pečuj doma

Zdraví se brání, není na prodej, bouří Španělé

13.2.2023

Statisíce lidí vyšly v neděli v Madridu do ulic a protestovaly proti změnám v systému financování veřejného zdravotnictví, které provedla vláda autonomního madridského regionu. Podle odhadů vlády se demonstrace zúčastnilo 250 000 lidí, organizátoři ovšem uvádějí skoro milion. Demonstrovalo se i v jiných městech.

V Madridu se demonstranti sešli za zvuku bubnů a píšťalek v různých částech hlavního města. Odtud vyrazili do středu Madridu, kde se shromáždili před radnicí s transparenty jako například „Zdraví není na prodej, zdraví se brání.“

Demonstranti požadovali od regionální vlády, aby na veřejné zdravotnictví, které už měsíce trápí nedostatek personálu i peněz, věnovala více prostředků. Regionální vládu obviňovali, že dává přednost soukromým poskytovatelům zdravotní péče.

„Ve Španělsku byl systém veřejného zdravotnictví velmi dobrý. Ale v posledních letech se prudce zhoršil, zvláště po pandemii koronaviru,“ řekla Ana Santamaría z Madridu, která přišla na protest s přítelkyní Susanou Bardillovou.

„Abyste se dostali k lékaři, musíte čekat týdny,“ řekla Bardillová, podle které tento systém „týrá pacienty, ale i zdravotníky“.

Nedělní demonstrace, svolaná občanskými sdruženími, je třetím masovým protestem uspořádaným ve španělské metropoli za poslední tři měsíce.

Nespokojenost se selháním zdravotnického systému se projevila i v dalších regionech Španělska, které je velmi decentralizovanou zemí a kde veřejné zdravotnictví řídí regionální úřady. Ale právě v Madridu jsou protesty nejsilnější.

Prezidentka regionální vlády Isabel Díaz Ayusová, která je pravicovou křesťanskou političkou, opakovaně obvinila demonstranty, že jsou ve skutečnosti motivováni politickými zájmy. Ayusová popírá, že její vláda záměrně likviduje veřejné zdravotnictví ve prospěch soukromého sektoru. „Nikdy jsme nedávali tolik peněz do veřejného zdraví, jako nyní,“ řekla a veškerou kritiku odmítla jako nepravdivé „fake news“. Čtyřiačtyřicetiletá Ayusová vystudovala žurnalistiku a pracovala v řadě španělských médií. Za lidovou stranu byla poprve zvolena v 36 letech. Ve funkci je od roku 2019. V době koronaviru opakovaně odmítla zásah armády v domovech důchodců. Armáda tak přesto učinila i bez jejího souhlasu a nalezla stovky mrtvol a další obyvatele domovů v extrémních podmínkách a ve zcela nevyhovujících hygienických poměrech.

Zdroj: iDNES, red

 

 

Doporučení odborníků z MZČR k očkování proti covidu v sezoně 2023/24. Nepřehlédněte!
Videa o aktivizaci seniorů a dlouhodobě nemocných z naší tvůrčí  dílny.
A z čeho ji hradit? Přečtěte si zevrubný informační článek Radky Pešlové, aktualizovaný pro rok 2023.
Pročtěte si naše noviny Pečujeme doma. Další číslo je na webu.

Články

ZPRÁVY: Milí senioři, máte svátek, přijďte ho oslavit

25.9.2023 Vážení a milí přátelé a příznivci mezigenerační politiky Jihomoravského kraje, a samozřejmě taktéž čtenáři našeho webu, dovolujeme si vás pozvat na Svátek seniorů se Senior Pasy. Uskuteční se čtyři akce, a to 26. 9. ve Znojmě, 27. 9. v Hodoníně, 1. 10. v Brně na Zelném trhu a 3. 10. ve Slavkově. Více informací najdete na plakátcích k akcím. více...

PTÁTE SE: Pronájem výminku matce opatrovaného

24.9.2023 Jsem necelých pět let opatrovníkem mého nevlastního bratra. Bratr je částečně nesvéprávný (nesmí nijak nakládat s majetkem přesahující 5 000 Kč). Bydlí ve svém domě, který užívá k bydlení. Na pozemku je ještě výminek, který do letošního roku pronajímal, nájemník je po mozkové mrtvici, už se nevrátí. Mohu jako opatrovník výminek pronajmout více...

INFO: Petice za zvýšení příspěvku na péči ve všech stupních

23.9.2023 Poslední valorizace příspěvku na péči se uskutečnila v roce 2018, kdy byly zvýšeny příspěvky na péči ve III. a IV. stupni. Poslední valorizace všech stupňů příspěvku na péči o 10 % byla realizována v roce 2016. Od roku 2018 došlo k obrovskému a dokonce několikerému nárůstu cen ve všech oblastech života, tedy i v sociálních službách. více...

Podporují nás

Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Nadace ZDRAVÍ PRO MORAVU
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Nadace Agrofert
Středočeský kraj
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.