pečuj doma

Lidí se zdravotním handicapem přibývá. Mladším chybí peníze na pomůcky

29.3.2025

Víc než 1,3 milionu lidí nad 15 let v Česku mělo loni nějaké zdravotní postižení či dlouhodobé omezení. Za posledních šest let jich zhruba o 161 tisíc přibylo. Podíl těchto obyvatel se tak zvedl ze 13 na 15 procent. Důvodem je stárnutí společnosti. Asi 153 tisícům osob scházejí kompenzační pomůcky. Potřebná pomoc chybí pak zhruba 98 tisícům mužů a žen.

Nejčastěji zmiňují i nedostatek peněz. Handicap či zdravotní znevýhodnění pak předloni mělo asi 140 600 dětí do 15 let. Výsledky zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Statistici se na zdravotní postižení zaměřili v roce 2023 a 2024 v rozsáhlém průzkumu. Ptali se lidí nad 15 let. Zjištění popisují stav ze začátku roku 2024. Týkají se lidí s invaliditou, příspěvkem na péči, průkazem postižených a těch, kteří mají déle než rok omezení kvůli zdravotním problémům. Zohledňují handicapy fyzické i mentální, chronickou nemoc či snížení soběstačnosti. Údaje zahrnují jen osoby nad 15 let v domácnostech, ne v domovech či léčebnách.

Loni v Česku žilo 1 313 000 lidí nad 15 let se zdravotním postižením. Tvořili tak 15 procent členů domácností. V roce 2018 jich bylo 1 152 000, tedy 13 procent.

„Je zde patrný nárůst oproti minulé vlně šetření v roce 2018. Důvodů nárůstu bude pravděpodobně více. Určitě ale jedním z nich je stárnutí populace, kdy se absolutně i procentuálně zvyšuje počet seniorů, u kterých jsou zdravotní problémy častější,“ uvedla vedoucí oddělení statistiky vzdělávání, zdravotnictví, kultury a sociálního zabezpečení ČSÚ Helena Chodounská.

Ženy tvoří 56 procent osob se zdravotním handicapem a muži 44 procent. Podle expertky se ve vyšším podílu žen odráží věkové složení, žijí déle. Do 40 let převládají mezi postiženými muži, poté se poměr obrací. Téměř třem pětinám osob s omezením je přes 65 let.

Zhruba 952 tisíc osob trápí pohybové potíže. Kolem 581 tisíc má problémy s vnitřními orgány či kůží, 213 tisíc se zrakem, 167 tisíc se sluchem, 145 tisíc duševní a 115 tisíc mentální, 43 tisíc pak řečové či hlasové.

Dvě pětiny lidí se obejdou bez kompenzačních pomůcek. Dalších 48 procent je využívá a další  nepotřebuje. Desetina nějaké má, ale potřebovala by další. Dvě procenta osob by je potřebovaly, ale zatím žádné nemají. Pomůcky tak podle ČSÚ scházejí 153 tisícům lidí nad 15 let. Téměř tři pětiny uvedly jako důvod finanční náročnost. Každý třetí neměl dost informací o možnostech.

Víc než třetina nevyužívá pomoc ostatních. Dostává ji 56 procent lidí se zdravotním postižením či omezením. Potřebná pomoc chybí osmi procentům osob, tedy 98 tisícům. Pro víc než dvě pětiny z nich jsou hlavním důvodem peníze. Tři z deseti nemají pak nikoho, kdo by jim pomáhal. O 88 procent těch, kteří pomoc mají, se starají příbuzní, přátelé či blízcí. Další téměř desetina si k tomu platí i profesionální péči. Jen péči profesionálů si zajišťují tři procenta lidí se zdravotním postižením. Osobám od 30 do 50 let chybí nejčastěji peníze či pracovní uplatnění.

Podle údajů ministerstva školství a propočtů statistiků v roce 2023 bylo v Česku 140 600 dětí se zdravotním handicapem pod 15 let, celkem tedy 8,1 procenta. Handicap a omezení mělo 10,7 procenta chlapců a 5,5 procenta děvčat. Do základních a středních škol ve školním roce 2023/2024 chodilo 109 200 dětí do 14 let s postižením.

Zdroj: Zdravotnický deník

 

Přihlaste se na nový program kurzů pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v Brně.
Moravskoslezský kruh, z. s. realizuje nový projekt.
Poslouchejte, odpočiňte a zacvičte si...
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.

Články

ZPRÁVY: Maximální soběstačnost a prodloužení života ve zdraví

30.4.2025 Národní plán rozvoje geriatrie do roku 2035 (NPRG), který začátkem dubna schválila vláda ČR, odpovídá na aktuální demografický vývoj a nárůst počtu seniorů, kteří potřebují specifickou zdravotní a sociální podporu. Tento strategický dokument představili zástupci MZ ČR a České gerontologické a geriatrické společnosti (ČGGS) ČLS JEP. více...

INFO: Je zde už sedmnáctý ročník Týdne pro rodinu

29.4.2025 Od 10. do 18. května 2025 proběhne 17. ročník Týdne pro rodinu. Pouze 38 % rodin pravidelně společně stoluje. Rodinný svaz ČR chce mottem „Buďme spolu u rodinného stolu“ rodiny pozvat ke společným chvílím, které podle odborníků pozitivně ovlivňují jak vztahy, tak i duševní a fyzické zdraví jejích členů.
více...

INFO: Pečujeme doma č. 1/2025 a zvláštní příloha

28.4.2025 Vydali jsme nové číslo Pečujeme doma. Noviny mají rozšířenou podobu a najdete v nich nejrůznější témata od sféry zdravotní po tu sociální. Titulní je rozhovor psychologa Jaroslava Štěpaníka s předsedou jihomoravských praktických lékařů Ivem Procházkou. Jak to funguje v lékařské praxi jeho městyse, v čem jsem se posunuli díky moderním technologiím více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.