pečuj doma

Zdraví se brání, není na prodej, bouří Španělé

13.2.2023

Statisíce lidí vyšly v neděli v Madridu do ulic a protestovaly proti změnám v systému financování veřejného zdravotnictví, které provedla vláda autonomního madridského regionu. Podle odhadů vlády se demonstrace zúčastnilo 250 000 lidí, organizátoři ovšem uvádějí skoro milion. Demonstrovalo se i v jiných městech.

V Madridu se demonstranti sešli za zvuku bubnů a píšťalek v různých částech hlavního města. Odtud vyrazili do středu Madridu, kde se shromáždili před radnicí s transparenty jako například „Zdraví není na prodej, zdraví se brání.“

Demonstranti požadovali od regionální vlády, aby na veřejné zdravotnictví, které už měsíce trápí nedostatek personálu i peněz, věnovala více prostředků. Regionální vládu obviňovali, že dává přednost soukromým poskytovatelům zdravotní péče.

„Ve Španělsku byl systém veřejného zdravotnictví velmi dobrý. Ale v posledních letech se prudce zhoršil, zvláště po pandemii koronaviru,“ řekla Ana Santamaría z Madridu, která přišla na protest s přítelkyní Susanou Bardillovou.

„Abyste se dostali k lékaři, musíte čekat týdny,“ řekla Bardillová, podle které tento systém „týrá pacienty, ale i zdravotníky“.

Nedělní demonstrace, svolaná občanskými sdruženími, je třetím masovým protestem uspořádaným ve španělské metropoli za poslední tři měsíce.

Nespokojenost se selháním zdravotnického systému se projevila i v dalších regionech Španělska, které je velmi decentralizovanou zemí a kde veřejné zdravotnictví řídí regionální úřady. Ale právě v Madridu jsou protesty nejsilnější.

Prezidentka regionální vlády Isabel Díaz Ayusová, která je pravicovou křesťanskou političkou, opakovaně obvinila demonstranty, že jsou ve skutečnosti motivováni politickými zájmy. Ayusová popírá, že její vláda záměrně likviduje veřejné zdravotnictví ve prospěch soukromého sektoru. „Nikdy jsme nedávali tolik peněz do veřejného zdraví, jako nyní,“ řekla a veškerou kritiku odmítla jako nepravdivé „fake news“. Čtyřiačtyřicetiletá Ayusová vystudovala žurnalistiku a pracovala v řadě španělských médií. Za lidovou stranu byla poprve zvolena v 36 letech. Ve funkci je od roku 2019. V době koronaviru opakovaně odmítla zásah armády v domovech důchodců. Armáda tak přesto učinila i bez jejího souhlasu a nalezla stovky mrtvol a další obyvatele domovů v extrémních podmínkách a ve zcela nevyhovujících hygienických poměrech.

Zdroj: iDNES, red

 

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na kurzy pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v červnu Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

ZPRÁVY: Riziko úmrtí z vedra u nás velmi stoupá, říká expert

14.6.2024 O více než 40 procent vzrostlo za posledních 30 let v Česku riziko úmrtí z vedra. Muži se ovšem dokázali na vysoké teploty adaptovat lépe než ženy. „Podle jedné z hypotéz za to může rozdílná socioekonomická úroveň mužů a žen,” říká v rozhovoru pro iDNES.cz Tomáš Janoš z centra RECETOX Přírodovědecké fakulty MU. Vyjímáme z něho: více...

INFO: Rusové počítají s velkou válkou, ale nás mezi dvacítku nepřátel neřadí

14.6.2024 Více než polovina Rusů, a to 57 procent, počítá s možností vypuknutí třetí světové války. Ve vítězství Ruska či koalice s ruskou účastí věří 64 procent dotázaných, napsal server The Moscow Times. Vychází přitom z průzkumu výzkumné skupiny Russian Field. Potěšující pro nás snad je, že ČR Rusové nezahrnují mezi dvacítku hlavních nepřátel. více...

PTÁTE SE: Úmrtí rodiče, který se staral o syna s mentálním postižením

13.6.2024 Zemřelý žil ve společné domácnosti s dospělým synem s mentální retardací. Vše kolem vyřizuje mladší sourozenec. Ale nejsme si jistí, že jsou zajištěny jeho práva a ochráněny jeho zájmy.
ODPOVĚĎ
Děkujeme Vám za dotaz a za důvěru, se kterou jste se na nás obrátila. Musím říci, že z Vašeho dotazu mi není úplně jasné, z čeho plynou více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.