávali tolik peněz do veřejného zdraví, jako nyní,“ řekla a veškerou kritiku odmítla jako nepravdivé „fake news“. Čtyřiačtyřicetiletá Ayusová vystudovala žurnalistiku a pracovala v řadě španělských médií. Za lidovou stranu byla poprve zvolena v 36 letech. Ve funkci je od roku 2019. V době koronaviru opakovaně odmítla zásah armády v domovech důchodců. Armáda tak přesto učinila i bez jejího souhlasu a nalezla stovky mrtvol a další obyvatele domovů v extrémních podmínkách a ve zcela nevyhovujících hygienických poměrech.

Zdroj: iDNES, red

 

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Seriál videí s ukázkami správného a chybného postupu v různých situacích.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

ZPRÁVY: Není žádoucí rušit nemocnice, ale transformovat

4.3.2024 Nedostatek personálu, tlak na větší efektivitu, ale i vývoj medicíny a požadavky na kvalitu. To je jen několik důvodů, proč se změnám na mapě nemocnic nevyhneme. Podle expertů by ale neměla být výsledkem koncentrace i základní péče do krajských měst a zhoršení dostupnosti v odlehlých regionech. Píše o tom Medical Tribune. více...

PTÁTE SE: Exekuce ze jmění manželů vůči osobě omezené ve svéprávnosti

3.3.2024 Jsem opatrovníkem dámy, která byla před lety omezena ve svéprávnosti. Už dlouho probíhá rozvodové řízení s jejím manželem. Sňatek byl už dávno znám za neplatný, bohužel soud ani bývalá opatrovnice nezasáhli, aby byl sňatek anulován. Dnes jsem obdržel oznámení o dvou exekucich, které má její manžel, ale exekutor to chce vymáhat po nemocné více...

ZPRÁVY: Hlavním posláním Kociánky je ucelená rehabilitace

2.3.2024 "Narodil jsem se v Ústavu pro péči o matku a dítě v Praze, kousek od Jedličkova ústavu, nejstaršího českého zařízení pro děti a mládež s tělesným postižením. Ten byl založen v roce 1913, pouhých šest let před Kociánkou, sociálně-zdravotnickým zařízením stejného typu. A moje první zaměstnání bylo v Jedličkově ústavu," vypočítává Tomáš Komárek. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.